Ako vybrať

Držiak na TV – Poradíme, ako vybrať + (TOP 10 modelov)

držiak na TV

Doba sa mení, a tak aj špičkový dizajnéri hľadajú spôsoby, ako umiestniť TV pohodlne a prakticky do vašej obývačky. Už dávno nie je pravidlom, že televízor musí stáť na stolíku, alebo musí mať svoje miesto na obývacej stene.

Dnes je moderné mať televízor v každej miestnosti.

V kuchyni keď varíte a chcete si vychutnať televízne relácie o varení priamo pri tejto činnosti. V obývačke, keď si chcete oddýchnuť po náročnom dni alebo si pozrieť futbalový zápas s priateľmi. Dokonca aj pri relaxačnom kúpeli, kedy si môžete pri sviečkach pozrieť svoj obľúbený seriál.

Ako však na tieto miesta dostať a umiestniť televízor tak, aby to bolo bezpečné? Riešením je držiak na TV.

S akými druhmi držiakov na televízor sa stretnete?

Držiak na televízor je šikovným riešením pre tých, ktorí potrebujú ušetriť trocha miesta. Alebo pre tých, ktorým sa zunovali klasické televízne stolíky.

Aké sú ďalšie výhody TV držiaka?

 • šetrí miesto
 • ľahká manipulácia s TV
 • mobilita a prenosnosť TV
 • štýl a dizajn

Kvalitné držiaky TV na stenu

Dnešný trh ponúka niekoľko druhov televíznych držiakov, ktoré disponujú všetkými týmito výhodami a ešte oveľa viac.

Druhy TV držiakov.

držiak na TV

TV držiak na stenu

Otočný a pohyblivý držiak na TV ponúka flexibilitu v otáčaní televízora na všetky strany.

Pevné držiaky udržia váš televízor pevne na mieste. Vďaka nízkoprofilovej otvorenej konštrukcií zabezpečí dostatočnú cirkuláciu vzduchu a prístup ku káblom.

Sklopný držiak na TV ponúka sklopenie televízora aj do horizontálnej polohy.

Stolný TV držiak

Stolný TV držiak je vhodný aj ako podstavec pre TV a monitor. Vďaka dierovanej konštrukcii ponúka dostatočnú cirkuláciu vzduchu, ale zároveň zachová aj dostatočnú nosnosť.

Stropný TV držiak

Ak potrebujete umiestniť televízor na strop, stropný držiak bude vašim optimálnym riešením.

TV stojany

Kvalitný stojan na TV vám zaručí stabilitu a nastaviteľnosť televízora do výšky podľa vašich preferencií.

Špeciálne TV držiaky

Špeciálne TV držiaky ponúkajú niektoré dodatočné špeciálne funkcie ako napríklad:

 • pojazdné kolieska na mobilitu stojana
 • kompatibilitu s vybranými uhlopriečkami
 • pridanú policu napríklad na hraciu konzolu

Viete, čo je to VESA?

VESA (Video Electronics Standards Association) štandardizovala montážne vzory na zadnej strane plochých televízorov a monitorov, aby boli jednotné pre väčšinu držiakov TV.

Ide o označenie rozostupov pre uchytenie držiaka na plochý televízor (LCD, LED, PLAZMA, 3D). Tvoria ju 4 otvory (závity) a pri TV ju nájdete na zadnej strane. Hodnota pri TV je vždy zapisovaná nasledujúcim štýlom – napr. 400×300 mm (šírka x výška).

Na základe špecifikácií montáže VESA vášho televízora musíte použiť montážnu konzolu, ktorá vyhovuje požadovanému vzoru montáže. Väčšina výrobcov plochých obrazoviek a monitorov prispôsobila svoju výrobu tejto norme.

Ak ste však majiteľom takého typu televízora, ktorý nekorešponduje s touto normou, spozornite. Ak sú k dispozícii iba 2 otvory na zadnej strane, budete si musieť dokúpiť samostatnú sadu adaptérov VESA pre váš konkrétny typ televízora.

