Aksamietnica – Ako pestovať a kde kúpiť semienka?

Aksamietnica, tak nežný, tajomný a zároveň elegantný názov patrí kráľovnej každej krásnej a zdravej záhrady. Ak patríte k milovníkom záhradkárčenia, určite mi dáte a pravdu, že čas od času sa vám úsilie venované vašej záhradke vždy vráti v podobe zdravých rastlín, chutnej zeleniny aj ovocia.

Nie vždy sa ale prírode darí bez toho, aby sme jej trochu napomohli. Práve tento článok je venovaný rastline, ktorú chcene či nechcene objavil nejeden zúfalý záhradkár ale aj nadšená gazdiná ktorá na jej účinky nedá dopustiť.

Už ako malé deti sme trávili veľa času s rodičmi na záhrade, kde sme im pomáhali, len tak sa motali ale aj zberali úrodu a jedli šťavnaté a čerstvé paradajky priamo z kríkov. Nikdy nám nevadilo ak boli plody celé od hliny. Tá chuť bola vždy nadpozemská a vždy sa k nej veľmi radi vraciame, ak samozrejme máme tu možnosť aj ako dospelí.

Prednedávnom som v záhrade svojej mamy spozorovala oranžové kvietky vyčnievajúce z jednotlivých hriadok práve na miestach, kde má posadenú tú naukážkovejšiu zeleninu. Najprv som nechápala, prečo tam tie kvietky sú a aký je ich účel v blízkosti všetkej tej zeleniny. Za krátku chvíľu mi ale mama vysvetlila, že na tieto kvietky nedá dopustiť a bez nich by jej záhrada ani pravou záhradou nebola.

Aký paradox, že som si tieto kvietky nikdy nevšimla, alebo som im možno nevenovala až takú pozornosť, ako tým chutným plodom. Jedno však isté je a to, že malé Aksamietnice majú vždy značný podiel na tom, prečo je tá zelenina v záhrade vždy zdravá a chutná.

Najlepšie pomôcky na pestovanie

Ochranná bariéra

Často sa stáva, že rastliny napádajú rôzne škodce a ich rastu sa akosi nedarí. Sú zakrpatené, mdlé a my si lámeme hlavu nad tým, kde sme spravili chybu. Na to, aby ste takej situácii predišli hneď nemusíte bežať do najbližšieho záhradného centra a minúť nemalú sumu peňazí za predražené hnojivá a postreky.

Ako prevencia a prírodný repelent vám môže poslúžiť práve táto nenápadná, no na oko krásna rastlinka- Aksamietnica.

Nie nadarmo sa vraví že každý liek nájdeme v prírode.

Tak tomu je aj v tomto prípade. Aksamietnica môže byť skvelým pomocníkom nielen v záhrade ale aj v skleníku alebo fóliovníku. Svoje uplatnenie si nájde kdekoľvek, kde sa pestuje zelenina a ovocie a kde je potrebné rastliny chrániť pred rôznymi druhmi nepríjemných škodcov.

V čom spočíva jej tajomstvo a odkiaľ pochádza?

Tajomstvo jej obdivuhodných vlastností spočíva v jej špecifickej vôni. Aksamietnica, ľudovo nazývaná aj „smraďoška“ má v sebe aromatickú vôňu, ktorá odpudzuje hmyz a rôzne druhy škodcov.

Už starí ľudia vedeli, že v záhrade, kde sa táto rastlina nachádza sa lepšie darí zelenine ale aj okrasným rastlinám. Pravdupovediac aj v tomto mali pravdu. Aksamietnica funguje ako takzvaný „bio“ prírodný repelent a jej blahodárne účinky poznali ľudia už v dávnej minulosti.

Zaujímalo ma, kde siaha história tejto vzácnej a nenápadnej rastliny.

Aksamietnica pochádza z oblasti Mexika, juhozápadu USA a južnej Afriky. Do Európy sa dostávala postupne a možno by ste to na ňu netipovali, ale na svete existuje až niekoľko desiatok druhov tejto rastliny.

Líšia sa od seba samotnou farbou ale a tvarom kvietkov. Svoje uplatnenie si nájde nie len pri ochrane ostatných rastlín v záhrade ale aj pri dekorovaní a dokonca aj v jedle.

Tu by sme s ňou však boli veľmi opatrní, keďže existuje len jeden druh, ktorý je jedlý a tým je druh kvetu Calendule.

Nejde len o jednofarebnú oranžovú rastlinku.

Aksamietnicu nájdete v niekoľkých farebných prevedeniach od klasickej oranžovej až po tmavohnedé kvietky rôznej intenzity.

Pravdou však je, že v našich slovenských záhradách sa najčastejšie vyskytuje práve tá typická sýta oranžová.

