Ako vyčistiť žehličku od pripálenia a vodného kameňa!

Stačí zle odhadnúť materiál a na žehličke sa objavia napečené kúsky poškodenej tkaniny. Zákon schválnosti zariadi, aby ste si ich neskôr nažehlili na iný kus oblečenia, najlepšie biely.

Pritom sa dá podobná pripálenina odstrániť behom chvíľky a za pár eur.

Ak sa necítite na experimenty z domácich zdrojov, kúpte si radšej v drogérii  špeciálny čistiaci prostriedok na žehličky, ktorého cena dosahuje nanajvýš 5 eur.

Najprv si ale zistite, či sa hodí práve pre ten typ povrchu žehliacej plochy, ktorým je vaša žehlička vybavená.

Čím tvrdšia nerez, tým lepšie


Pre výbornú tepelnú vodivosť je základom väčšiny žehličiek hliník a jeho zliatiny.

Tie ale nie sú práve najodolnejšie proti poškriabaniu, preto je k žehliacej doske väčšinou pripevnený plát s nerezovým povrchom.

Ten je menej náchylný na zachytávanie nečistôt, ale s odolnosťou voči poškriabaniu je to veľmi individuálne.

Tam už záleží na kvalite konkrétnej použitej ocele a jej povrchovej úprave. Preto sú niektoré nerezové žehličky voči poškriabaniu pomerne odolné a na iných je vidieť každé prejdenie cez zips.

Moderné typy žehličiek dokonca ponúkajú žehliacu plochu s povrchom na báze teflónu, kremíka, keramiky, smaltu alebo špeciálnych zliatin ocele.

Dobrá správa je, že tieto moderné povrchy sú natoľko nepriľnavé, že prípadné „pripečenie“ žehlenej tkaniny už je minulosťou, uisťuje pracovníčka z firmy Eta.

Čistenie žehličky domácimi prostriedkami


„Žehličky s nerezovou plochou sa domácimi prostriedkami čistia asi najlepšie,“ konštatuje pani Vachutková zo spoločnosti JV SERVIS. Výsledok potom záleží na kvalite a odolnosti nerezu použitého na konkrétnej žehličke.

„Vždy platí, že čím skôr pripálené miesto vyčistíte, tým to pôjde lepšie,“ dodáva ešte pani Vachutková.

Prvá pomoc pritom môže vyzerať aj tak, že vezmete ostrý nožík a maximálne opatrne sa pokúsite priškvarený kúsok tkaniny odstrániť ešte za tepla.

Zubná pasta


Pomocou zubnej pasty by ste mali pripáleniny z nerezovej žehliacej plochy žehličky šetrne vyčistiť. Zubná pasta  je na čistenie jemná a pritom účinná, to vám potvrdia aj profesionálni zlatníci, ktorí ju používajú na čistenie šperkov z drahých kovov.

Naneste si trochu na handričku a vyskúšajte ju pre jej jemné účinky.

Pokiaľ nie je pripálenina staršieho dáta a nie je do žehliace plochy doslova zapečená, nemala by zubnej paste odolať.

Ako vyčistiť žehličku? Pomôže ocot!


Látku namočenú v octe vyžehlíme. Pre odstránenie pomocou octu si pripravte ocot a kúsok plátennej handričky alebo bavlnenú plienku.

Žehličku nechajte zohriať, kúsok plátna namočte do octu a starostlivo ho vyžmýkajte.

Aby ste si plochu dosky nezašpinili octom, mokrú handričku si podložte napríklad uterákom.

Rozpálenou žehličkou potom  prechádzajte cez „octovú“ handričku, účinok zvýšite trením o hranu žehliacej dosky.

U naparovacej žehličky si dajte pozor, aby sa ocot nedostal do jej otvorov.

Soľ


Soľ odstráni z žehličky pripáleniny Soľ skúšajte ako poslednú možnosť, pretože je u nej riziko poškriabania nerezovej plochy najväčšie.

Pripravte si jemne mletú soľ, ktorú v dostatočnom množstve nasypte na handričku, starší uterák alebo noviny.

Rozohriatou žehličkou potom cez vrstvu soli prechádzajte, následne ju poutierajte o noviny položené cez hranu žehliacej dosky.

 Dávajte si pozor, aby ste si soľ nezaniesli dovnútra žehličky cez naparovacie otvory.

U moderných typov žehličiek na domáce experimenty radšej zabudnite, k ich čisteniu radšej používajte prípravky odporúčané výrobcom a v prípade neúspechu sa obráťte na autorizovaný servis.

Zbavujte sa aj vodného kameňa na žehličke


Kúsky vodného kameňa hyzdiace okraje naparovacích otvorov signalizujú, že sa o žehličku asi príliš podľa manuálu nestaráte.

Navyše vám hrozí, že si ich nechtiac nažehlíte na oblečenie. V reáli to potom vyzerá, ako by vám oblečenie zdobili lupiny.

Niektoré moderné žehličky bojujú s vodným kameňom pomocou nepriľnavého povrchu odparovacej komôrky, kde sa kameň vyzráža a pomocou tzv. samočistiacej funkcie sa neskôr vylúči, najlepšie nad umývadlom.

Robí sa to tak, že žehličku rozohrejete na maximum, potom sa do odparovacej komôrky naleje studená voda a prudko vyvinutá para tak kúsky vodného kameňa vytlačí von otvormi pre naparovanie.

Ďalšie typy moderných žehličiek si potom dokonca navyše chemicky upravujú vodu pomocou odvápňovacích kaziet alebo tyčiniek.

Do postarších žehličiek bez samočistiacej funkcie sa používala iba destilovaná voda, takže teoreticky by nemali vodný kameň vôbec poznať.

Ak sa vám napriek tomu podarilo si starší typ žehličky poškodiť, môžete využiť známe deštruktívne pôsobenie octu na vodný kameň.

V kontakte s octom ale smie byť naozaj len žehliaca plocha, nesmie natiecť dovnútra žehličky.

Žehličku postavte žehliacou plochou napríklad do plastového umývadla, môžete ju podložiť preloženou handričkou.

Následne prilejte toľko octu, aby do neho bola žehliaca plocha ponorená. Na vyčistenie by mala stačiť hodinka. V prípade, že vodný kameň do tej doby nepovolí, môžeme ocot nechať pôsobiť cez noc, teda zhruba 12 hodín.

Ďalšie zaujímavé tipy vrátane názorného čistenia na videu môžete nájsť v tomto článku.

Pri čistení vám možno pomôže aj nasledujúce video. Nech sa páči.

Prevencia sa oplatí najviac


Najjednoduchšie prevenciou proti nánosom vodného kameňa je pravidlo, že  po každom použití žehličky by sme mali vyliať všetku prebytočnú vodu, ktorá po žehlení zostala v nádržke.

Pripáleninám napečeným na žehliacej ploche najľahšie zabránite, keď sa budete riadiť piktogramom na štítku konkrétneho oblečenie a nebudete každú tkaninu žehliť na zbytočne vysokú teplotu.

Ak si to nie ste schopní ustrážiť, investujte do modernej žehličky s úplne nepriľnavým povrchom.

4.4/5 - (8 votes)