Kvetinársky cyklámen alebo izbový cyklámen sú obľúbené izbové rastliny pestované pre ich veľké, nápadité kvety, kvitnúce v zime, v odtieňoch bielej, ružovej a červenej. Kvety môžu byť nariasené alebo voňavé a sú ozdobené mramorovanými listami v tvare srdca.
Sú bežne dostupné v záhradných centrách a v kvetinárstvach na jeseň alebo v zime. Často sa dávajú ako darčeky. Viete, ako správne pestovať cyklámen? Ak nie, ste na správnom mieste. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.
Obsah článku
- Najlepšie pomôcky na pestovanie
- Cyklámen a jeho kultivary
- Cyklámen v záhrade
- Kde pestovať vnútorný cyklámen
- Ako zasadiť vnútorný cyklámen
- Starostlivosť o vnútorný cyklámen
- Nový vegetatívny rast z hľuzy
- Pestovanie cyklámenu v interiéri: riešenie problémov
- Môžem pestovať cyklámen zo semienok?
- Ako vypestovať cyklámen zo semien
- Ako rozdeliť cyklámenové cibuľky?
- Starostlivosť o chorý cyklámen
- Choroby cyklámenových rastlín
- Záver
Najlepšie pomôcky na pestovanie
Cyklámen a jeho kultivary
Kvetinársky cyklámen sú kultivary divokého Cyclamen persicum, pôvodom z Turecka. Kultivary s menšími kvetmi, známe aj ako „mini cyklámen“, sa na jeseň predávajú ako záhonové rastliny.
Sú skvelé na prifarbenie kvetináčov a okenných závesných kvetináčov na jeseň a začiatok zimy. Nie sú však mrazuvzdorné.
Pri správnej starostlivosti by mali kvitnúť aspoň šesť týždňov.
Ak si chcete kúpiť cyklámen, hľadajte veľa púčikov – bude to znamenať, že rastlina bude kvitnúť dlhšie.
Udržte svoj cyklámen nažive čo najdlhšie
Kvetinársky cyklámen prirodzene odumiera na jar, ako príprava na obdobie vegetačného pokoja v lete. V tomto bode veľa ľudí odhodí svoju rastlinu.
Rastlinu avšak môžete povzbudiť, aby opäť kvitla nasledujúcu zimu, ak jej umožníte, aby nasledovala svoj prirodzený rastový cyklus. Znížte zalievanie v lete, kým odpočíva.
Cyklámen v záhrade
Cyklámen porastie takmer všade tam, kde je počas vegetačného obdobia zimné svetlo a vlhká, ale dobre priepustná pôda. Vďaka ich preferencii zimného rastu šťastne spolunažívajú s obrovským množstvom rastlín.
Vysadené pod ružami, najmä v spoločnosti snežienok a iných jarných cibuľovín, je možné mať krásny farebný záhon takmer 12 mesiacov v roku. Alebo ak máte brečtan pokrývajúci kamenistú oblasť alebo náročnú oblasť v lesoch, potom do brečtanu zasaďte cyklámen.
Cyklámen sa hodí k čemericiam, je potešením okolo kmeňa tienistých listnatých stromov a prekvapivo dobre sa mu darí pri živých plotoch.
Kde pestovať vnútorný cyklámen
Váš cyklámen potrebuje chladné a svetlé miesto, aby sa mu darilo. Cyklámen uchovávajte v chladnej miestnosti s teplotou okolo 10 – 15 °C. Ideálna je chladná zimná záhrada, veranda alebo parapet orientovaný na východ alebo sever (ak sa v noci očakáva mráz, prineste ho dovnútra).
Chráňte cyklámen pred priamym slnečným žiarením. Ak necháte cyklámen v teplej miestnosti, listy zožltnú, kvety rýchlo vyblednú a rastlina prejde do predčasného odpočinku.
Ako zasadiť vnútorný cyklámen
Ak plánujete ponechať cyklámen iba jednu sezónu, mal by byť v poriadku v kvetináči, v ktorom pôvodne rástol, umiestnenom v dekoratívnejšom kvetináči. Ak ho však chcete udržiavať z roka na rok, oplatí sa ho zasadiť do hlinitého kompostu s pridaným záhradníckym posypom.
Uistite sa, že nový črepník má odvodňovacie drenážne otvory a uistite sa, že horná časť hľuzy sedí tesne nad povrchom pôdy. Dávajte pozor, aby ste príliš nenarušili korene.
Starostlivosť o vnútorný cyklámen
Cyklámen zalievajte, keď pôda začne byť suchá. Namiesto zalievania kanvou, ktorá môže striekať vodu na listy a spôsobiť pleseň, odporúčame postaviť rastlinu na podšálku alebo plytkú misku s vodou približne na hodinu, kým kompost nie je vlhký, ale nie premočený. Prebytočnú vodu nechajte odtiecť.
Cyklámen nepotrebuje veľa výživy – inak bude produkovať veľa listov a nie kvetov. Ak plánujete pestovanie rastliny z roka na rok, kŕmte ju každých pár mesiacov hnojivom pre izbové rastliny; ak nie, nemusíte sa s kŕmením zaťažovať.
Vždy odstráňte všetky odumreté alebo odumierajúce kvety alebo listy jemným potiahnutím.
Nový vegetatívny rast z hľuzy
Na jar sa vaša rastlina prestane zavodňovať a listy začnú žltnúť. Toto je normálne. V tomto bode prestaňte zalievať rastlinu. Umiestnite svoju rastlinu na leto na chladné a suché miesto – ideálne je chránené, tienisté miesto vonku.
Udržujte zeminu jemne vlhkú. Ak žijete vo vlhkom prostredí, položte črepník nabok, aby prebytočná dažďová voda odtiekla. Na konci obdobia odpočinku, koncom augusta, premiestnite hľuzu do trochu väčšieho kvetináča.
Pôda v kvetináči musí mať dobrú drenáž. Dobrou zmesou sú dva diely zeminy pre tropické rastliny, jeden diel rašeliny a jeden diel perlitu. Pri vkladaní hľuzy do nového kvetináča nechajte hornú tretinu až polovicu vystavenú vzduchu.
Pokračujte v zalievaní a hnojení a postupne zvyšujte frekvenciu zavlažovania, keď sa tvoria nové listy. Črepník umiestnite do mierne chladnej miestnosti (asi 20 °C cez deň a o niečo chladnejšie v noci) s dostatkom svetla, ale bez priameho poludňajšieho slnka.
Chladné nočné teploty a správne osvetlenie sú nevyhnutné pre tvorbu pukov. Keď sú listy úplne vyvinuté a rastlina kvitne, chladnejšie denné a nočné teploty predĺžia obdobie kvitnutia.
Väčšina problémov s cyklámenom v interiéri je spôsobená nadmerným zalievaním alebo vysokými teplotami.
Žlté listy na jeseň alebo v zime znamenajú, že v miestnosti je príliš teplo alebo že rastlina bola nedostatočne alebo príliš zaliata. Môže taktiež ísť o prílišné vystavenie slnečnému svetlu.
Udržujte svoj cyklámen v chladnej miestnosti, mimo jasného slnečného žiarenia a vody, keď pôda začne vysychať. Žlté listy na jar sú však normálne – rastlina prirodzene odumiera predtým, ako prejde do režimu spánku.
Slabé kvitnutie je spôsobené príliš teplou miestnosťou – to pošle cyklámen do skorého spánku. Na jar však cyklámen prestane kvitnúť prirodzene.
Sivá pleseň na stonkách alebo kvetoch môže byť Botrytis cinerea. Vyvíja sa vo vlhkých podmienkach. Okamžité odstránenie odumretých listov alebo kvetov môže pomôcť zabrániť jej rozvoju, rovnako ako zabránenie striekaniu vody na listy.
Môžem pestovať cyklámen zo semienok?
Dokážete vypestovať cyklámen zo semien? Áno, dokážete, ale vyžaduje si to špeciálne zaobchádzanie.
Po prvé, cyklámenové semená majú obdobie „zrelosti“ v mesiaci júl, kedy je najlepšie ich zasadiť. Môžete si ich zozbierať sami alebo kúpiť zrelé semená v obchode. Môžete si tiež kúpiť sušené semená, ale ich klíčivosť nebude taká dobrá.
Môžete to obísť tak, že sušené semená namočíte do vody s malou kvapkou saponátu na 24 hodín pred výsadbou.
Ako vypestovať cyklámen zo semien
Výsadba cyklámenových semien vyžaduje 7,5 až 10 cm kvetináče s dobre odvodneným kompostom zmiešaným s drvinou.
Do každého kvetináča zasaďte asi 20 semien a zakryte ich jemnou vrstvou väčšieho množstva kompostu alebo drviny. V prírode cyklámenové semená klíčia na jeseň a v zime, čo znamená, že majú radi chlad a tmu.
Umiestnite svoje kvetináče na chladné miesto, ideálne okolo 15 °C, a prikryte ich niečím, aby ste úplne zablokovali svetlo. Pri sadení cyklámenových semien môže klíčenie trvať aj niekoľko mesiacov.
Keď semená vyklíčia, odstráňte kryt a umiestnite kvetináče pod pestovateľské svetlá. Udržujte rastliny v chlade – cyklámen rastie v zime. Keď sa zväčšia, prerieďte rastlinky a podľa potreby ich presaďte do väčších kvetináčov. Keď príde leto, spia, ale ak sa vám podarí udržať ich po celý čas v chlade, cez leto porastú a zmohutnejú. To znamená, že v prvom roku pravdepodobne neuvidíte žiadne kvety.
Ako rozdeliť cyklámenové cibuľky?
Takže, pýtate sa, kedy môžem rozdeliť cyklámen? Rozdelenie cyklámenových cibúľ kvetinárskeho cyklámenu by sa malo vykonávať iba vtedy, keď rastlina prešla do režimu spánku, zvyčajne po apríli. Rozdelenie cyklámenových rastlín by sa malo vykonávať na jeseň.
