PR

Ako zariadiť spálňu, aby sa nám v nej dobre spalo

Spálňa je miestnosť, v ktorej potrebujeme nabrať silu na každý nový deň. Nie je to skladisko nepotrebných vecí. Mali by ste v nej vytvoriť harmonické prostredie, v ktorom sa budete cítiť naozaj dobre. Spánok ovplyvňuje náš osobný aj pracovný život. Je lepšie zobudiť sa svieži a s úsmevom na perách, ako unavený a vždy nervózny. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si spálňu zariadiť tak, aby sa vám v nej dobre spalo.

V noci má byť chladnejšie

Telo počas spánku regeneruje. Telesná teplota klesá, orgány prechádzajú do úspornejšieho režimu. V spálni by malo byť chladnejšie ako v ostatných izbách.

Orientujte ju na sever, severozápad alebo severovýchod. Viac ako 19 °C počas spánku nepotrebujete. Organizmus si pri nižšej teplote oddýchne lepšie a vy ráno z postele vstanete plný sily a potrebnej energie.

Obklopte sa správnymi farbami

Steny spálne vymaľujte jemnými pastelovými farbami. Pomôžu navodiť pocit harmónie a bezpečia. Modrá je farbou relaxácie, zelená upokojuje. Jemná ružová je romantická a optimistická. Všetky spomenuté farby sa dobre kombinujú s bielou alebo svetlou sivou. Žiarivé farby sú príliš energické. Do spálne nepatria. Viac ako dve farby tu nekombinujte. Môže to pôsobiť rušivo.

Spojenie dvoch odtieňov rovnakej farby spálňu osvieži, bude pôbiť útulnejšie a krásne ju zjednotí. 3D tapety na stenu sú výborným doplnkom v každom modernom zariadení interiéru. V spálni majú tiež svoje miesto. Máte pravdu. Do spálne nikto okrem vás nechodí, ale to neznamená, že v nej má byť nuda.

Sladké sny na kvalitnom matraci a posteli

Hlavnú úlohu hrá v spálni posteľ. Postele sa najčastejšie vyrábajú z dreva alebo kovu.

Drevo je na pohľad hrejivejšie, postele sú odolné a dlho vydržia. Kovové postele sú modernejšie, ale pôsobia chladnejšie. Je to len vec vkusu.

Vy na nej budete spať. Ani tá najkrajšia a najkvalitnejšia posteľ bez kvalitného matraca za veľa nestojí. Pri zle zvolenom matraci môžete na zdravý spánok zabudnúť. Výber matraca prispôsobte svojej váhe a výške. V dobrom obchode vám dovolia matrac vyskúšať. Využite to. Kvalitný matrac by vám mal vydržať roky. 

Nie je jedno, ako si ustelieš

Vankúš a paplón má k plnohodnotnému spánku tiež čo povedať. V zime vám pod paplónom nesmie byť zima, v lete príliš teplo.

Vankúš nemá byť príliš veľký, ale ani veľmi malý. Aby vás z neho nebolel krk a hlava. Výplň je rozhodujúca. Prispôsobte ju svojim potrebám. Ponuka je pestrá. Farbou paplónu a vankúša sa nezaťažujte. Najčastejšie sa vyrábajú v bielej. Posteľnú bielizeň meníte častejšie a prikrývka s vankúšom bude aj tak stále vyzerať inak.

Naozaj len to, čo potrebujete

Spálňu nábytkom zbytočne neprepĺňajte. V noci by ste mohli mať pocit, že na vás všetko padá.

Podvedome budete v strehu aj počas spánku a o tom, že sa poriadne vyspíte môžete len snívať. Veľká posteľ, vstavaná skriňa, dva nočné stolíky, kreslo a pre dámy kozmetický stolík. Nič viac. Elektronika nemá v spálni čo robiť. Nerozptyľujte sa ňou. Do spálne si idete oddýchnuť.

Nenechajte sa rušiť

V spálni potrebujeme tmu. Jasná obloha plná hviezd je pekná a romantická, ale pri prenikaní svetla z pouličného osvetlenia na romantiku rýchlo zabudnete.

Okrem toho, cez víkend si chcete pospať dlhšie. V zime to nie je problém. Slnko vychádza neskôr. V lete vás môžu jeho slnečné lúče príjemne poštekliť, ale znova zaspať sa vám už nepodarí. Tma neexistuje. Je to len nedostatok svetla. Zatemňujúce závesy alebo rolety v spálni zabezpečia presne takú tmu, ako potrebujete. Osvetlenie v spálni nemusí byť silné. Knihu si pred spaním prečítate pri svetle lampy.

Foto: Dovido.sk

 

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *