Vypestujte si

Bakopa: ako ju pestovať na balkóne? (rady)

Určite ste už  počuli o balkónových rastlinách, ale máloktorý druh dokáže robiť takú atmosféru ako bakopa. Táto nežná kvetinová rastlina je ideálnym doplnkom pre váš balkón, terasu alebo záhradu. Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám poskytne dlhé obdobie kvitnutia a s minimálnou starostlivosťou, potom je bakopa tou správnou voľbou.

V tomto článku sa pozrieme na vlastnosti a pestovanie bakopy, ako aj na to, ako ju najlepšie rozmnožovať a prezimovať.

Cieľom tohto článku je poskytnúť vám všetky informácie, ktoré potrebujete, aby ste sa o vašu bakopu dokázali dobre postarať a aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Bakopa do závesnej nádoby

Vlastnosti a charakteristiky bakopy

Bakopa, známa aj pod názvom Sutera cordata, je trvalka, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Je to nízka rastlina s výhonkami, ktoré sa predkláňajú dolu až k zemi, a s jemnými, zvončekovitými kvetmi.

Tieto kvety sú zvyčajne bielo-fialové alebo ružové a môžu sa objaviť na rastline od mája do októbra. Bakopa môže dosiahnuť výšku približne 15 až 30 cm a šírku približne 30 až 60 cm.

Bakopa sa dobre pestuje v nádobách a kontajneroch, a preto je ideálna pre balkóny, terasy a záhrady. Táto rastlina sa dá ľahko pestovať a nepotrebuje veľa starostlivosti.

Vhodné miesto pre bakopu by malo byť slnečné alebo v polotieni a substrát by mal byť dobre priepustný a udržiavaný vlhký. Rastline sa najlepšie darí v miernom prostredí a v teplých mesiacoch potrebuje pravidelné zavlažovanie.

Pestovanie bakopy

Bakopa je pomerne univerzálna rastlina, ktorá sa dá pestovať v rôznych klimatických podmienkach a prostrediach.

Vzhľadom na svoje vlastnosti a nároky na svetlo, vlhkosť a teplotu, je ju možné pestovať ako jednoročku alebo izbovú rastlinu s možnosťou zaletnenia. Ako kobercová rastlina, sa najlepšie umiestňuje do závesných kvetináčov, kde sa môže voľne rozvíjať.

Na jej pestovanie je potrebné vybrať vhodné miesto, kde ju nebude rušiť priame slnečné svetlo, pretože sa jej toto prostredie nepáči. Bakopa preferuje polotieň až slnečné miesta, kde jej bude dostupná primeraná dávka svetla.

Rovnako dôležitou podmienkou pre pestovanie bakopy je vlhkosť pôdy a teplota okolia.

Ideálne teploty pre rast bakopy sa pohybujú v rozmedzí od 20-28 °C, pričom optimálny rast a rozvoj rastliny sa dosahuje pri teplotách okolo 25 °C. Ak je teplota vysoká, je potrebné zvýšiť pravidelnosť  zavlažovania, aby rastline nevysychala pôda a aby sa mohla ďalej rozvíjať.

Bacopa, Balkóny | Záhrada Artmama.sk

Rozmnožovanie

Pre rozmnožovanie bakopy sa odporúča použiť odrezky z lodyh dĺžky približne 10 cm. Tieto odrezky sa vďaka svojej schopnosti rýchleho zakorenenia môžu ľahko a rýchlo rozšíriť, čím vzniká nová rastlina. Okrem toho je bakopa významnou akvárijnou rastlinou, pretože veľmi dobre rastie aj vo vode

Jej výhodou je, že dokáže vynikajúco filtrovať vodu v akváriu a tým prispievať k čistote a kvalite vody. Preto je bakopa vysoko cenou a obľúbenou rastlinou medzi akvaristami.

Prezimovanie

Ak máte k dispozícii vhodný priestor, môžete nechať bakopu prezimovať.

V období jesene, keď odkvitne, odrežte výhonky na dĺžku asi 20 cm a preneste rastlinu na svetlé miesto, kde ju tak ochránite pred mrazom. Teplota by sa mala pohybovať okolo 10 až 12 °C. Na jar by ste mali rastlinu presadiť do čerstvého substrátu, ktorý jej poskytne dostatok živín pre nový rast.

Takto sa môžete postarať o to, aby vaša bakopa mala najlepšie podmienky pre rast a vy ste sa mohli tešiť z jej krásnych kvetov a zdravého vzhľadu.

Liečivé účinky bakopy

Bakopa je užitočná pre udržanie zdravého mozgového funkčného stavu a je obzvlášť užitočná pri zlepšovaní kognitívnych funkcií a pamäti.

Bakopa má tiež účinky na uvoľnenie a zníženie stresu, čo z nej robí vynikajúceho pomocníka pri nespavosti. Má antioxidačné vlastnosti a tiež pomáha zlepšovať funkciu srdca a ciev.

Bakopa sa môže používať aj pri liečbe iných zdravotných problémov. Môže pomôcť pri úzkostiach, depresii, ADHD a dokonca aj pri Alzheimerovej chorobe.

Pre zlepšenie spánku sa odporúča užívať bakopu vo forme kapsúl alebo tinktúry. Bakopa sa má užívať pravidelne, pretože jej účinky sa prejavia až po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania.

Bakopu drobnolistú v kapsulách kúpite tu.

Ak sa rozhodnete vyskúšať bakopu na zlepšenie spánku, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom. Bakopa môže mať niektoré vedľajšie účinky a môže aj interagovať s niektorými liekmi. Preto je dôležité byť vždy opatrný a nezávisle od toho sa držať odporúčanej dávky.

Odporúčania

Bakopu odporúčame vyskúšať študentom na posilnenie pamäti, ako aj starším ľuďom na prekrvenie mozgu.

Je dôležité si uvedomiť, že nervová sústava ovplyvňuje fungovanie celého organizmu a pre jej správne fungovanie je potrebné venovať jej zvýšenú pozornosť.

V rastlinnej ríši máme mnoho dobrých pomocníkov na udržanie dobrej nálady, potrebného pokoja a chuti do života, ktorí nás bez vedľajších a nebezpečných účinkov zbavia bolesti, prinesú pokojný spánok a duševnú pohodu.

Activbrain - výživa pre mozog - €21,95|Bohatstvo-prirody

Záver

Na záver by sme vám chceli ukázať video s rozhovorom s Dr. Madan Gulati. Dr. Madan Gulati vám v tomto videu porozpráva svoje skúsenosti s touto rastlinou a taktiež vám bližšie predstaví a popíše účinky Bakopy.

4.6/5 - (7 votes)
author-avatar

O autorovi Juraj

Juraj má vynikajúce oko pre detail a skúsenosti s rôznymi stavebnými a zariadeniami, čo mu umožňuje ponúkať cenné a užitočné informácie svojim čitateľom. Jeho cieľom je inspirovať ľudí k vytváraniu krásneho a pohodlného domova, bez ohľadu na rozpočet a priestor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *