Baby born bábika – čo všetko ste o nej nevedeli + Kde ju výhodne kúpiť?

Baby born, Chou Chou, Baby Annabell… Ak ste vyrastali v týchto časoch, túto bábiku ste jednoducho museli mať. A prečo? Pretože plakala, smiala sa, klipkala očami a bola takmer ako živá! Jednoducho sen každého malého dievčatka, ktoré túži po darčeku vo forme skutočnej Baby born bábiky od Zapf Creation.

Kvalitné babyborn bábiky + alternatívy

Kto stojí za úspechom bábiky Baby born?

V roku 2021 oslavuje táto známa bábika svoje 30-te narodeniny. Kto však stojí za úspechom tejto populárnej hračky, ktorá zmenila hru detí na rodičov?

Za úspechom tejto slávnej bábiky stojí nemecká firma Zapf Creation. Firmu založili manželia Rosa a Max Zapfovi, ktorí začali s výrobou hračiek v meste Rödental v Hornom Franku. To bolo ešte v roku 1932, a od toho dňa predstavujú výrobky nemeckej firmy koncept kreatívnej hry vysokokvalitných bábik. Bábik, ktoré podporujú nadčasovú hru rodičov a detí, ktoré sa učia hodnotným sociálnym schopnostiam a empatii.

Plynutím tohto času spoločnosť zaznamenala veľa úspechov a vytvorila niekoľko veľmi úspešných bábik. Medzi jej najznámejšie a najúspešnejšie bábiky však stále patrí interaktívna bábika Baby born. Tá sa počas 30 rokov stále vyvíja a predáva po celom svete.

História firmy Zapf Creation a vznik populárnej bábiky Baby born

Interaktívne bábiky od nemeckej firmy Zapf Creation boli tak úspešné, že v roku 1958 sa podarilo firme preraziť aj na medzinárodný trh. Neskôr, konkrétne v roku 1960 prišlo s rozšírením firmy aj zameranie sa na materiál, z ktorého sa bábiky vyrábali. Firma v tomto roku vymenila výrobu bábik z celuloidu za plast.

Vznik známej bábiky ako prelomom vo svete hračiek

V roku 1991 spoločnosť prišla s nápadom realistických bábik, a presne vtedy uzrela svetlo sveta bábika Baby born. Išlo o prvú bábiku s realistickými funkciami, kedy sa práve koncept hry stal najúspešnejším na trhu s bábikami. Rovnako bola známa svojimi novými a zaujímavými funkciami.

Medzi tieto funkcie patrí:

 • plač,
 • močenie,
 • upokojenie cumlíkom.

Práve toto upokojovanie s cumlíkom malo neskôr za príčinu zatváranie očí. A to všetko bez použitia batérií, čo znamenalo bezstarostné kúpanie bábiky. 

Najnovšia verzia bábiky obsahuje 9 funkcií a 11 doplnkov. Staršie verzie obsahovali hudobný nočník, ktorý vytváral rôzne zvukové efekty. Rovnako ste v doplňujúcom príslušenstve mohli nájsť aj magickú zmrzlinu, ktorej konzumácia vyzerala ako jedenie skutočnej zmrzliny.

Neskoršie a modernejšie modely bábiky Baby born zahŕňajú aj bábiky chlapcov, dievčat a dievčat inej farbi pleti. Čím sa firma prispôsobila dobe a spoločnosti, a tak má každý takýto model svoju typickú farbu vlasov a pleti.

Ďalšie varianty bábiky Baby Born

Svetovo známa bábika mala počas svojho vývoja aj ďalšie varianty, ktoré majú svoje špecifické funkcie. Medzi tieto bábiky patrí Pick Me Up! a Talking Baby born.

Pick Me Up!

Ide o model s vlasmi, ktorý je vybavený senzormi. Vďaka senzorom na lícach sa bábika smeje, a vďaka senzorom na ústach dokáže rozdávať bozky. Bábika takisto dokáže rozpoznať „svoju mamu“ a požiadať ju, aby ju zobrala na ruky. To všetko za pomoci senzorov. Keď bábiku zdvihnete, budete počuť, ako bábika hovorí svoje prvé slovo mama a zároveň vydáva veselé zvuky.

Talking Baby born

Tento model bábiky je jedinečný v tom, že naučí vaše dieťa už od mala niekoľkým jazykom. Ide o trojjazyčnú bábiku, ktorá je ovládaná batériami. V jej portfóliu nájdete 3 jazyky, a to  angličtinu, španielčinu a francúzštinu.

Zaujímavé a náučné funkcie, ktoré bábika ponúka svojim zákazníkom

Bábika Baby born je známa svojimi inovačnými funkciami, ktoré predtým na trhu neexistovali. Staré modely bábik len vyzerali ako malé bábätko, ale neponúkali žiadne funkcie, ktoré by bábike dodali realistický vzhľad bábätka.

Aké rôzne funkcie môžete nájsť u bábik podľa ich zamerania?

Baby born Soft Touch Little 36 cm

Tento model bábiky je určený pre deti od 2 rokov. Ide o bábiku s telom Soft Touch, ktorá napomáha deťom hrať určité role a učiť ich starostlivosti.  Bábika prináša celkovo 7 funkcií a 7 doplnkov, ktoré fungujú aj bez batérií.

Ďalšie funkcie, ktoré bábika ponúka:Baby born Soft Touch Little 36 cm

 • môžem piť – ak dáte bábike fľašu, bude z nej piť,
 • budem plakať – každé šťastné dieťa občas plače, takisto aj bábika Baby born,
 • viem si zašpiniť plienku – pri stlačení brucha dokáže bábika cikať do plienky,
 • môžem použiť nočník – pri stlačení brucha dokáže takisto urobiť veľkú potrebu do nočníka, ktorý je súčasťou doplnkov bábiky,
 • môžem spať – ak bábiku položíte na chrbát, začnú sa jej zatvárať oči,
 • poď ma okúpať – vďaka absencii batérií môžete bábiku takisto aj kúpať,
 • som pohyblivá/ý – hlava, ruky a nohy modelu Soft Touch sú pohyblivé, čím sa prezliekanie bábiky stáva detskou hrou.

Baby born Magic 43 cm

Model bábiky Magic je určená pre deti od 3 rokov. Táto bábika je doplnená o tajnú funkciu zaspatia. Nechce vaša Baby born bábika zaspať? Stačí jednoducho otočiť cumeľ v ústach a bez ohľadu na polohu, bábika born Magic okamžite zaspí.

Ďalšie funkcie, ktoré bábika ponúka:
Baby born Magic 43 cm

 • mám čarovné oči – ak potočíte cumlíkom, bábika otvára a zatvára oči bez ohľadu na polohu, v ktorej sa práve nachádza,
 • viem sama piť – ak dáte bábike fľašu, bude z nej piť,
 • budem plakať – tak, ako model Soft Touch, aj model Magic môže skutočne plakať,
 • viem si zašpiniť plienku – takisto stlačením bruška bábiky dokáže zašpiniť plienku,
 • môžem jesť – bábiku je možné kŕmiť špeciálnou kašou, ktorá je určená pre tento model,
 • môžem použiť nočník – pri stlačení brucha dokáže takisto urobiť veľkú potrebu do nočníka, ktorý je súčasťou doplnkov,
 • poď ma okúpať – vďaka bezbatériovým funkciám môžete bábiku kúpať,
 • som pohyblivá/ý – ruky modelu Magic sú dokonca viac pohyblivé ako ruky modelu Soft Touch, čo umožňuje ešte lepšiu manipuláciu pri prezliekaní.

Baby born Kindergarten Little Sister 36 cm

Mála sestra Baby born ide do školy! Táto bábika je určená deťom od 3 rokov. Okrem klasických funkcií ako mäkkého tela reagujúceho na dotyk, spiacich očí a pohyblivých rúk a nôh, disponuje aj dlhými vlasmi pre rôzne účesy. Deti sa s ňou môžu naozaj vyhrať a každý deň spraviť bábike iný účes.

Ďalšie funkcie, ktoré bábika ponúka:
Baby born Kindergarten Little Sister 36 cm

 • môžem piť – bábika dokáže piť vodu z detskej fľaše, ktorá je súčasťou balenia,
 • budem plakať – rovnako, ako všetky bábiky tohto modelu, aj Little Sister môže pri hre začať plakať,
 • môžem sa okúpať – po celodňovej hre môžete bábiku bez problémov okúpať,
 • mám krásne dlhé vlasy – model Little Sister je známa svojimi dlhými vlasmi, ktoré sú pripravené na všetky účesy od výmyslu sveta,
 • sama sa dokážem postaviť na nohy – vďaka flexibilným kolenným kĺbom dokáže bábika Little Sister sama stáť na nohách,
 • môžem sa hýbať – ruky a nohy Little Sister sú pohyblivé, takže s bábikou môžete robiť rôzne pohybové aktivity,
 • môžem spať – ak bábiku položíte na chrbát, dokáže v okamihu zaspať.

Baby born Soft Touch Sister & Brother 43 cm

Súrodenci disponujú 6 živými funkciami, ktoré fungujú bez použitia akýchkoľvek batérií. Napriek tomu, že sú o niečo staršie ako mladší model bábiky, majú rovnakú výšku, vďaka čomu si navzájom ľahko požičajú oblečenie a doplnky. Títo súrodenci sú vhodní pre deti od 4 rokov.

Ďalšie funkcie, ktoré bábika ponúka:
Baby born Soft Touch Sister & Brother 43 cm

 • mám krásne dlhé vlasy – súrodenci majú krásne dlhé vlasy, čo rozvíja predstavivosť pri tvorbe rôznych účesov,
 • sme pohybliví – takisto sú super pohybliví, čo umožňuje s nimi robiť rôzne pohybové aktivity,
 • vieme stáť sami – vďaka pohyblivým kolenným kĺbom dokážu súrodenci stáť samostatne,
 • môžeme sa kúpať – vďaka funkciám bez batérií môžete súrodencom dopriať bublinkový kúpeľ s kačičkami,
 • vieme sa napiť – rovnako dokážu aj sami piť z fľašky, ktorá je súčasťou detskej výbavy,
 • môžeme plakať – aj keď sú títo brat a sestra určení deťom od 4 rokov, stále dokážu po stlačení hrudníka skutočne plakať.

Model bábiky pre každý vek dieťaťa

V čom sú tieto bábiky také úžasné? Predsa v tom, že rastú s vašimi deťmi. Aj tie najmenšie deti od 1 roka môžu objavovať svet bábik vďaka modelu Soft Touch. Čo sa týka starších detí, tie sa môžu zoznámiť s rolou rodič – dieťa vďaka týmto bábikám, ktoré majú rôzne funkcie a doplnky výhradne bez batérií.

0+ rokov Baby born pre bábätká

Bábiky Baby born pre bábätká sprevádzajú aj tie najmenšie deti od ich narodenia. Vďaka veľkosti 18 až 30 cm sa perfektne hodia do malých detských rúk. Látkové bábiky, ktoré majú hlavu z PCV, je možné prať dokonca aj ručne.

Rovnako ponúkajú aj rôzne funkcie ako napríklad hrkálku vo vnútri tela, ktorá povzbudzuje dieťa k hre a objavovaniu. Vo verzii, ktorá je napájaná batériou, bábika vytvára nočné svetlo a vďaka uspávanke pomáha dieťaťu zaspať.

1+ rokov Moja prvá Baby born 30 cm

Moja prvá Baby born je úplne vodotesná, takže ju môžete dať do vane počas večerného kúpania vášho dieťaťa. Dieťa sa tak začne samé zoznamovať so svetom bábik.

2+ rokov Malá bábika Baby born 36 cm

Deti od 2 rokov sa môžu pomaly začať učiť, aké je to mať rolu rodiča. Tieto bábiky im pomáhajú učiť sa prvej starostlivosti. Baby born Little má mäkké telo, rovnako disponuje 7 funkciami bez batérií. Bábika dokáže piť, plakať, zaspať a namočiť si plienku. Dodáva sa spoločne so 7 doplnkami, ktoré podporujú jej funkcie.

3+ rokov Baby born 43 cm

Model Baby born od 43 centimetrov je vhodný na starostlivosť, tak aj ako malé kamarátky vašich detí. Dieťa si s bábikou Baby born postupne vytvára väzbu, čo mu napomáha v normálnom vývoji a tvorbe sociálnych väzieb.

Disponuje 10 realistickými funkciami, ktoré fungujú bez batérií. Baby born podporuje realistické hranie sa na rolu rodič – dieťa. Rovnako balenie obsahuje 10 doplnkov, ktoré dopĺňajú a podporujú spomínané funkcie.

4+ rokov Baby born súrodenci

Dokonca aj väčšie deti nad 4 roky majú svoje Baby born bábiky. Reč je o súrodencoch Baby born, ktorí disponujú 6 živými funkciami.

Súrodenci Baby born s mäkkým vinylovým telom majú extrémne pružné kolená, vďaka čomu dokážu sami stáť. Po napití sa vody z fľaše môžu dokonca začať plakať a roniť skutočné slzy. Vďaka krásnym dlhým vlasom rozvíjajú fantáziu a mäkké zručnosti rastúcich detí.

Doplnky, cena a príslušenstvo od Baby born

Obyčajná bábika? Nie. V tomto prípade nejde len o obyčajné bábiky, ale o bábiky, ktoré disponujú aj doplnkami a príslušenstvom na každú príležitosť.

Či už sa rozhodnete bábiku okúpať, osláviť s ňou jej narodeniny, alebo urobiť si s bábikou malú módnu show. Firma Zapf Creation myslela naozaj na všetko a vytvorila radu doplnkov, ktoré dotvárajú celkovú predstavu a svet Baby born.

Cena bábik Baby born závisí od modelu, príslušenstva a doplnkov v balení. Najlacnejšiu bábiku Baby born môžete kúpiť už od 14 €. Ak však máte väčší rozpočet a chcete svojim deťom dopriať celkový svet Baby born, cena sa v tomto prípade pohybuje okolo 80 €.

A čo ďalšie úspešné bábiky od Zapf Creation?

Nemecká firma neskončila len pri úspechu Baby born, ale vo svojom repertoári má ďalšie kvalitné bábiky, ktoré pozná celý svet.

Baby Annabell

Bábika Baby Annabell patrí k najznámejším bábikám od nemeckej firmy Zapf Creation a bola prvý krát vyrobená ešte v roku 1998. Baby Annabell je bábika poháňaná batériami, ktorá ponúka množstvo doplnkov, oblečenia a dokonca aj nábytku.

Na rozdiel od Baby Born je telo Baby Annabell vyrobené z mäkkého a plyšového materiálu, v ktorom je uložený box s batériami. Hlavnou funkciou novších modelov je pitie vody, tečenie sĺz pri plači a používanie nočníka. Aj z tohto dôvodu je možné Baby Annabell zaradiť  medzi „moderné autonómne bábiky“.

Rovnako ako Baby Born, je aj Baby Annabell k dispozícii vo verziách dievča, chlapec a etnické dievča.

Chou Chou

Bábika Chou Chou je ďalšou známou bábikou z radov firmy Zapf. Je navrhnutá tak, aby pôsobila skutočne realisticky.

Model bábiky Chou Chou sa dokonca niekedy používa aj na výučbu mladých dievčat. A to najmä v rôznych fázach života dieťaťa, vrátane prvého zuba a drobných chorôb.

Medzi známe modely Chou Chou bábiky patria:

 • Mommy Make Me Better,
 • Love me,
 • Be Happy,
 • Rock-A-Bye – ktorá bola ocenená ako bábika číslo 1 v súťaži Duracell Kids ‚Choice v roku 2001.
4/5 - (5 votes)