Ako vybrať ten správny držiak na televízor nielen do vašej domácnosti

Ak už ste teda rozhodnutí, že klasický stolík na televízor nie je nič pre vás, na rade je výber toho správneho stojana na TV. Tento výber ovplyvňuje niekoľko faktorov a oblastí.

Kritérium VESA

Ako sme už spomínali vyššie, normou VESA sa riadi väčšina výrobcov plochých televízorov a monitorov. Všetky potrebné informácie nájdete v technických parametroch v sekcii „ďalšie informácie“ v manuáli daného produktu.

Miesto umiestnenia a funkcie

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, kam plochý televízor alebo monitor chcete umiestniť. Či ho chcete zavesiť zo stropu alebo pripevniť na stenu, alebo či ho chcete mať v obývačke alebo v kúpeľni.

Takisto je dôležité si vzhľadom k miestu ujasniť funkcie, ktoré by mal držiak mať. Chcete, aby sa televízor otáčal, nakláňal, alebo aby bol mobilný?

Typ steny

Vďaka norme VESA je možné väčšinu držiakov TV použiť na sadrokartón. Táto sada na uchytenie zvyčajne obsahuje všetko, čo k tejto inštalácií potrebujete.

Nie všetky steny sú samozrejme vytvorené rovnako. Ak sú vaše steny vyrobené zo sadry alebo z iného typu muriva (tehla alebo cement), pravdepodobne budete potrebovať ďalší hardvér, ktorý by stenu prerazil a udržal televízor na mieste.

Tip: Ak potrebujete držiak na televízor pripevniť tam, kde sú možnosti inštalácie obmedzené, zamerajte sa na parameter „šírka inštalačného plátu“. Inštalačný priestor musíte vždy prispôsobiť k výberu držiaka a inštalačného plátu.

Nosnosť držiaka

Vždy je lepšie zvoliť držiak s vyššou hmotnosťou, ako je váš nový televízor. Nikdy neviete, kto sa bude pokúšať na televízor zavesiť. Nosnosť ide samozrejme ruka v ruke s inštaláciou. Dôležité je preto zvoliť si dostatočne hrubú stenu a urobiť kvalitnú samotnú inštaláciu držiaka. Pretože ak aj máte dostatočnú nosnosť držiaka, pri nedostatočne hrubej stene a zlej inštalácií je vám to aj tak zbytočné.

Typ držiaka

Jedným z dôležitých kritérií je aj typ držiaka. Typ držiaka musíte prispôsobiť svojim požiadavkám a očakávaniam.

Poznáme nasledujúce typy:

 • na stenu (otočný, sklopný a pevný)
 • stolný
 • stropný
 • špeciálny
 • TV stojan

Ako správne nainštalovať držiak na TV tam, kde ho potrebujete?

Na to, aby ste umiestnili správne a funkčne televízor na stenu, je potrebné vziať do úvahy niektoré skutočnosti.

Umiestnenie televízora

Prvým krokom by malo byť zobrať do ruky meter a vodováhu, a poriadne premyslieť umiestnenie vášho nového televízora ešte pred samotným vŕtaním do steny. Pri umiestnení je potrebné vziať do úvahy optimálnu pozorovaciu vzdialenosť a výšku umiestnenia.

Pozorovaciu vzdialenosť je potrebné riešiť už pri výbere televízora. Ak tak neurobíte, môžete sa pokúsiť zachrániť situáciu premiestnením nábytku.

TIP: Príliš veľká, ale aj príliš malá pozorovacia vzdialenosť znehodnotí váš filmový zážitok. Ak je vzdialenosť príliš veľká, na televízor budete zle vidieť. Ak je vzdialenosť príliš malá, budete musieť otáčať hlavu a obraz sa zle vojde do vášho zorného poľa. Preto by mala byť pozorovacia vzdialenosť tak akurát.

Výška televízora

Výška televízora by mala byť v takej rovine, aby ste nemuseli zakláňať hlavu a zbytočne vás nebolel krk. Sadnite si na nečisto na miesto, kde bude televízor umiestnený. Miesto, kam sa budete prirodzene pozerať, by malo byť ideálnym miestom pre jeho umiestnenie.

Vŕtanie a montáž

Pred inštaláciou akéhokoľvek spotrebiča by ste si mali dôkladne pozrieť priložený manuál.

Držiaky na televízory sa zvyčajne skladajú z dvoch hlavných častí – dielu, ktorý sa pripevní na televízor, a dielu, ktorý privŕtate k stene.

Po navŕtaní a pripevnení týchto dielov ich spojíte, čím televízor „nasadíte na držiak“. Celý proces dokončíte zaistením televízora prostredníctvom zoskrutkovania oboch dielov.

Vyberáme TOP 10 držiakov na TV podľa našich skúseností

Pripravili sme si pre vás výber TOP 10 najlepších a odporúčaných držiakov na TV.

AlzaErgo M310B Convey

Tento špičkový kĺbový držiak na TV ponúka svojmu majiteľovi takmer neobmedzené množstvo možností. Pomoc tohto kĺbového držiaka budete môcť televízor alebo monitor naklápať hore a dole v rozsahu 30°. Rovnako je flexibilný aj do strán, kam ho budete môcť natáčať v rozsahu až 120°.

držiak na TVPlusy a výhody:

 • jednoduchá konštrukcia na ľahká inštalácia
 • vhodný pre väčšinu televízorov s uhlopriečkou 37″ až 70″ do 50 kg
 • all-in-one – balenie obsahuje všetko potrebné na inštaláciu
 • vhodný pre rovné aj prehnuté televízory
 • montáž do steny, stĺpa, betónu, tehál a drevených trámov

STELL SHO 2051 SLIM

Tento výsuvný plochý držiak je zlatou strednou cestou v pomere cena a kvalita. Je vhodný pre televízory v univerzálnom prevedení pri rozmedzí uhlopriečky 40″ až 65″.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • efektívne nastavenie televízora do požadovanej polohy
 • vodováha a korekcia roviny
 • poistka proti vysadeniu
 • maximálna nosnosť až 40 kg
 • norma VESA až do rozmeru 600×400 mm

Samsung WMN4277SR 

Tento držiak je určený pre náročných zákazníkov a majiteľov televízorov značky Samsung. A to primárne pre televízory modelované v roku 2017 – 2019 s uhlopriečkou od 65″ až 75″. Svojím robustným vyhotovením zaručuje maximálnu spokojnosť pre zákazníka.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • ľahké horizontálne prispôsobenie pri finálnej inštalácii televízora
 • určené pre televízory Samsung s uhlopriečkou 65″ až 75″
 • ľahká a rýchla inštalácia
 • norma VESA 400×300, 400×400

Thomson WAB156 

Tento naklápací nástenný držiak je určený pre televízory s uhlopriečkou  23 až 56„. Montáž televízora na stenu uľahčia dve nastaviteľné ramená. Pre ľahkú a rýchlu inštaláciu nájdete v balení aj vodováhu a potrebné montážne príslušenstvo.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • nastaviteľný náklon, ktorý možno korigovať v 15-stupňovom uhle hore aj dole
 • maximálna nosnosť do 50 kg
 • kompatibilita so štandardom VESA od 50×50 mm až do 400×400 mm
 • pevná konštrukcia z oceľového plechu

Stell SHO 1005

Tento polohovateľný a výsuvný držiak na TV má pevnú oceľovú konštrukciu pre stabilitu. Pochváliť sa taktiež môže nosnosťou až do 80 kg, a to je naozaj niečo aj pre veľké a moderné televízory.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • pre TV s uhlopriečkou od 40″ do 70″
 • kompatibilný s VESA
 • vzdialenosť od steny 115 mm a pri maximálne vysunutom držiaku až 665 mm
 • možnosť natočenia o 90°
 • poistka proti vysadeniu
 • pevná konštrukcia do nosnosti 80 kg

Hama 108771

Držiak Hama je ľudovou voľbou spomedzi ostatných držiakov na TV a monitory. Tento fixný držiak je určený pre televízory s uhlopriečkou 37 do 65 a len do maximálnej nosnosti 35 kg. Z tohto dôvodu je vhodný pre menšie televízory s menšou hmotnosťou.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • minimálna vzdialenosť od steny len 2,5 cm
 • pevné uchytenie na stene
 • vhodný pre menšie televízory do nosnosti 35 kg
 • jednoduchá montáž a nižšia cena

Northbayou DF-400 / X4

Tento kĺbový držiak na TV ponúka kompletnú polohovateľnosť – vysunutie TV od steny, náklon, natočenie do strán i korekciu roviny. Je vhodný pre uhlopriečky 32″ až 55″ v závislosti na hmotnosti a VESA štandardu. Držiak takisto disponuje certifikátom TUV GS a má nosnosť 31,8 kg. Takže je vhodný pre menšie a ľahšie televízory.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • pohodlné natočenie do strán a do všetkých uhlov
 • vhodný pre menšie televízory do maximálnej nosnosti 31,8 kg
 • nastaviteľný na vhodnú vzdialenosť od steny (max 499 mm a min 55 mm)
 • korekcia roviny a dorovnanie pod uhlom 4° na obe strany
 • súčasťou držiaka sú praktické úchytky na káble

MAX MTM1005T

Tento sklopný držiak pre LED/LCD TV s uhlopriečkou 32″ až 55″ je vhodný pre menšie televízory s nosnosťou do 35 kg. Držiak disponuje elegantnou čiernou farbou a je vyrobený z ocele pre dobrú stabilitu a odolnosť.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • maximálna nosnosť do 35 kg
 • kompatibilný s VESA
 • pre televízory s uhlopriečkou 32″ až 55″
 • maximálny rozsah držiaku je 425×410 mm
 • vzdialenosť od steny 25 mm
 • horizontálne naklopenie od 0° až  do – 14°

Connect IT CMH-2010-BK

Tento praktický nástenný držiak je vhodnou voľbou pre menšie televízory a monitory s maximálnou nosnosťou 15 kg. Držiak je flexibilný a umožňuje náklon hore a dole o 12° a natočenie do strán až o 180°. Je vyrobený z pevnej ocele a majiteľovi poskytuje stabilitu vo forme robustných kĺbov a vďaka spoľahlivému uchyteniu na stenu.

Ako bonus výrobca ponúka až 30 ročnú záruku a to sa naozaj oplatí.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • súčasťou balenia sú univerzálne hmoždinky FISCHER (typ UX) s poistkou proti pretočeniu v otvore
 • vhodný pre menšie televízory s uhlopriečkou 13″ do 27″ a nosnosťou 15 kg
 • kompatibilný so štandardom VESA
 • systém usporiadania káblov
 • kvalitné spracovanie a variabilné nastavenie obrazovky

GoGEN GOGDRZAKTURNL3 

Tento univerzálny polohovateľný držiak je vhodný ako pre LED a LCD, tak aj pre plazmové televízie. Svojmu novému majiteľovi ponúka ľahkú inštaláciu a montáž vďaka inteligentnému systému fixácie televízneho panelu s VESA štandardmi.

Ak aj máte väčší televízor ako je stanovené uhlopriečka, nezúfajte.

Výrobcovia mysleli aj na to a ponúkajú vám šikovné riešenie. Tento držiak môže byť použitý aj na iné TV, avšak musí byť dodržaný rozmer VESA a nosnosť držiaka vs. hmotnosť televízora bez podstavca.

držiak na TVVýhody a plusy:

 • vhodné pre televízory s maximálnou uhlopriečkou 55″
 • maximálna nosnosť 50 kg
 • náklon od +10° až do -20° a natočenie do strán od -90° do 90°
 • TV umiestnená od steny až do vzdialenosti 47,3 cm
 • kvalitné hmoždinky značky Fischer pre stabilitu a odolnosť
Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *