Ako vybrať

Čítačka kníh: Túto si obľúbi aj milovník kníh!

čítačka kníh s čajom

Žijeme v dobe technologickej. Trvalo päť dlhých storočí, kým ľudstvo spravilo ďalší krok a vystúpilo z Gutenbergovho tieňa. Prvý raz za tisícky rokov nepotrebujeme papier, papyrus, pergamen ani hlinené doštičky, aby sme zaznamenali naše myšlienky a príbehy. Dnes už neexistuje vari žiaden profesionálny spisovateľ, ktorý by svoje knihy písal na fyzický papier. Všetko je digitalizované. A takými sa stávajú aj samotné knihy. Čítačka kníh je ekologický vzdušný balón, ktorý nás vyťahuje zo smoly, do ktorej sa prepadávame. Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo by ste si jednu mali zadovážiť aj vy. 

Kvalitné čítačky kníh (vybrali sme v spolupráci s odborníkom)

Zmestí sa všade

Na rozdiel od množstva kníh je čítačka kníh tenká a ľahká.

Bez problémov si ju strčíte do kabelky alebo vrecka nohavíc. Ale bola by chyba porovnávať kvality čítačky kníh iba s jednou fyzickou knihou. Čítačka kníh ich totiž môže obsahovať tisíce! Také kvantum kníh by ste si so sebou na cestu vlakom určite za bežných okolností vziať nemohli.

A teraz si predstavte, koľko priestoru vám čítačka kníh ušetrí. Zabudnite na preplnené police, všetky vaše obľúbené knihy sú v jednom malom zariadení, pripomínajúcom tablet. Žiadne nekonečné utieranie prachu ani dokupovanie nových knižníc.

Väčšina modelov má pamäť okolo 4 až 8 GB. S pomocou Micro SD karty ju ale môžete navýšiť až na 32 GB.

A to už je poriadny masaker, keď vezmeme do úvahy, že väčšina knižných súborov má od 500 do 900 kB. Doslova tak môžete nosiť vo vrecku celú univerzitnú knižnicu. Namiesto niekoľkých ton vás však bude ťažiť iba približne 150 gramov.

Veľkosť čítačky kníh je predmetom dlhých diskusií, keď príde na kupovanie. Je lepšia menšia alebo väčšia čítačka kníh? Najrozšírenejší rozmer je 6″. S touto uhlopriečkou si bohato vystačíte s čítaním bežných dokumentov. Menší displej má navyše výhodu, že menej zaťažuje batériu a je skladnejší. Pokiaľ však viete, že nebudete mať trpezlivosť posúvať sa po obrazovke, ale chcete vidieť celú A4 naraz, zvoľte radšej 7″ alebo 8″. S 9″ si pohodlne prečítate aj tie najväčšie dokumenty cez celú stranu, ale musíte počítať s tým, že si ju už tak ľahko nestrčíte pod kabát.

e-kniha v čítačke

Dotykový displej alebo tlačidlá?

Ešte predtým, než poviete, že „samozrejme dotykový displej“, musíte pochopiť, že čítačka kníh nie je tablet. Nie je určená na to, aby ste na nej hrali hry alebo prezerali si sociálne siete. Väčšina čítačiek síce ponúka také rozšírenia, ako sú rôzne jednoduchšie hry na skrátenie času, slovník alebo poznámkový blok, ale nie je to ich primárny účel.

Budeme k vám úprimní, väčšina čítačiek je na takéto úkony až žalostne pomalá. Má to svoje opodstatnenie.

Nízka sekvencia obrazov a pomalší čas pri načítavaní nových krokov udržujú dlhú životnosť batérie. Tá je v čítačke kníh, s ktorou plánujete prežiť celú dvadsaťhodinovú jazdu autobusom do Talianska, koniec koncov najdôležitejšia.

Dotykový displej sa vám zíde hlavne pri menších čítačkách, kde musíte často meniť veľkosť textu alebo ho posúvať. Pokiaľ ste však skalne rozhodnutý, že chcete čítačku kníh využívať výlučne na čítanie kníh, tak si vystačíte aj s tlačidlovou čítačkou. Tie sú pomerne vzácne, nakoľko väčšina čítačiek je vybavená tlačidlami aj dotykovým displejom.

Výdrž batérie

S tou si skutočne starosti robiť nemusíte. Zväčša má síce iba štandardných 1 500 mAh, ale trik spočíva v tom, ako ju čítačka kníh používa.

Pri E-Ink displejoch, o ktorých si viac povieme neskôr, sa batéria aktivuje len pri pretáčaní stránky. Aj preto sa výdrž batérie udáva v počte stránok, ktoré dokáže otočiť. Najlepšou voľbou sú čítačky, ktoré vydržia aspoň dva týždne, s predpokladom, že počas nich otočíte 5 000 strán.

Kindle Amazon čítačka

Čítačku kníh dobijete pomocou Micro USB kábla.

Na výdrž batérie vplýva aj prevedenie samotnej čítačky. Zariadenia s dotykovým displejom, podsvietením a širokou uhlopriečkou vydržia menej ako čítačky bez podsvietenia a s tlačidlovým ovládaním. Štandardne by však čítačka kníh mala na jedno nabitie pri bežnej intenzite používania vydržať zhruba štyri týždne.

Displej

Konečne sa dostávame k téme E-Ink displeja. Vďaka technológii elektronického atramentu máte pri čítaní z E-Ink displeja pocit, akoby ste mali pred sebou normálny papier. Tento typ displeja je šetrný k vašim očiam, čo určite ocenia všetci tí, ktorí nad knihami trávia množstvo svojho voľného času.

Avšak nie je E-Ink ako E-Ink. Keď už čítačka kníh, tak s displejom E-Ink Carta. Je to modernejšia, kvalitnejšia a šikovnejšia verzia staršieho modelu E-Ink Pearl. Text je ostrejší a kontrasty výraznejšie. Ruka v ruke s tým ide aj vyššia cena, ale nie je to žiadna závratná čiastka. Odporúčame vám zainvestovať pár eur navyše, aby ste si dopriali dlhodobý zážitok z kvalitného čítania.

Nasvietený, alebo nenasvietený? To je otázka. Hútať nad jej odpoveďou by sme mohli hodiny.

Preto bude omnoho jednoduchšie, keď ju zodpoviete vy. Ak radi čítate po večeroch, odporúčame vám siahnuť po čítačke s nasvieteným displejom. O svoj zrak sa báť nemusíte. Čítačka kníh s nasvieteným displejom funguje na úplne odlišnom princípe ako klasické LCD obrazovky, s ktorými sa stretneme pri smartfónoch, počítačoch a tabletoch. Svetlo totiž nevychádza zospodu obrazovky a nesvieti vám priamo do očí, ale nasvecuje displej zo strán. Pri dostatočnom vonkajšom osvetlení môžete, samozrejme, funkciu nasvietenia deaktivovať, čím šetríte batériu.

Ako ste sa už asi dovtípili, čítačka kníh bez nasvietenia sa správa ako klasická kniha. Pri večernom čítaní preto musíte počítať s lampičkou.

Lacnejšie knihy

Cena je nepochybne jedným z dôvodov, prečo milovníci literatúry v čoraz väčšom množstve vymieňajú papierové knihy za tie digitálne. Možno sa pýtate, kde ich zoženú? Nie je na tom nič zložité. Dnes už e-knihy predáva väčšina internetových kníhkupectiev, medzi ktorými sú aj Martinus a Pantarhei. Nehovoriac o menších prevádzkach, ktoré sa na predaj digitálnych kníh špecializujú.

Kindle čítačka

Výhodou nie je len cena, ale aj dostupnosť. E-knihy sa nikdy nevypredajú. Po nákupe dostanete svoju e-knihu okamžite, nemusíte čakať, kým ju kdesi na druhom konci Slovenska zabalia a odošlú.

Formáty e-kníh

E-knihy sú dostupné v týchto formátoch:

  • EPUB (najlepšia voľba)
  • MOBI
  • PDF (častá, ale nie práve šťastná voľba)
  • DOC
  • DOCX
  • TXT

Ako nahrať e-knihu do čítačky

Najjednoduchší spôsob, ako nahrať e-knihy do čítačky, je pripojiť čítačku kníh k počítaču pomocou USB kábla.

Väčšina nových čítačiek však disponuje Wi-Fi pripojením, čo celý proces ešte zjednodušuje. E-knihu potom stačí z počítača poslať priamo do čítačky.

Záver

Čítačka kníh je cesta, ako odbremeniť prírodu a zároveň si uľahčiť život.

Tento malý zázrak má väčšiu výdrž ako ten najdrahší smartfón a dokáže obsiahnuť viac kníh než bežná knižnica. Na čo čakať, keď je budúcnosť už tu? Na výber máte z viacerých veľkostí, kapacít pamäte a typov displeja. Voľba je na vás.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *