Ako vyčistiť umývačku riadu

Ako vyčistiť umývačku riadu? Existuje na to viacero postupov. Niektoré zahŕňajú overené čistiace prostriedky, iné sú sa spoliehajú na prípravky a potraviny, ktoré môžete nájsť bežne domácnosti. Tu je krátky návod na to ako začať.

Čistenie umývačky

Vyberte filter, držiaky náradia a stojany umývačky riadu. Aby ste sa dostali do hrubých trhlín a štrbín, budete musieť odstrániť stojany, držiaky náradia a filter (niektoré filtre sa jednoducho otočia, ale iné budú vyžadovať nástroje na ich odskrutkovanie). 

Vyberte ich a vložte ich do zmesi teplej vody a 1 šálky bieleho destilovaného octu. Nechajte ich namočené aspoň 30 minút.

Odstráňte všetky nečistoty. Teraz, keď máte jasnú viditeľnosť, skontrolujte, či sa vo vnútri neukrývajú nejaké pretrvávajúce nečistoty. Utrite ostrekovacie ramená a bočné steny, najmä v rohoch hore a dole. 

Skontrolujte filter a dávkovač umývačky riadu a pozrite sa do všetkých malých otvorov a štrbín, z ktorých vyteká voda. Ak uvidíte v malých štrbinách, ako sú tieto, čiastočky jedla alebo iné nečistoty, vyčistite ich zubnou kefkou a/alebo špáradlom.

Vyčistite vonkajšie dvierka umývačky riadu. Vezmite si čistiaci prostriedok špeciálne navrhnutý pre povrch vašej umývačky riadu: Ak je to napríklad nehrdzavejúca oceľ , hľadajte čistiaci prostriedok vyrobený na nehrdzavejúcu oceľ (univerzálne čistiace prostriedky môžu zanechať šmuhy alebo dokonca poškriabať oceľ, takže buďte opatrní).

Svojpomocný čistiť

Ďalšou možnosťou je vytvoriť si svojpomocný čistič. Základná zmes saponátu, vody a bieleho octu tvorí skvelý domáci čistič, ktorý je bezpečný pre všetky povrchy umývačky riadu. Namočte handričku z mikrovlákna do mydlovej vody, vyžmýkajte prebytok a potom prejdite prstom v smere zrna povrchu. 

čistenie umývačky riadu

Opláchnite handričku a potom znova prejdite po povrchu, aby ste získali lesklú povrchovú úpravu bez odtlačkov prstov. Nezabudnite tiež utrieť ovládací panel a rukoväte vlhkou handričkou.

Teraz, keď viete, ako čistiť umývačku riadu, uvidíte veľa výhod. Stroj nielenže lepšie vonia a vyzerá sviežejšie, ale zistíte, že je skutočne efektívnejší. Keď sú všetky zvyšky preč, mydlo a voda môžu striekať cez spotrebič v plnej sile – a vy tak budete mať čistejší riad. 

V skutočnosti vždy, keď váš riad začne vychádzať z umývačky riadu s prilepeným odpadom, je to znamenie, že vaša umývačka riadu pravdepodobne potrebuje hĺbkové čistenie.

Hĺbkové čistenie umývačky

Skúste hĺbkovo vyčistiť vnútro umývačky raz za šesť mesiacov, aby ste udržali optimálny chod, a naučte sa, ako správne napĺňať umývačku riadu , aby medzitým zostali hygienické veci. 

Okrem tohto šesťmesačného hĺbkového čistenia, ak má vaša umývačka riadu samočistiaci dezinfekčný cyklus, mali by ste ho spustiť každý mesiac. 

Máme ešte jeden tip, ako sa uistiť, že vaša umývačka riadu funguje čo najlepšie.

Nastavte teplotu na 65 stupňov Celzia. Ak voda nemá aspoň 48 stupňov Celzia, nie je dostatočne horúca na efektívne čistenie riadu.

Čistenie po domácky

Umývačka sa dá taktiež čistiť vlastnými, svojpomocnými a domácimi metódami. Napríklad použitím octu a sódy bikarbóny.

čistý riad

Opäť vyčistite filter na dne umývačky riadu od kúskov jedla alebo zvyškov, ako je sklo, pukance alebo malé kúsky papiera. V prípade potreby vyberte a vyčistite filter , aby ste odstránili upchatie alebo iné prekážky. 

Majte na pamäti, že niektoré filtre nemožno odstrániť – konkrétne pokyny nájdete v príručke vašej umývačku, s názvom používanie a starostlivosť.

Pridajte biely ocot. Nalejte 2 šálky (500 ml) bieleho octu do sklenenej odmerky alebo inej nádoby, ktorú možno umývať v umývačke riadu a umiestnite ho kolmo do spodného koša. 

Spustite normálny cyklus s vypnutou možnosťou sušenia teplom, aby ste vyčistili vnútro umývačky riadu. Nepoužívajte čistiaci prostriedok.

Pridajte sódu bikarbónu. Po dokončení cyklu s octom nasypte na dno umývačky 1 šálku sódy bikarbóny a spustite cyklus horúcej vody . To je všetko, čo potrebujete na čistú umývačku riadu s čerstvou vôňou.

Môžete použiť buď biely, alebo zriedený jablčný ocot. Uprednostňuje sa však destilovaný biely ocot, pretože neobsahuje farbivo, ktoré by mohlo zafarbiť povrchy.

Samozrejme ak sóda bikarbóna a ocot nezvládnu túto úlohu, čistič, ktorý je vyrobený špeciálne pre umývačky riadu, môže pomôcť.

Odstraňovanie vodného kameňa

Čističe na umývačku riadu sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomáhali odstraňovať vodný kameň a usadeniny minerálov. Navyše ho môžete používať pri bežnej záťaži, čím pomáha odstraňovať vodný kameň zo skla a riadu. 

Vodný kameň môže prispievať k zakaleniu skla.

Opäť vyčistite filter predtým než do umývačky vložíte prípravok. Následne vložte čistiacu tabletu umývačky riadu.

Ak upratujete bez toho, aby v nej bol riad,  vložte 1 tabletu do zásobníka na čistiaci prostriedok. Ak je tam veľa nánosov, môžete na dno umývačky pridať druhú tabletu. 

Ak umývate riad, vložte 1 tabletu na spodok umývačky riadu (pod spodný kôš) a do hlavného zásobníka na umývací prostriedok použite bežný čistiaci prostriedok.

umývačka riadu

Spustite cyklus. Bez ohľadu na to, či umývate s riadom alebo bez riadu, spustite normálny umývací cyklus.

Stačí povrch utrieť vlhkou handričkou. Na leštenie exteriérov z nehrdzavejúcej ocele existujú špeciálne čističe, ktoré môžete taktiež vyskúšať.

Aby vaša umývačka riadu fungovala efektívne, dodržujte tento jednoduchý plán čistenia. Ak máte tvrdú vodu, možno budete chcieť robiť hĺbkové čistenie častejšie, aby ste odstránili nahromadené minerály.

Záver

Ak chcete, aby vaša umývačka fungovala plynule a v poriadku, po každom naplnení z nej potom odstráňte všetky zvyšky jedla alebo nečistoty na dne umývačky. Ak chcete umývačku čistiť len občas, alebo mesačne  – využívajte hĺbkové čistenie pomocou metódy sódy bikarbóny a octu alebo použite čistič umývačky riadu. Podľa potreby: Vyčistite a vyleštite vonkajšok umývačky riadu.

4/5 - (5 votes)