Ako vybrať šijací stroj pre začiatočníkov? 

Šijací stroj je skvelým pomocníkom pre každého, kto rád šije alebo niečo vytvára. V domácnosti je dnes už skôr raritou ako nejakou bežnou vecou. Ľudia si oblečenie prevažne kupujú a na šitie nemajú čas. Ak však patríte k ľuďom, ktorých šitie napĺňa, máme pre vás tipy, ako vybrať šijací stroj pre začiatočníkov! 

V minulosti sa šijacie stroje nachádzali v domácnostiach veľmi často. Dôvod bol jednoduchý. Ľudia si šili oblečenie sami. Buď preto, lebo v obchodoch nebol veľký výber, alebo preto, lebo to bolo lacnejšie. V dnešnej dobe existuje ako veľký výber, tak aj lacné oblečenie. Prístroje na šitie sa tak zredukovali a majú ich len tí, ktorých šitie napĺňa. Ak milujete vytváranie vlastných kúskov, rozhodne by ste mali popremýšľať aspoň nad šijacím strojom pre začiatočníkov. Môže sa vám zísť. 

Každý stroj by mal ponúkať toto

Každý stroj je iný. Odlišujú sa výkonom, dizajnom, spôsobom šitia a množstvom iných vecí. Je to bežné. Všetky stroje by však mali mať zopár spoločných vecí. Medzi tie hlavné sa radia: 

 • vysoká kvalita, 
 • široká ponuka funkcií a programov, 
 • bohatá výbava, 
 • služba a poradenstvo, 
 • jednoduchá dostupnosť náhradných dielov,
 • dobré referencie.

šijací stroj a meter

Pri kvalite sa asi zastavovať ani nemusíme. Každý pri kúpe hľadá ten najkvalitnejší produkt, vďaka ktorému ušije úplne všetko, čo potrebuje. Taktiež by mal vydržať dlhé roky. Počas nich ho tak nebudete musieť opravovať

Vďaka bohatej výbave a širokej ponuke funkcií a programov si môžete byť istí, že ušijete úplne všetko. Či už ide o nohavice, šaty alebo tričko. Pokojne si vyberte, čo potrebujete. 

Spolu so šijacím strojom kupujete taktiež služby a poradenstvo. Ak by ste náhodou nevedeli, čo urobiť alebo by sa vám stroj pokazil, budete potrebovať opravu. A to vám kvalitný servis poskytne. 

Pri oprave treba ešte zostať. Keď kupujete stroj, je dôležité, aby bolo na trhu dostatok náhradných dielov. Keď dáte stroj do opravy, náhradné diely búdu veľmi potrebné. Preto na ne rozhodne nezabúdajte. 

A nakoniec sú dôležité dobré referencie. Pred kúpou si zistite, aké ich má daná značka alebo e-shop. Je to potrebné, pretože recenzie iných zákazníkov a referencie vám pomôžu rozhodnúť sa. 

Šijaciemu stroju pre začiatočníkov by nemalo chýbať … 

Okrem spomenutých výhod a toho, čo by mal stroj mať, existujú ďalšie parametre. Tie by stroju taktiež nemali chýbať. Medzi ne sa radia: 

 • jednoduchosť v ovládaní, 
 • základný výber stehov, 
 • kovová konštrukcia, 
 • nízka váha, 
 • voľné rameno, 
 • nadštandardná záruka.

Je dobré, keď máte kvalitný a prekombinovaný stroj. Takýto typ vám poskytuje obrovské množstvo výhod a funkcií. Na druhej strane, šijací stroj pre začiatočníkov by sa mal ovládať jednoducho a intuitívne. Na to si veľmi rýchlo zvyknete. Šitie je tak vďaka nemu rýchle a plynulé. 

Kovová konštrukcia je plusom. Vďaka nej vám stroj vydrží dlhé roky bez toho, aby ste ho vymenili alebo reklamovali. S ďalšími výhodami sa spája aj nízka hmotnosť. Stroj sa tak dá veľmi jednoducho premiestňovať z miesta na miesto. Manipulácia je často kľúčová. A samozrejme, nadštandardná záruka. Prístroj sa dá reklamovať aj po niekoľkých rokoch. 

Zamerajte sa na kvalitu

Šijací stroj pre začiatočníkov by mal toho poskytovať veľa, no najmä kvalitu. Tú sme už jemne naznačili v predošlých odsekoch. Či už budete stroj využívať každý deň alebo len sporadicky, musí byť kvalitný a vydržať nejaký nápor ťažšej a nepružnej látky. 

