Ako na to?

Ako zvlhčiť vzduch v miestnosti – Skvelé TIPY

zvlhčovač vzduchu

Vedeli ste, že ideálna vlhkosť vzduchu v interiéri sa pohybuje medzi 40-55%? Možno sa zdá, že suchý vzduch v interiéri nie je žiadny problém, no opak je pravdou. Suchý vzduch v miestnosti predstavuje tichý spúšťač rôznych ochorení a je nebezpečný pre všetkých bez rozdielu.

Teploty vonku pomaly klesajú a naše radiátory a vykurovacie pece začínajú ísť na plné obrátky. To je presne to obdobie, keď začína vykurovacia sezóna, a teda aj riziko vzniku suchého vzduchu. Suchý vzduch je pocitovo chladnejší, čo nám dáva ďalšiu zámienku prihodiť ďalšie drevo do krbu či pece.

Ideálna teplota v miestnosti, ktorá je prospešná aj pre naše zdravie, by mala byť maximálne 22 °C. V spálni je to dokonca len 20 °C. Čím je teplota v miestnosti vyššia, tým bude vzduch suchší. V niektorých domácnostiach dokonca s príchodom jesene a zimy klesne vlhkosť vzduchu až na hranicu 25 až 30% .

Suchý vzduch aj počas leta?

Hoci je suchý vzduch primárne výsadou jesenných a zimných období, kedy sa naše príbytky menia na sauny, aj počas leta môžete naraziť na suchý vzduch. Teplý vzduch v sebe prirodzene zadržiava vlhkosť. Ak ste však majiteľom nezatepleného klasického murovaného domu alebo domu z dreva, máte problém.

Drevený dom sa počas leta prehrieva, čo spôsobuje odparenie všetkej vlhkosti zo vzduchu. Takisto ak bývate v starých panelových domoch na mestských sídliskách, pravdepodobne budete bojovať s rovnakým problémom.

Rovnako v tomto prípade môžeme za ďalšieho vinníka suchého vzduchu v lete považovať aj určité spotrebiče. Ide o spotrebiče, ktoré nám paradoxne majú pomôcť v lete vzduch schladiť. Reč je o klimatizácií a ventilátoroch.

Ako merať vlhkosť vzduchu v dome či byte?

Merať teplotu vzduchu vonku či vo vnútri nie je žiadny problém. Ako však odmerať vlhkosť vzduchu vo vašej obývačke, ak sa to nedá pocitovo odhadnúť?

meteostanica

Vlhkosť vzduchu dokážete takisto zmerať oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako si myslíte. Stačí vám na to len šikovná meteostanica alebo digitálny izbový teplomer so snímačom na vlhkosť vzduchu.

Kvalitná meteostanica vie poskytnúť rad dôležitých informácii o kvalite ovzdušia v oblasti, v ktorej bývate. Meria teplotu a vlhkosť vo vnútri aj vonku, zobrazuje čas aj počasie na najbližšie dni. Tie kvalitnejšie meteostanice sú vybavené budíkom, rádiobudíkom či dokonca kamerou, s ktorou máte dianie v domácnosti pod palcom.

Prečo by sme mali chcieť zvlhčiť vzduch v interiéri?

Príliš suchý vzduch spôsobuje celú škálu zdravotných problémov. A to nielen alergikom a deťom, ale aj dospelých zdravým ľuďom. Rovnako potrápi aj vaše izbové rastliny, zvieratá  a nábytok. Ten začne postupom času schnúť a praskať.

Aké sú najčastejšie zdravotné problémy, ktoré spôsobuje práve suchý vzduch v interiéri?

Vysušená sliznica, upchatý nos a kašeľ

Suchý vzduch z ľudského tela vysaje veľké množstvo vody, čo sa prejaví na vysušenej nosovej sliznici. Ak je nosová sliznica príliš dlho suchá, prejaví sa to jej opuchom a podráždením. V tomto prípade sa začne automaticky vytvárať aj viac hlienu, aby sa sliznica viac zvlhčila, a tak sa dostala opäť do rovnováhy.

Tento proces je takisto spúšťačom ďalších symptómov, ktoré môžu byť spôsobené práve pôsobením suchého vzduchu v interiéri.

Ide o prejavy ako:

  • kašeľ,
  • upchatý nos,
  • nadmerná tvorba hlienu a dýchacie problémy,
  • bolesť a pálenie hrdla,
  • krvácanie z nosa,
  • bolesť hlavy,
  • pocit sucha v ústach.

Chrápanie

Možno ste o tom ešte nepočuli, ale suchý vzduch môže mať prsty aj v nočnom chrápaní. V tomto smere ide o to, že sa vám vysuší sliznica, ktorá môže následne opuchnúť. A to vedie k možnej príčine chrápania.

Takisto aj nadmerná tvorba hlienu a kašeľ môžu „mať prsty v tomto nočnom vyčíňaní“.

Vysušená a popraskaná pokožka

Koža je najväčší orgán na ľudskom tele, preto k svojmu životu potrebuje aj dostatok živín a vlhkosti. Suchý vzduch zanecháva vašu pokožku suchú a popraskanú, čo sa neskôr môže prejaviť na kožných ekzémoch a či alergiách. Rovnako sa tento fakt týka aj vašich pier, ktoré môžu byť takisto vplyvom suchého vzduchu suché a popraskané.

Vírusy a alergie

Samotný suchý vzduch alergie nespôsobuje, je však veľkým hráčom a pomocníkom pri ich vzniku. A to tak, že trvale vyschnuté a podráždené sliznice môžu viesť k ich celkovej precitlivenosti na vonkajšie podnety.

Rovnako môžu spôsobiť rôzne infekcie či zápaly dýchacích ciest, ktoré oslabujú imunitu človeka. A presne tak vznikajú spomínané alergie, či dokonca astma alebo iné dýchacie problémy.

Čo sa týka vírusov, ich vznik je takisto spojený s pôsobením príliš suchého vzduchu. Rôznym vírusom ako napríklad chrípke a hypervírusom sa darí v prostredí, kde vlhkosť vzduchu dosahuje niečo okolo 20%. Pri vlhkosti vzduchu medzi 40 až 60% zasa dochádza k výraznej inaktivácií týchto vírusov. Teda k ich uvedeniu do nečinného stavu.

Tipy a triky ako „podomácky“ zvlhčiť vzduch v dome alebo byte

Suchý vzduch v interiéri trápil už naše staré mamy a otcov. Vtedy ešte neexistovali rôzne moderné prístroje na zvlhčenie vzduchu, a tak si museli poradiť sami.

Ako zvlhčiť vzduch v miestnosti bez toho, aby ste museli kupovať elektrický zvlhčovač vzduchu?

Prírodný zvlhčovač vzduchu

Ak máte radi prírodné veci, určite si prídete na svoje aj v prípade prírodných zvlhčovačov vzduchu. V tomto prípade nejde o žiadnu elektroniku, ale o „dary z prírody“. Reč je o horninách, konkrétne o Zeolite.

Zeolit dostanete kúpiť v každom lepšom záhradníctve a po jeho kúpe ho stačí namočiť do vody. Okrem udržiavania vlhkosti v miestnosti dokáže aj pohltiť pachy a redukovať prach v domácnosti.

POZOR: Aby Zeolit dosahoval želaný efekt, musíte ho stále udržiavať vlhký. Inak dosiahnete presne opačné efekt. Takisto tento trik funguje  prevažne iba v menších priestoroch kde je dostatočné teplo.

Pravidelné vetranie priestorov

Ide o jednoduchý tip, ktorý je tak prirodzený, no mnoho ľudí naňho zabúda. Ide o vetranie miestnosti v každom ročnom období. Úplne postačí, ak budete miestnosť vetrať 3-krát denne po dobu 5 až 10 minút. Toto frekventované a pravidelné vetranie zvlhčí vzduch a osvieži vydýchaný priestor vo vašej domácnosti.

Kvety a rastliny

Rovnako, ako sú lesy „pľúcami“ našej planéty, takisto aj zelené priestory v našich domovoch sú zdrojom kyslíka a udržiavaním vlhkosti vzduchu. Rastliny zadržiavajú veľké množstvo tekutín, čo zvyšuje prirodzenú vlhkosť vzduchu v miestnosti.

Takisto rastliny zvyšujú vlhkosť vzduchu takzvaným procesom transpirácie. Ide o proces, v ktorom rastliny po zaliatí absorbujú vodu, ktorú postupne uvoľňujú do okolia svojimi listami. Medzi najlepšie druhy izbových rastlín pre zvýšenie vlhkosti patrí palma horská (Chamaedorea seifrizii), alebo ďalšie širokolisté rastliny ako sú filodendrony, monstery či fikusy.

Sušenie opratej bielizne

Sušenie bielizne je proces, ktorý vyžívame na dennej báze v zime aj v lete. Nabudúce, ak budete prať špinavú bielizeň, nevešajte ju na balkón alebo do záhrady. Vlhkú opratú bielizeň rozvešajte na rozkladací vešiak do tej miestnosti, ktorú potrebujete zvlhčiť.

Počas sušenia sa bude voda z mokrej bielizne odparovať, a tak bude prirodzene zvlhčovať okolitý vzduch. Jednotlivé miestnosti môžete zakaždým meniť, aby sa vzduch zvlhčil v každej miestnosti rovnomerne.

Rozprašovače a vlhké handry

Tento trik je však účinný iba v lete, kedy je v miestnosti naozaj teplo. Zoberte si rozprašovač a jemne ním postriekajte textílie v interiéri ako napríklad záclony. Tieto textílie sa budú postupne sušiť a voda z nich sa bude pomaly odparovať. A tým bude zvlhčovať vzduch v miestnosti.

Naopak v zime, je overeným trikom namočiť si do vlažnej až studenej vody uterák alebo handru a dať ju na teplý radiátor. Najčastejšie sa tento trik používa v tej miestnosti, v ktorej budete spať.

Takisto je veľmi účinný pri chorých deťoch. Ak má dieťa upchatý nos zo suchého vzduchu, preveste mu pre lepšie dýchanie a spánok navlhčenú látkovú plienku alebo uterák na posteľ či radiátor.

Zvlhčite vzduch v kuchyni

Takisto bežné činnosti, ktoré robíme každý deň v kuchyni, môžu pomôcť pri zvlhčení vzduchu v miestnosti.

Napríklad nabudúce skúste namiesto pečenia, ktoré znižuje vlhkosť vzduchu, variť. Pri varení uniká do ovzdušia para, ktorá prirodzene zvlhčí vzduch nielen v kuchyni.

zvlhčenie vzduchu

Rovnako je na tom aj rýchlovarná kanvica. Po dovarení vody v rýchlovarnej kanvici odklopte viečko a postavte ju blízko stredu izby. Následne môžete pozorovať, ako do vzduchu uniká para, ktorá zvlhčuje vzduch. Podľa potreby môžete tento proces opakovať.

Platí to takisto aj pri varení vody v hrnci či kanvici na sporáku.

Akvárium

Ak ste milovníci akvárií, máme pre vás dobrú správu. Ak si svoje akvárium celé nezakryjete a bude z neho aspoň čas odokrytá, bude sa z povrchu postupne odparovať časť vody. Pozor však na premnožené riasy, ktoré by vám do ovzdušia odparili spolu s vlhkosťou aj nepríjemný zápach.

Keď to nejde „po starom“, na radu prichádza zvlhčovač vzduchu

Ak vo vašej domácnosti na zvlhčenie vzduchu nepomáhajú žiadne domáce tipy a triky, smelo siahnite po elektrickom zvlhčovači vzduchu. Na dnešnom trhu existuje niekoľko druhov zvlhčovačov vzduchu, ktoré rýchlo a jednoducho dodajú želaný efekt.

Výber zvlhčovaču vzduchu závisí:

  • od veľkosti miestnosti, v ktorej chcete zvlhčovač použiť,
  • od veľkosti nádržky s vodou,
  • či chcete zvlhčovač vzduchu zapínať sami, alebo chcete zvlhčovač s vlhkomerom, ktorý sám kontroluje kvalitu vzduchu a zapína sa vtedy, akonáhle klesne vlhkosť vzduchu pod nastavenú hodnotu,
  • či do neho budete chcieť pridávať aj éterické oleje, ktoré prevoňajú váš interiér,
  • podľa hlučnosti zvlhčovača,
  • podľa ceny.
4/5 - (4 votes)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

2 thoughts on “Ako zvlhčiť vzduch v miestnosti – Skvelé TIPY

  1. Avatar Betonove Zumpy píše:

    Veľmi zaujímavý a podstatný článok so zaujímavými tipmi! Jeden z nich určite zavediem.

  2. Avatar Houmr píše:

    Super clanok plny zaujimavych tipov! Mate niekto skusenosti s nejakym kvalitnym zvlhcovacom vzduchu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *