Eustoma: kvety, ktoré očaria svojou krásou + (pestovanie)

V dnešnom článku vám predstavíme kvet s názvom eustoma, prezradíme vám ako ju pestovať počas roka aj počas zimy, a dáme vám zopár tipov ako sa zbaviť možných škodcov.

Popis eustomy

Eustoma, známa tiež ako Lisianthus pochádza z Ameriky a Karibiku. Je to rastlina so silnými a elegantnými stonkami, ktorá má veľký dekoratívny účinok. Je to obľúbená rastlina medzi záhradníkmi a kvetinármi, a to nielen kvôli jej krásnym kvetom, ale aj kvôli jej jednoduchej starostlivosti.

Jednou z najväčších výhod Eustomy je, že sa ľahko pestuje. Rastlina sa najlepšie vyvíja na dobre priepustnej pôde a v plnom slnku alebo na miernom tieňu. Jej silné stonky dokážu podporiť množstvo kvetov, pričom každá vetva vyzerá ako plnohodnotný buket.

Kvetenstvo Eustomy má rôzne tvary s priemerom od 5 do 8 cm a rôzne farby, vrátane ružovej, fialovej, modrej, žltej a bielej.

Kvetenstvá môžu byť dvojité alebo jednoduché, a to s jednofarebnou, dvojfarebnou alebo kontrastnou hranicou. V polootvorenej polohe vyzerá kvetina ako jednoduchá ruža, ktorá po úplnom otvorení pripomína froté mak.

Eustoma má tiež rôzne využitia. Okrem toho, že je ideálnou rastlinou pre pestovanie v záhradách a na terasách, sa používa aj ako rezaná kvetina v kyticiach a aranžmánoch. Je to tiež obľúbená rastlina pre svadobné dekorácie.

Ako pestovať eustomu počas roka?

Eustomu si môžete zasadiť a vypestovať sami, alebo si ju môžete už kúpiť vypestovanú v kvetináči, skoro v každom kvetinárstve.

Aby kvetina dobre prosperovala, je dôležité ju vysadiť na mieste chránenom pred vetrom a prievanom.

Rastlina by nemala byť umiestnená na mieste, kde je po celý deň priamym slnečným žiarením vystavená. Najlepšie je, ak eustoma rastie v rozptýlenom odtieni. Týmto spôsobom získava dostatok svetla na fotosyntézu, no zároveň je chránená pred prílišným teplom a slnečnými popáleninami.

Pri výbere miesta pre rastlinu treba byť teda veľmi opatrný a zohľadniť jej potreby, aby mohla rásť zdravo a silno.

Eustoma je citlivá na nadmernú zálievku aj na nedostatok vody. Koreňový bal musí byť vždy udržiavaný vlhký.

Pravidelné hnojenie kvitnúcim hnojivom každé dva týždne je nevyhnutné, aby sa predišlo žltnutiu a predčasnému opadávaniu kvetov. Nedostatok živín môže spôsobiť vyblednutie listov a rast tiahlych stoniek. Napriek správnej starostlivosti po odkvitnutí už nebude rastlina znovu kvitnúť.

Dá sa eustoma pestovať ako trvalka?

Pre pestovanie eustomy po celý rok, je dôležité aby ste ju pestovali v kvetináči a počas zimy ju preniesli do vášho bytu alebo domu.

Počas zimy nie je potrebné aby rastlinu polievaťli tak často ako počas leta a pre najkvalitnejší rast eustomy počas zimy by sme vám odporúčili zvoliť svetlú miestnosť s teplotou nad 10 °C.

Škodcovia

Eustoma je najčastejšie postihnutá strapkami, molicami, kliešťami, plesňami sivými, fusáriom alebo mykózou.

Strapky

Sú to malé chrobáky, ktoré poškodzujú rastlinu tým, že im vysajú šťavu. Na rastline preferujú puky a mladé listy.

Ako sa ich zbaviť?

Jednou z metód je použitie insekticídneho mydla, ktoré si môžete vyrobiť aj doma. Táto metóda sa osvedčila ako účinná a efektívna na kontrolu škodcov.

Na výrobu insekticídneho mydla potrebujete čisté mydlo (najlepšie bez prídavných látok) a destilovanú vodu v pomere 1 lyžica mydla na 1 liter vody.

Tento roztok následne dôkladne nastriekajte na rastliny, pričom by ste sa mali sústrediť na spodné časti listov a záhyby. Mydlo v sebe obsahuje látky, ktoré poškodzujú ochrannú vrstvu panciera škodcov a následne tým spôsobujú ich dehydratáciu a hynutie.

Molice

Sú to ešte menšie chrobáky ako strapky a taktiež vysávajú šťavy z rastlín ale vylučujú aj veľké množstvo lepkavej medovice. Chrobáky majú bielu farbu a majú krídla.

Ako sa ich zbaviť?

Okrem použitia insekticídneho mydla, existujú aj ďalšie metódy, ktoré môžete použiť na kontrolu škodcov na vašich rastlinách.

Jednou z týchto metód je priebežný odchyt lietajúcich dospelých jedincov pomocou žltých lepiacich dosiek. Tieto dosky môžete umiestniť blízko rastlín, ktoré chcete chrániť, a následne budú priťahovať škodcov, ktorí sa na ne nalepia.

Ak máte na rastlinách napadnuté listy s larvami, je vhodné ich odtrhnúť. Tento krok pomôže minimalizovať škody na rastlinách a zároveň zabráni šíreniu škodcov.

Ak zistíte, že sa dospelí jedinci škodcov vyskytujú v miestnosti, môžete ich lapiť pomocou vysávača prachu. Týmto spôsobom znižujete počet škodcov, ktorí sa môžu na vašich rastlinách usadiť.

Pre postrekovanie rastlín sa odporúčajú prípravky obsahujúce mastné kyseliny alebo pyrethrin.

Tieto prípravky sú účinné na kontrolu škodcov a zároveň sú menej toxické pre rastliny a zvieratá. Pri aplikácii týchto prípravkov by ste mali dodržiavať návod na použitie a neaplikovať ich na rastliny, ktoré sú vo fáze kvitnutia.

Plesne

Vznikajú na kvetoch väčšinou v jesennom alebo zimnom období vo vlhkých miestnostiach. Pleseň môže vzniknúť na zemine vašej rastliny, alebo v horšom prípade priamo na vašej rastline.

Ako sa jej zbaviť?

Ak máte doma lopatku na presádzanie kvetov, môžete ju použiť na odstránenie plesne z rastliny.

Stačí odhrnúť vrchnú, niekoľko milimetrov širokú vrstvu pôdy, v ktorej sa pleseň uchytila. Potom rastlinu niekoľko dní nepolievajte, aby sa zemina mohla preschnúť.

V prípade, že je rastlina napadnutá hlbšie ako len pár centimetrov, odporúčame ju presadiť do novej nádoby s čerstvou zeminou.

Pri manipulácii s takýmito kvetmi, ktoré sú napadnuté plesňou, odporúčame použiť dýchaciu masku, aby sa predišlo podráždeniu u alergikov na prach alebo plesne.

Ak ste odstránili iba vrchnú vrstvu pôdy, odporúčame vám je posypať mletou škoricou. Škorica obsahuje cinnamaldehyd, ktorý nie len dodáva škorici charakteristickú chuť a vôňu, ale zároveň pôsobí ako prírodný fungicíd, ktorý bráni ďalšiemu šíreniu húb a plesní. Táto metóda je účinná a prírodná, a preto sa hodí pre každého, kto sa snaží ochrániť svoje rastliny pred škodcami a chorobami.

Záver

Ak hľadáte kvetinu, ktorá má silný dekoratívny účinok a je ľahká na pestovanie, potom by ste určite mali zvážiť Eustomu. Je to krásna a univerzálna rastlina, ktorá dodá vašej záhrade alebo kvetinovej kytici skutočnú eleganciu.

4.1/5 - (7 votes)