Nenáročná pomocníčka- málo pýta ,veľa dáva

Ak máte čo i len najmenší pocit že s vašou záhradkou nie je čosi v poriadku alebo by chcela len trochu ozdraviť, spravte jednu jednoduchú vec. Určite si do budúcna zaobstarajte Aksamietnicu, ktorá sa o vaše rastliny a zeleninu bude verne starať a chrániť ich za každých okolností.

Jej hlavná výhoda spočíva v tom, že nie je náročná na výber pôdy a darí sa jej prakticky všade.

Čo jej ale prekáža je ťažká ílovitá pôda v ktorej sa zdržiava veľa vlhkosti. Práve nadmerná vlhkosť môže spôsobiť postupné odhnívanie korienkov.

Treba ale spomenúť, že sa jej veľmi dobre darí v každej typickej záhrade, má rada priame slnko ale nepohŕdne ani polotieňom. Horúce slnečné dni ju neodradia a vašu záhradu prinajmenšom krásne osvieži a skrášli.

Nepatrí medzi náročné rastliny. Jej hlavná funkcia a jej hlavná rola spočíva v tom, že je sama ochrancom ostatných rastlín a plodov.

Nebála by som sa ju nazvať „matkou záhrady“, keďže jej hlavná úloha spočíva v ochrane slabších prvkov záhrady a v jej sile napomôcť ich zdravšiemu rastu. Je bariérou rastlín pred nežiaducimi škodcami a hmyzom.

Ako a kde ju možno vysádzať?

Kvietky Aksamietnice sa množia zo semienok. Tie  si zakúpite v každom záhradkárstve spolu s návodom na ich vysádzanie. Napriek tomu vám ale dáme základné informácie o tom, kedy, ako a za akých podmienok ju vysádzať.

Vybrať si môžete dve alternatívy. Buď sa rozhodnete pre výsadzbu Aksamietnice zo semienok alebo si kúpite hotové sadenice.

Vysievať môžete aj priamo v záhrade. Ak sa však rozhodnete pre túto alternatívu, počkajte aspoň do konca mája, kedy je riziko prízemných mrazov takmer minimálne.

Ak si chcete najprv vypestovať sadenice, tie je najlepšie umiestniť na parapetách okien. Ideálny čas na výsadzbu sadeníc je marec.

Po necelých dvoch mesiacoch budú vaše parapety zdobiť malé sadeničky Aksamietníc pripravené k výsadzbe priamo do vašej záhrady.

Malé odporúčanie…

Každý preferuje niečo iné avšak ak by som mala niekomu odporučiť ako ju vysádzať, môj tip je vysádzať ju priamo zo semienka a priamo do zeme v záhrade. Jednotlivé semienka by od seba mali byť vzdialené 2 až 3 cm.

Výhodou tohto vysádzania je totiž doba klíčenia, ktorá je v exteriéri podstatne kratšia ako v prípade vysádzania v interiéri. Uľahčite si tým prácu, ušetríte čas a vyhnete sa zbytočným nákladom na kvetináče, hlinu a podobne.

Po vyklíčení je dobré rastlinky preriediť. Vo všeobecnosti platí odstup 20 až 30 cm medzi jednotlivými rastlinami.

Tie zo zeme vyťahujte len veľmi opatrne, aby ste nenarušili štruktúru korienkov a tým neznehodnotili ďalší ich rast.

Kvetináč alebo záhon?

Aksamietnicu môžete pestovať priamo na záhone vašej záhrady alebo ju môžete umiestniť do kvetináčov. Jej účinok je v obidvoch prípadoch pozitívny. Pravdou však je že starostlivosť o nich je trochu odlišná.

Aksamietnice pestované v kvetináčoch vyžadujú častejšie polievanie počas horúcich letných dní. Naopak pestovanie priamo na záhone je vzhľadom k polievaniu menej náročné.

Ak sa však nakoniec rozhodnete pre výsadzbu v kvetináči, určite nebudete ľutovať. Okrem toho že bude Aksamietnica plniť svoj obranný účel, v kvetináči bude vyzerať nanajvýš esteticky a elegantne. Huňaté kvietky nahusto nasadené a žiariace pestrými farbami oživia každú terasu alebo okno.

Vo všeobecnosti platí, že tieto kvietky nevyžadujú časté polievanie. Ak ho ale budú potrebovať, určite si to všimnete.

Ak začnú vädnúť alebo sa vám budú zdať mdlé nebojte sa ich poliať a darujte im potrebnú vlahu. Aksamietnica je veľmi vďačná a nenáročná rastlinka o čom sa môžete aj sami presvedčiť.

Ako som spomínala, aksamietnicu je najlepšie vysádzať v máji alebo jednoducho povedané vtedy, kedy je pôda dostatočne teplá a pripravená na prvé vysádzanie.