Oba typy majú podobné cibuľky a sú rozdelené rovnakým spôsobom. Rozdelenie cyklámenu je pomerne jednoduché. Keď sú cyklámenové rastliny v kľude, zrežte všetky listy. Vykopte cyklámenové cibuľky a vyčistite z nich všetku pôdu.
V tomto bode budú cyklámenové cibule vyzerať trochu ako zemiaky a budú rozdelené podobným spôsobom. Čistým, ostrým nožom odrežte cyklámenovú cibuľku a uistite sa, že každý odrezaný kúsok má hrbolček, z ktorého budú vyrastať listy.
Po rozdelení cyklámenových cibúľ zasaďte každý kus do kvetináčovej zmesi s jadierkami alebo očkami, ktoré trčia mierne nad úrovňou pôdy.
Pri zalievaní novovysadených cyklámenových divízií určite nezalievajte samotné cibuľky, pretože sú v tomto bode veľmi náchylné na hnilobu koreňov. Zalievajte iba pôdu okolo cyklámenových rastlinných divízií.
Starostlivosť o chorý cyklámen
Predtým, ako sa rozhodnete, že niečo nie je v poriadku, nezabudnite, že listy na zdravej cyklámenovej rastline v lete žltnú a opadávajú. To je úplne normálne – rastlina sa práve pripravuje na prechod do režimu spánku. Po letnom spánku listy znovu dorastú.
Vnútorné cyklámenové choroby infikujú rastliny počas zimného vegetačného obdobia. Na mnohé z týchto chorôb neexistuje žiadny liek a najlepším riešením je zlikvidovať ich skôr, ako sa choroba rozšíri na iné rastliny.
Cyklámenové rastliny nie sú veľmi drahé a je ťažké ich znovu rozkvitnúť po prvom opadnutí kvetov. Z týchto dôvodov mnohí ľudia jednoducho nahradia svoje rastliny, keď sa objavia problémy.
Ak sa rozhodnete vyskúšať starostlivosť o choré cyklámenové rastliny, držte ich izolované. Pri práci s chorými rastlinami noste zásteru a zásteru si dajte dole mimo bezprostredného okolia. Pred prácou so zdravými rastlinami si umyte ruky a nástroje dôkladne dezinfikujte domácim dezinfekčným prostriedkom.
Choroby cyklámenových rastlín
Pestovatelia by si mali byť vedomí týchto ničivých chorôb cyklámenu:
Bakteriálna mäkká hniloba a fusáriové vädnutie spôsobujú, že celá rastlina rýchlo zožltne a odumrie. Nedá sa nič robiť, len rastlinu vyhodiť. Aby ste predišli týmto cyklámenovým chorobám, kupujte hľuzy od spoľahlivých zdrojov a vysádzajte ich do čistých kvetináčov.
Ak opätovne používate črepník, pred výsadbou ho dôkladne vydrhnite domácim dezinfekčným prostriedkom alebo slabým bieliacim roztokom.
Botrytis pleseň spôsobuje hnedé škvrny na listoch. Okvetné lístky najprv vyzerajú ako nasiaknuté vodou a potom sa na nich objavia aj opálené škvrny. Celá rastlina môže byť pokrytá sivou hubou.
Možno sa vám podarí zachrániť cyklámen, ak zachytíte chorobu dostatočne skoro. Umiestnite ho do izolácie a spustite ventilátor, aby ste zlepšili cirkuláciu vzduchu. Choroba je nákazlivá, preto pozorne sledujte rastliny, ktoré mohli byť vystavené tejto chorobe.
Listová škvrna spôsobuje okrúhle škvrny, ktoré môžu byť žlté, sivé alebo hnedé. Ak sa pozriete pozorne, uvidíte vo vnútri škvŕn čierne bodky. Izolujte rastlinu, aby sa choroba nerozšírila.
Pokúste sa zabrániť tomu, aby sa voda dostala na listy alebo korunu, keď rastlinu zalievate. Ak nemôžete zalievať cyklámen zhora bez navlhčenia listov alebo koruny, zalievajte zdola.
Hniloba koreňov Thielaviopsis spôsobuje zakrpatené rastliny. Ak skontrolujete korene, zistíte, že sú čierne a scvrknuté namiesto bacuľatých a bielych. Rastliny infikované touto chorobou zlikvidujte.
Vírusy spôsobujú množstvo symptómov vrátane zdeformovaných listov a kvetov a abnormálnych farebných vzorov, ako sú pruhy a prstencové škvrny. Ak máte podozrenie, že vaša rastlina je infikovaná vírusom, okamžite ju zlikvidujte.
Záver
Starostlivosť o cyklámen nie je veľmi náročná a so správnymi informáciami ju bez problémov zvládnete aj vy. Základné pravidlo je, že cyklámen vyžaduje chlad. Myslite na to, keď sa rozhodnete kúpiť si svoju prvú rastlinku.