Elektrické nožnice na živý plot – Ako vybrať (TOP 5)

Znížte čas a námahu potrebnú na udržanie vášho živého plota v skvelej kondícii pomocou elektrických nožníc na živý plot. Najnovšie modely sú ľahšie, jednoduchšie sa s nimi manipuluje a sú pohodlnejšie ako ich predchodcovia. Existujú rôzne modely, ktoré vyhovujú rôznym veľkostiam živých plotov. Dobre ošetrovaný živý plot zdravo rastie a vytvára jasnú hranicu vašej záhrady. Okrem toho dodáva záhradnému dizajnu štruktúru a niekedy aj prvok zábavy či kreativity. Výber správneho nástroja na dosiahnutie tohto cieľa je o nájdení správnej rovnováhy medzi veľkosťou vašej záhrady, typom živého plota a vaším pohodlím. S naším návodom si tie správne elektrické nožnice na živý plot vyberiete raz dva.

Ako sa starať o živý plot

Aby bol živý plot pekný, potrebuje citlivú ruku, ktorá sa mu bude pravidelne venovať. S elektrickými nožnicami je úprava živého plota podstatne jednoduchšia, ale stále platí, že bez plánu je aj tá najsilnejšia zbraň bezmocná.

NAJLEPŠIE ELEKTRICKÉ NOŽNICE NA ŽIVÝ PLOT – NÁŠ VÝBER

Tvar plota

Predtým, ako sa pustíte do práce na živom plote, by ste mali vždy plánovať dopredu. Konečným výsledkom je niečo, s čím budete musieť žiť niekoľko mesiacov, takže by ste sa mali uistiť, že sa vám to podarí hneď na prvýkrát.

Uistite sa, že ste si naplánovali, o koľko chcete plot zrezať a o aký typ vzhľadu máte záujem. Vek vášho živého plota určí, ako často ho budete musieť strihať. Nový živý ploty potrebuje častejšie prerezávanie ako starší plot.

Celkovo je pri strihaní živého plota veľmi dôležité, aby ste živý plot správne vytvarovali. Zaistenie čistého strihu, ktorý ponechá živý plot v spodnej časti širší, zabezpečí, že slnečné svetlo môže zasiahnuť každý centimeter živého plota. To podporí rovnomerný rast.

Ak živý plot nevytvarujete, miesta, na ktoré sa nedostáva dostatok slnečného svetla, zhnednú a odumrú. To potom ovplyvní celkový vzhľad a tvar živého plota.

Ak sa cítite ambiciózne, môže byť vhodné vrchol živého plota mierne zúžiť. To môže pridať dodatočnú stabilitu, čo bude veľmi užitočné, ak začne v zime silne snežiť. Oplatí sa rezať len po kúskoch, pretože to podporí silnejší rast.

Strih

Keď sa živý plot upevní, je potrebná pravidelná údržba, aby sa zabezpečilo, že ostane zdravý a pekný. Neformálny živý plot si nevyžaduje takú údržbu, pretože ho netreba držať tak presne zastrihnutý.

Nový živý plot bude v prvých rokoch vyžadovať aj počiatočné pravidelné prerezávanie, aby ste sa uistili, že rastie v správnom tvare. Toto sa vykonáva buď v zime alebo na jar pred príchodom novej sezóny, keď živý plot nerastie.

elektrické nožnice v akcii

Každý živý plot je iný a bude vyžadovať rôzne potreby strihania. Vždyzelené a listnaté živé ploty majú odlišné požiadavky, takže si buďte vedomí toho, proti čomu stojíte.

Strih je jednou z najdôležitejších vecí pri starostlivosti o živý plot. Nejde len o to, ako, ale kedy sa rozhodnete orezávať. Výber správneho momentu je dôležitý, pretože chcete podporiť rast a rôzne typy živých plotov majú rôzne načasovanie.

Formálne druhy živého plotu môžu vyžadovať 2-3 strihy počas vegetačného obdobia (medzi májom a septembrom) a rýchlejšie rastúce ihličnany môžu potrebovať ešte viac. Neodporúča sa strihať po konci augusta.

Ak je potrebná väčšia úprava, je lepšie nechať živý plot do februára, kým je živý plot ešte v nečinnom stave pred novým vegetačným obdobím.

Pozor na obyvateľov živého plota

Počas niektorých období roka sa váš živý plot môže stať bezpečným útočiskom pre rozličné druhy zvierat. Nachádzajú v ňom úkryt pred počasím alebo predátormi. Niektoré vtáky alebo cicavce môžu použiť váš živý plot ako svoje nové sídlo na výchovu mláďat. Keď k tomu dôjde, je nevyhnutné tieto zvieratá nerušiť.

Ak živý plot slúži ako hranica medzi dvoma záhradami, zodpovednosť je rozdelená medzi dve strany.

Ako vybrať elektrické nožnice na živý plot

Predtým, než sa vyberiete na potulky po e-shopoch, sa spýtajte sami seba: „Mám všetky potrebné informácie, aby som si vedel vybrať tie správne nožnice?“. Pokiaľ s odpoveďou váhate alebo znie nie, čítajte ďalej. Dozviete sa, ktoré parametre je pri výbere elektrických nožníc na živý plot potrebné sledovať.

Typ vegetácie, ktorú budete strihať

Pochopenie hrúbky vášho živého plotu a typu a zrelosti rastlín a kríkov, ktoré v ňom rastú, môže byť veľmi užitočné.

Čepele nožníc na živý plot sú tvorené radom rovnomerne rozmiestnených zubov a priestor medzi nimi udáva veľkosť konára a stonky, ktoré nožnice dokážu efektívne prestrihnúť. Ak je živý plot zrelý a pozostáva z hrubých drevených konárov, budete potrebovať nástroj, ktorý si s nimi ľahko poradí.

Ak pravidelne prerezávate hrubší materiál, zvážte výkonnejšie možnosti – alebo hľadajte špeciálne funkcie, ako sú antiblokovacie systémy pre neprerušované orezávanie alebo funkcie pílenia, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa s nezvyčajne hrubými konármi.

Typ napájania

Elektrické nožnice na živý plot s káblom

Elektrické nožnice s káblom sú ihneď pripravené na použitie, čo je skvelá správa, ak svoj živý plot udržiavate pravidelne, pretože sa nebudete musieť starať o nabíjanie batérie alebo nákup paliva.

Pred výberom káblového zastrihávača sa uistite, že máte ľahký prístup k vonkajšiemu zdroju napájania. Káblové elektrické nožnice na živý plot sú ľahké a tichšie ako benzínový vyžínač. Kábel môže obmedzovať, ak máte veľký vonkajší priestor (nedočiahne), takže sú káblové nožnice vhodnejšie do menšej záhrady.

Výkon káblových nožníc na živý plot sa meria vo wattoch. Čím vyšší je príkon, tým výkonnejšie sú nožnice.

Káblové nožnice Hecht majú príkon 750 W a vďaka väčšiemu rozostupu zubov (24 mm) si poriadna aj so stredne hrubými konármi. Nožnice je navyše možné vybaviť zbernou lištou, čo prácu ešte uľahčuje. Sú síce o čosi ťažšie ako bezdrôtové elektrické nožnice na živý plot (3,6 kg), ale to je pri pohľade na robustnú konštrukciu pochopiteľné.

Plotostrih Hecht

Bezdrôtové elektrické nožnice na živý plot

Ak sa radšej nestaráte o káble alebo uprednostňujete slobodu pohybu, ideálne sú bezdrôtové elektrické nožnice na živý plot. Sú ľahké, zvyčajne medzi 2 kg až 3 kg a sú tichšie ako benzínové modely.

Základom bezdrôtových nožníc je výkonná batéria. Batérie majú dve dôležité miery. Výkon batérie sa meria v napätí (v.). Čím vyššie napätie, tým výkonnejšia je batéria. Ďalším meradlom sú ampérhodiny alebo ampérový výkon (Ah.). Toto určuje dobu prevádzky batérie, čím vyššia je kapacita, tým dlhšie batéria vydrží.

Zuby

Pri výbere nožníc na zastrihávanie živého plota je potrebné zohľadniť aj rozmiestnenie zubov. Čím širší je rozostup zubov, tým väčší materiál dokáže čepeľ nožníc na živý plot prerezať.

V prípade starších živých plotov uľahčí širšia medzera medzi zubami prerezávanie hrubších konárov a stoniek. Pre menší živý plot by mali postačovať čepele s medzerou 15 mm až 20 mm.

Na zastrihávanie mladého živého plota s mäkšími vetvičkami vám bohato postačia elektrické nožnice Ferrida s rozostupom zubov 20 mm. Majú napájanie cez kábel, takže nemusíte riešiť dobíjanie batérie. Taktiež sú vybavené otočnou rukoväťou, ktorá je zárukou pohodlnej práce.

Elektrické nožnice na živý plot Ferrida

 

Ak pravidelne striháte staršie živé ploty, hľadajte modely s medzerou 30 mm alebo širšou.

Chránič čepele

Napriek tomu, že čepele nožníc na živý plot sú veľmi odolné a navrhnuté tak, aby si poradili so širokou škálou vegetácie a slúžili niekoľko rokov, prekážky, ako sú steny a ploty, ich môžu poškodiť. Niektoré čepele sú navrhnuté tak, aby obsahovali chránič špičky čepele, ktorý nôž chráni pred náhodnými nárazmi a odieraním o murivo a dlažbu, čím pomáha udržiavať váš zastrihávač v dobrom stave.

Brúsenie čepele

Čím ostrejšie sú čepele vašich nožníc na živý plot, tým presnejšie budú strihať a tým menšie vibrácie budú pri strihaní vytvárať. Funkcie, ako je brúsenie diamantom alebo rezanie laserom, predpovedajú ostrosť hneď po vybalení z krabice a mali by uľahčiť dosiahnutie vysokokvalitnej povrchovej úpravy.

Životnosť

V ideálnom prípade si chcete vybrať nožnice na živý plot, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť aspoň niekoľko rokov. Výkonné stroje ako tento majú veľa dielov, ktoré sa môžu potenciálne zlomiť.

Najlepším riešením je hľadať značku s dobrou povesťou, ktorá poskytuje spoľahlivú záruku na ich produkty.

Recenzie zákazníkov vám tiež zvyčajne poskytnú pohľad na to, ako dlho sa môžete spoľahnúť na životnosť nožníc na živý plot. V konečnom dôsledku však bude kľúčovú úlohu pre ich životnosť hrať aj to, ako ich používate a ako dobre ich udržiavate.

Hluk

Elektrické nožnice na živý plot sú často oveľa tichšie ako plynové nožnice, čo je veľkou výhodou pre používateľov, ktorí neznášajú hlasné zvuky a chcú sa vyhnúť rozrušeniu svojich susedov.

Ak však potrebujete výkon plynových nožníc na živý plot, buďte pripravení kúpiť si štuple do uší alebo inú formu ochrany sluchu. Ak vás znepokojuje hladina hluku nožníc na živý plot, ktorých kúpu zvažujete, pozrite si recenzie, či zákazníci spomínajú, ako sú hlučné, alebo sa obráťte na výrobcu, či vám môže poskytnúť úroveň decibelov, aby ste mali predstavu o tom, čo očakávať.

Bezpečnosť

S nástrojom tak výkonným ako nožnice na živý plot musí byť bezpečnosť prvoradá. Vysokovýkonné čepele nie sú nič, čo by ste mali brať na ľahkú váhu.

muž zastriháva kríky

Každý, kto začína používať nožnice na živý plot, by mal dbať na to, aby si vybral ľahký model s dobrými bezpečnostnými funkciami a mal by starostlivo dodržiavať všetky pokyny. Dokonca aj tí, ktorí nožnice na živý plot používajú už roky, by si mali dávať pozor, aby nepoľavili v pozornosti a s nožmi vždy zaobchádzali opatrne.

Mnohé nožnice na živé ploty sa dodávajú s funkciami navrhnutými na zvýšenie bezpečnosti pri ich používaní. Nástavce zubov uľahčujú držať čepele ďalej od tela. Niektoré nožnice na živý plot automaticky prerušia pohyb noža, len čo pustíte spúšť, takže je menšie riziko nehody. Niektoré obsahujú štíty na prednej rukoväti, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa prílišnému priblíženiu ruky k čepeli počas používania.

Prinajmenšom rovnako dôležité ako všetky funkcie dodávané s nožnicami na živý plot sú preventívne opatrenia, ktoré sa používatelia rozhodnú pri práci prijať. Odporúča sa, aby ste pri používaní nožníc na živý plot používali ochranné okuliare a rukavice, aby ste znížili svoje vlastné riziko.

V prípade hlučnejších modelov investujte aj do špuntov do uší alebo iných zariadení na ochranu sluchu. Pred použitím nových nožníc na živý plot si nezabudnite prečítať všetky informácie poskytnuté výrobcom, aby ste pri používaní nového nástroja mohli dodržiavať jeho bezpečnostné pokyny.

Typ rukoväte

Typ rukoväte vašich nožníc definuje komfort pri používaní. Hľadajte otočné rukoväte, ktoré sa otáčajú, aby vám pomohli držať zastrihávač v uhle, ktorý je pre vás pohodlný a zároveň ponúka efektívne strihanie. Čím viac možností vaša rukoväť ponúka, tým jednoduchšie bude jej používanie.

Záver

Dobré elektrické nožnice na živý plot vám môžu starostlivosť o váš dvor značne uľahčiť, ale je dôležité, aby ste našli model, ktorý má správnu úroveň výkonu pre vaše potreby a je pre vás bezpečný. Strávte nejaký čas prehodnocovaním svojich možností a zvážte, do akej miery je každá možnosť zladená s typom práce, ktorú máte s nožnicami v pláne vykonávať.

4/5 - (5 votes)