Ako však zistíte, že stroj je kvalitný? Prvou vecou sú recenzie daného modelu. Ak máte možnosť nejaké nájsť alebo ste ich našli, určite ich zvážte pri výbere. Druhým náznakom kvalitného stroja je celokovové prevedenie. Takéto modely sú odolnejšie a vydržia pravidelné používanie. 

Samozrejme, pod pojmom kvalita sa nachádza tiež značka. Niektoré sú jednoducho jej zárukou. Medzi tie najkvalitnejšie sa radia Brother, Janome, Bernina či PFAFF. Po dlhšom hľadaní určite nájdete ďalšie modely. Ak máte v okolí odborníka, opýtajte sa ho a zistite si bližšie informácie. 

šitie šiat a vínovočervená látka

Na čo ho budete používať? 

Veľmi dôležitým parametrom je aj to, na čo vlastne šijací stroj budete používať. Samozrejme, používať ho budete na šitie. V tomto prípade je ale potrebné odpovedať presnejšie

Chcete šiť pravidelne, každý jeden deň? Kúpte si drahší a profesionálnejší stroj. Chcete šiť len občas, vo svojom voľnom čase? V tom prípade vám postačí menej profesionálny model. Ten je o niečo lacnejší. 

Či už ste začiatočník alebo profesionál, to aký model si kúpite, sa väčšinou odvíja od toho, ako často plánujete šiť. Stroj musí zvládnuť omnoho viac, ak bude používaný každý deň a naopak, menej, ak ho budete využívať len sporadicky. 

Výkon 

Od toho, koľko budete šiť a čo vlastne chcete šiť, sa odvíja ďalší parameter a tým je výkon. 

V prvom prípade je to jasné. Časté a dlhé šitie si vyžaduje vyšší výkon. Naopak, pri menej častom šití stačí šijací stroj strednej triedy. Dôležité je však uvedomiť si, že ak budete šiť nepoddajné látky, výkon by mal byť vysoký aj vtedy, keď šijete sporadicky. 

Na tuhé látky totižto stroj strednej triedy nemusí stačiť. Preto je potrebné vyberať jednotlivé modely aj podľa vášho zamerania. 

Vo všeobecnosti však platí, že šijací stroj pre začiatočníkov stačí v strednej triede. U začiatočníkov sa nepredpokladá, že by sa šitím živili a používali by ho na špeciálne typy látok. 

Myslite na príslušenstvo 

Pri vyberaní šijacieho stroja sa zamerajte nielen na stroj samotný, ale taktiež na príslušenstvo, ktoré poskytuje. Pomocou neho môžete jedným modelom ušiť rôzne druhy oblečenia alebo iných potrebných vecí. 

Jedným z veľmi potrebných kusov príslušenstva sú napríklad náhradné ihly do stroja. Ak sa vám pri šití alebo nesprávnej manipulácií ihla zlomí, máte problém. Ak však stroj príslúšenstvo poskytuje, viete ihly nahradiť.

Dizajn je taktiež dôležitý 

Samotný dizajn stroja je už skôr vedľajšia vec, no rozhodne by ste ju nemali obchádzať. V menších bytoch je neustále na očiach. Preto je dobré vybrať taký, ktorý sa vám bude hodiť do miestnosti

šitie na šijacom stroji

V prípade, že máte pracovnú miestnosť, kde je stroj odložený, stačí, ak stavíte na úplne bežný, nie príliš výrazný model. Mnohé značky však vedia, že aj dizajn vie často pri kúpe presvedčiť. Preto sú ich modely štýlové a veľmi zaujímavé. 

Značka

Dnes už dávno neplatí, že to, čo je značkové, je kvalitné. Treba ale povedať, že niektoré značky šijacích strojov sú stále veľmi dobré a poskytujú kvalitu. Medzi tieto značky sa radia napríklad: 

 • Brother
 • Janome
 • Bernina
 • PFAFF
 • Veronica

Ak si zvolíte jednu z týchto značiek, môžete si byť istí, že ste spravili dobre. Ich šijacie stroje sú nielen kvalitné, ale taktiež veľmi štýlové. Vydržia roky a poskytujú modely ako pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálov.

Záver

Ak aj vy hľadáte šijací stroj pre začiatočníkov, vyskúšajte sa riadiť našimi radami. Pomocou nich nájdete presne taký model, aký hľadáte. Všeobecne správna odpoveď totižto neexistuje. Ten najlepší stroj si musí každý vybrať podľa toho, čo potrebuje. Najdôležitejšie je to, aby sa jednoducho ovládal a mohli ste pomocou neho ušiť všetko, čo potrebujete.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.