Rastlinka vyklíči zhruba do jedného týždňa a ak je počasie priaznivé a slniečko na obzore prvým kvietkom sa môžete tešiť do siedmych až ôsmich týždňov od vyklíčenia.

Nebojte sa zastrihnúť…

Mnoho ľudí sa pýta, prečo ich Aksamietnice nie sú husté, kvitnúce a ťahajú sa skôr smerom nahor ako do strán.

Na takýto prípad mám jedno veľmi jednoduché no účinné riešenie. Stačia vám na to nožnice a vaše dve ruky. Ak sa rast aksamietnice ustáli a vy spozorujete že viac toho zo seba už rastlinka asi nedá, vezmite nožnice a odstrihnite hlávky rastlín .

Tým Aksamietnicu povzbudíte k rastu a priaznivo podporíte jej kvitnutie.

Taktiež je mimoriadne dôležité odstraňovanie uhynutých kvetov. Uhynuté kvietky odoberajú rastline silu, energiu a znehodnocujú jej možnosť kvitnúť a rásť. Uhynuté kvietky jednoducho odstráňte a uvoľnite priestor novým a zdravým kvetom.

Ochranca zvrchu aj zospodu

Ak ste si doteraz mysleli že Aksamietnica odpudzuje iba škodcov, ktorí rastlinky napádajú zvrchu, budete možno milo prekvapený.

Už samotné korienky rastlinky odpudzujú škodlivé červy, ktoré napádajú rastliny zospodu .

Tieto mikroskopické červy napádajú väčšinu druhov zeleniny, medzi ktorú patria aj uhorky, paradajky , tekvice alebo jahody. Dokázalo sa že práve korene raslinky likvidujú tieto škodce až po dobu jedného roka.

Typická vôňa rastliny odpudzuje škodcov a chrobákov a bráni im v tom, aby sa nenápasne pustili do vašej zeleniny.

Ak vám ale môžem poradiť, Aksamietnicu nesaďte priamo v tesnej blízkosti zeleniny. Je dobre ju vysádzať v blízkosti zeleniny, nie však v jej bezprostredne tesnej blízkosti.

Rozumie si veľmi dobre s bazalkou alebo paradajkami. Práve pri nich sa jej veľmi dobre darí a má pri nich optimálne podmienky.

Čo Aksamietnica a včely?

Niektoré druhy rastlín priťahujú včely a sú veľmi prospešné pri opeľovaní a tak aj vývoji ovocných stromov.

Ako je to ale v prípade Aksamietnice?

Ako som už spomínala, Aksamietnica vám v záhrade poslúži ako prírodný repelent. Neplatí to však pre všetky druhy hmyzu a to špecificky pre včelu medonosnú. Aksamietnica je pre včelu medonosnú naopak lákadlom v podobe nektáru a obľúbenou zastávkou počas horúcich letných dní.

Na druhej strane také sršne alebo ovady typická vôňa Aksamietnice odrádza a preto sa jej radšej vyhýbajú.

V prírode to so štipkou nášho pričinenia bude fungovať vždy tak ako má. Jednoducho povedané, Aksamietnica je nielen skvelým pomocníkom v záhrade ale navyše je aj prínosná pre prírodu aj pre nás samých.

Ak teda obľubujete opekačky a grilovačky vonku v záhrade a chcete sa vyhnúť nepríjemnému obťažovaniu bodavého hmyzu, aj Aksamietnica vám v tomto môže byť veľmi nápomocná.

Zber a dekorovanie

Ako som už spomínala, existuje niekoľko druhov Aksamietnice, širokej škály farieb a tvarov kvetov. Nie je preto ničím neobvyklým, ak sa táto rastlina objaví v krásnej kytici, ako súčasť venčeka vo vlasoch nevesty alebo jednoducho vo váze uprostred stola kde sa stretávate s vašimi blízkymi.

Aksamietnicu je dobré zbierať ak je úplne rozkvitnutá.

Jej stonky očistite, zbavte listov a namočte vo vlažnej vode vázy. Ak ju chcete naopak usušiť, je dobré zbaviť stonky listov ako v predošlom prípade, kvety zviazať a zavesiť hore nohami na  suchom mieste v tieni, napríklad na podkroví alebo v špajze.

Táto pestrofarebná a nežná rastlinka v sebe skrýva veľké množstvo výhod. Vyskúšajte ich aj vy a verte, že sa stane vašou srdcovkou.

Vaša záhrada si na jej spoločnosť veľmi ľahko zvykne a vy z jej prítomnosti budete čerpať nespočetne veľké množstvo výhod, vďaka ktorým bude pre vás pobyt v záhrade oveľa príjemnejším.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.