Aj keď sa môže zdať pestovanie náročné, mangovník môže byť zaujímavým exemplárom, keď sa pestuje v zemi alebo vo veľkom kvetináči. Naučíme vás, ako zasadiť mango tak, aby plodilo šťavnaté a zdravé ovocie.
Obsah článku
Základné informácie
Tento strom vytvára v správnych podmienkach hustý baldachýn dlhých podlhovastých zelených listov, ktorý vás od decembra do marca odmení bielymi kvetmi. Po odkvitnutí mangovníky prinášajú ovocie o tri až päť mesiacov neskôr.
Kde rastie mangovník?
Mangovníky rastú najlepšie v tropickom a teplejšom subtropickom podnebí, kde nehrozia mrazy. Mali by byť vysadené na jar a vo všeobecnosti rýchlo rastú. Na produkciu ovocia nepotrebujete dva stromy, jeden strom má zároveň kvety so samčími a samičími časťami.
Malé odrody vhodné do nádob, ako napríklad mangovník škvrnitý, sú schopné rodiť, ak dostanú dostatok slnečného svetla. Jeho plody sú zvyčajne zrelé na zber v lete alebo na jeseň, ale v jednotlivých regiónoch sa to líši. Tiež si všimnite, že miazga, kôra alebo šupka ovocia môžu byť pre ľudí toxické.
Ako zasadiť mangovník
Kedy zasadiť
Najlepší čas na výsadbu mangovníka je na jar, keď je počasie ešte mierne. Uistite sa však, že nebude vystavený žiadnemu mrazu.
Výber miesta výsadby
Mangovníky uprednostňujú slnečné miesto s voľnou, dobre priepustnou pôdou.
Pri výbere miesta výsadby zvážte zrelú veľkosť stromu a všimnite si blízkosť miesta k iným rastlinám a objektom. Rast v nádobe je možnosťou pre menšie odrody mangovníka.
Vzdialenosť, hĺbka a podpora
Vzdialenosť závisí od odrody manga, ktorú pestujete. Skontrolujte šírku zrelého baldachýnu spolu s výškou, aby ste sa uistili, že budete mať dostatok miesta na rast vášho stromu.
Sadenice by mali byť vysadené v nádobe v škôlke v rovnakej hĺbke, v akej rástli. Mali by ste zasadiť semená asi 1,5 cm hlboko. Sadenice môžu potrebovať podporu pri raste, najmä v oblasti so silným vetrom.
Starostlivosť o mangovník
Svetlo
Mango stromy vyžadujú plné slnko, čo znamená najmenej osem hodín priameho slnečného žiarenia vo väčšine dní. Ich produkcia kvetov a plodov utrpí, ak nebudú mať dostatok svetla.
Okno v interiéri orientované na juh môže fungovať, ale najlepšie je presunúť črepník čo najviac von, aby bol úplne vystavený slnečnému žiareniu.
Pôda
Tieto stromy môžu tolerovať rôzne typy pôdy. Ale piesočnatá hlina, ktorá je ľahká a dobre priepustná je najlepšia. pH pôdy sa môže pohybovať od mierne kyslej po mierne zásaditú.
Voda
Mangovníky majú určitú toleranciu voči suchu, hoci sucho môže negatívne ovplyvniť produkciu ovocia. Najlepšie je zalievať vždy, keď vrchných pár centimetrov pôdy vyschne, ale nenechajte strom sedieť vo vlhkej pôde.
Teplota a vlhkosť
Mangovníky preferujú vlhkosť nad 50 percent; ak je vzduch suchý, zahmlievajte strom v interiéri denne.
Tiež udržujte svoj stromček čo najteplejší, ideálne nad 70 stupňov. Mangovníky neznášajú mrazy a dokonca aj teploty okolo 40 rokov môžu spôsobiť opadávanie kvetov a plodov.
Hnojivo
Tieto stromy nepotrebujú veľa hnojív a ak už máte bohatú pôdu, pravdepodobne nebudete musieť poskytovať doplnkové kŕmenie. Vyvážené hnojivo s pomalým uvoľňovaním sa môže aplikovať v zlých pôdnych podmienkach podľa pokynov na štítku.
Opeľovanie
Mangovníky opeľujú včely, mravce, muchy a iné opeľovače spolu s vetrom.
Zber manga
Mango strom zo semena potrebuje najmenej päť až osem rokov, aby priniesol ovocie; stromček v škôlke by mal priniesť ovocie asi za štyri roky.
Plody manga po odkvitnutí stromu dozrievajú tri až päť mesiacov. Farba zrelého ovocia závisí od odrody. Ovocie sa zvyčajne zbiera ručne a musí sa s ním zaobchádzať jemne, aby sa neporušila šupka.
Jedným zo spôsobov, ako otestovať zrelosť, je nazbierať ovocie a pričuchnúť, aby ste zistili, či má sladkú vôňu.
Ak zbierate nezrelé ovocie, môžete ho umiestniť do papierového vrecka pri izbovej teplote, aby dozrievalo niekoľko dní. Mango sa môže jesť surové alebo varené. Nezrelé ovocie sa často používa na výrobu nakladaného manga.
Plne zrelé ovocie skladujte v chladničke a snažte sa ho spotrebovať do týždňa. Dá sa aj zamraziť.
Ako zasadiť mango v kvetináčoch
Väčšina trpasličích mangovníkov zvyčajne dosahuje výšku 1,20 až 2,45 m, vďaka čomu sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch. Vďaka pestovaniu v kontajneroch môžete svoj strom udržiavať na ľahko dostupnom mieste na zber a nemusíte mu venovať veľa miesta na záhrade.
Najlepší čas na výsadbu mangovníka do nádob je na jar. Vyberte nádobu aspoň 50 cm vysokú a širokú s dostatočnými drenážnymi otvormi. Najvhodnejšia je neglazovaná hlinená nádoba, pretože cez jej steny umožní prebytočnej pôdnej vlhkosti unikať. Umiestnite ho na podložku s pojazdnými kolieskami pre ľahkú mobilitu.
Prerezávanie
Prerezávanie by sa malo zvyčajne uskutočňovať každý rok alebo dva po tom, čo strom prinesie ovocie, aby sa udržala jeho veľkosť. Stromy môžu tolerovať ťažké prerezávanie, hoci produkcia ovocia môže chvíľu trvať, kým sa odrazí. Znížte niektoré vetvy baldachýnu, aby ste zlepšili prúdenie vzduchu a umožnili slnečnému žiareniu preniknúť k zostávajúcim vetvám. Odstráňte všetky odumreté, poškodené alebo choré konáre hneď, ako vzniknú.
Rozmnožovanie mangovníkových stromov
Mangovníky sa zvyčajne pestujú zo semien alebo štepených škôlok. Je tiež možné ich pestovať z odrezkov. Hoci odrezky nie vždy vedú k silnému koreňovému systému, je to lacný a jednoduchý spôsob, ako vytvoriť nové stromy. Najlepší čas na to je v lete.
Tu je postup:
- Odrežte 15 až 20 cm časť mladej tenkej vetvy zo zdravého mangovníka a odstráňte listy na spodnej polovici. Odstráňte tiež všetky kvety alebo ovocie.
- Odrezaný koniec ponorte do zakoreňovacieho hormónu.
- Odrezok zasaďte do malej nádoby s navlhčenou zmesou bez pôdy. Nádoba by mala mať drenážne otvory.
- Nádobu umiestnite na teplé, vlhké miesto s jasným, nepriamym svetlom. A udržiavajte pestovateľský substrát vlhký, ale nie premočený. Pridanie tepelnej podložky pod nádobu na udržanie pôdy medzi 23 a 30 stupňami Celzia môže pomôcť podporiť rast koreňov. Výrazný rast koreňov môže trvať niekoľko týždňov.
Ako pestovať mangovníky zo semien
Ak chcete vyklíčiť semená manga, opatrne odstráňte vonkajšiu chlpatú šupku, aby ste odhalili vnútorné semeno. Polyembryonálne rastliny, ako napríklad mangovník, majú semená s niekoľkými menšími semenami vo vnútri, zatiaľ čo iné rastliny majú iba jedno semeno.
Semeno môžete zasadiť nad vodou ako semienko avokáda, aby sa vyvinuli korene. Alebo ho môžete zasadiť vypuklou stranou nahor asi 1,2 cm hlboko do nádoby so štartovacou zmesou semien. Do dvoch týždňov by mala vyklíčiť.
Udržujte semeno pri teplotách nad 20 stupňov Celzia a udržiavajte pestovateľské médium vlhké, ale nie mokré. So zasadením naklíčeného semienka do väčšej nádoby počkajte, kým nezačne jeho druhé vegetačné obdobie.
Zalievanie a presádzanie mangovníkov
Na zalievanie manga je vhodná dobre odvodnená kvetináčová zmes pre citrusové rastliny alebo palmy. Mangovníky vyrastú na malé stromy pomerne rýchlo (asi za štyri alebo päť rokov) a vyžadujú presádzanie, keď sa stanú zviazané s koreňmi alebo príliš ťažké pre črepník. Načasovanie sa môže líšiť v závislosti od veľkosti kvetináča a odrody stromu.
Ak chcete presádzať, jemne vyberte strom zo starej nádoby, umiestnite ho do rovnakej hĺbky, v ktorej predtým rástol, do väčšej nádoby a naplňte okolo neho čerstvou kvetináčovou zmesou. Potom ju hlboko zalejte, aby ste zabezpečili, že prebytočná voda vytečie z nádoby.
Záver
Postup, ako zasadiť mango, vám už teraz nikto neukradne. Inšpirujte sa našimi radami a nebojte sa pri práci s rastlinou trochu zašpiniť. Mango sa vám odmení sladkými plodmi exotického ovocia, aké v zrovnateľnej kvalite na slovenskom trhu len sotva zoženiete.