Rezačka na dlažbu – Ako vybrať tú najlepšiu? (TOP 3)

Rezačka na dlažbu je vec, s ktorou sa mnohí ľudia nestretnú. Spravidla ide o profesionálny nástroj, ktorý používajú remeselníci. V domácnosti nemá až také široké využitie. Používa sa len na rezanie dlažby, ktoré vo svojom bežnom živote pravidelne nerobíte. Práve naopak. Ak však novú rezačku hľadáte, a je jedno či ste len domáci kutil alebo profesionál, mali by ste sa držať niekoľkých parametrov. 

Je úplne bežné, keď sa v domácnostiach objavujú rôzne pracovné nástroje. Vŕtačky či zváračky sú bežným typom, s ktorým sa stretne nejeden z nás. Rezačka na dlažbu je však trochu iným kúskom. Nevyužíva sa tak často, a preto sa v domácnostiach ani tak často nevyskytuje. Ak ju však potrebujete a čaká vás jej nákup, poradíme vám, ako na to. 

Najlepšia rezačka na dlažbu – TOP 3

Rozdelenie rezačiek 

Rezačky na dlažbu sa dajú deliť do rôznych kategórií podľa rôznych parametrov. Sú rozmanité a na trhu nájdete desiatky rôznych modelov. 

stena s dlažbou

Keď však chceme rezačky deliť všeobecne, delíme ich podľa typu rezania a to na:

 • Ručná rezačka na dlažbu
 • Elektrická rezačka na dlažbu
 • AKU rezačka 
 • Stolová rezačka 

Poďme si o každom type povedať niečo viac. 

Ručná rezačka 

Tento typ rezačiek patrí medzi najobľúbenejšie a najviac používané. Využívajú ich profesionáli a aj majstri, ktorí režú len raz za čas. Ide o základné modely, ktoré sú kvalitne spracované a sú za skvelé ceny. Na trhu ich nájdete za niekoľko desiatok eur. 

Výhodou ručných rezačiek sú pomerne kompaktné rozmery. Vhodné sú pre úplne každého, kto potrebuje rezať dlažbu, no pritom nechce investovať stovky eur do nástroja, ktorý to urobí. 

Nevýhodou lacnejších modelov je to, že nemajú príliš vysokú výdrž. To znamená, že už po krátkom čase budete musieť kupovať novú. Ak však patríte k začiatočníkom alebo len hobby majstrom, je to v poriadku.

Ručné rezačky nebudete používať tak často, čo znamená, že vám vydržia omnoho dlhšie. Ak však patríte k profesionálom, rozhodne by ste sa mali popozerať po inom modeli. 

Elektrická rezačka 

Druhým typom rezačiek sú elektrické modely. Tento model je vhodný pre profesionálov, ktorí hľadajú kvalitné rezačky na dlhšie používanie. Ich chod je poháňaný elektrickým motorom a rezným kotúčom. Nechýba ani chladenie. 

Pri tomto type je potrebné počítať s vyššou cenou. Na druhej strane, do takéhoto typu sa oplatí investovať, pretože ho nebudete musieť tak často meniť ako ručný typ. Koniec koncov ušetríte. 

V rámci elektrických rezačiek nájdete rôzne cenové kategórie. Pri tých vyšších sa stretnete aj s ďalšími a pokročilými funkciami ako napríklad laser. Rezanie s takýmto nástrojom je jednoduché, presné a rýchle. 

AKU rezačka 

Okrem dvoch spomenutých sú aj ďalšie modely ako napríklad AKU rezačka. Tá je veľmi obľúbená najmä vďaka tomu, že funguje na akumulátor. Nemusí byť pripojená na elektrickú energiu a tým pádom je omnoho praktickejšia.

Je výkonná a dokáže prerezať všetko čo potrebujete. 

AKU rezačka je vhodná pre profesionála aj začiatočníka. Má skvelú výdrž, jednoducho sa s ňou pracuje a poskytuje precízne výsledky

Vďaka tomu, že rezačka nemá kábel, sa s ňou prakticky orientuje. Jednoducho sa prenáša z miesta na miesto  a práca nezaberie veľa času. 

Pri tomto type je dôležité sledovať, ako dlho dokáže rezačka fungovať na jedno nabitie. Musí byť výkonná a pritom poskytovať dostatok času na prácu. 

Stolová rezačka 

Posledným základným typom je stolová rezačka, ktorá je vhodná skôr pre profesionálov. Je drahá a väčšinou stojí niekoľko desiatok eur. 

Stolové rezačky sú známe tým, že sú výkonné a poskytujú schopnosti, ktoré vám žiadna iná ručná rezačka neposkytne. Majú masívny kotúč a poradia si aj s masívnymi dlaždicami rôzneho materiálu. 

výkonné a skvelé na každú prácu. Majstrovi v domácnosti by však boli úplne zbytočné. Nevyužil by všetky ich vlastnosti a funkcie, ktoré poskytujú. Práve preto, ak hľadáte nejakú rezačku do domácnosti, poobzerajte sa po inej. 

Stolové rezačky sú síce skvelé, no vhodné do veľkých firiem alebo pre profesionálov, ktorí rezanie dlažieb majú v náplni práce. 

ukladanie dlažby vonku

Veľkosť pracovnej plochy 

Na to, aby ste si vedeli vybrať, ktorá z rezačiek je pre vás tá najlepšia, by ste mali vedieť, čo idete rezať a aká je veľkosť pracovnej plochy. 

Pre hobby majstrov budú najlepšie ručné alebo akumulátorové rezačky. Sú kompaktné a pri domácom použití sa počíta s tým, že nebudete rezať nejaké veľké rozmery. 

Naopak, pre tých, ktorí sú špecialistami a profesionálnymi odborníkmi, je zas dobré staviť na väčšie modely. Pokojne aj na stolové rezačky. Tu sa totižto počíta s tým, že rezať budete aj väčšie plochy. 

Modelov na trhu nájdete desiatky. Je potrebné vybrať si presne taký, ktorý sa vám bude hodiť najviac. Sledujte jednotlivé špecifikácie a to, čo všetko rezačka na dlažbu dokáže. Následne sa rozhodujte

Rez rezačky na dlažbu 

Po rozdelení sa môžeme presunúť na jeden z veľmi dôležitých parametrov, ktorým je samotný rez. Presnejšie jeho hrúbka a dĺžka. 

Pri rezaní rezačkou získate určitý rez, ktorý musí zodpovedať vašej predstave. Práve preto je dobré dopredu vedieť, s akými dlaždicami budete pracovať. Vyhnete sa tak kúpe zlého nástroja, ktorý by vám ku koncu nemusel nijako pomôcť. 

Hrúbka rezu sa pohybuje v číslach od 3 do 20 mm. Dĺžka zas od niekoľkých desiatok centimetrov a končí niekde nad číslom 100. 

Každá rezačka na dlažbu vám poskytne niečo iné. Jednotlivé modely sa líšia nielen výkonom, ale taktiež inými parametrami, vrátane rezu. Pri výbere teda sledujte všetky podrobné špecifikácie. 

Rozmery 

Rezačka na dlažbu by sa vám mala používať dobre. Nemala by byť príliš veľká a masívna, aby vám nijako nezavadzala. Na druhej strane, rezačky majú svoje určité rozmery. Menšie byť nemôžu, pretože by nedokázali urobiť svoju prácu. 

Ak sa rozhodnete rezačku kúpiť, najlepšie je ísť do obchodu a chytiť si ju. Vyskúšajte ju chytiť z niekoľkých uhlov. Porovnajte ju s inými modelmi a zistite, ktoré vám vyhovujú viac. 

Masívne a príliš veľké rezačky vám len sťažia prácu. Medzi veľmi praktické a kompaktné typy patria práve AKU rezačky. Nie je to však pravidlom a lepšiu môžete nájsť aj v inej kategórií. 

Hmotnosť 

Hmotnosť sa určitým spôsobom spája s rozmermi. Funguje tu priama úmera, ktorá sa spája s tým, že čím väčšie rozmery rezačka má, tým sa zvyšuje jej hmotnosť. Preto, ak je rezačka veľká a masívna, pravdepodobne bude ťažká. 

Rovnako ako pri rozmeroch, tak aj pri hmotnosti zopakujeme to isté. Rezačku si vyskúšajte. Chyťte ju do rúk a zistite, či nie je príliš ťažká. 

Hmotnosť rezačky na dlažbu by mala byť do 10 kg. Niektoré typy majú aj nad 20 kg. Ide však už o vyššiu hmotnosť, s ktorou by sa vám mohlo pracovať zle. 

A síce je hmotnosť vedľajším parametrom, stále ovplyvňuje to, ako sa vám s nástrojom bude pracovať. Preto sa vyhnite príliš veľkým typom. Nemuselo by sa vám s nimi dobre robiť a prácu si skomplikujete

ukladanie oranžovej dlažby

Ergonómia 

Spolu s hmotnosťou a rozmermi prichádza ruka v ruke správna ergonómia. Na to, aby sa vám s rezačkou na dlažbu pracovalo čo najlepšie, musí byť nielen ľahká a kompaktná, ale taktiež musí poskytovať ergonomický úchop. 

Možno si vravíte, že niečo také nepotrebujete. Pri práci sa vám však tento parameter rozhodne zíde. Dôvodov je niekoľko a všetky sú veľmi jednoduché. 

Ergonómia poskytuje skvelé uchopenie. Ruka vám na držadlo jednoducho “vkĺzne” a správe ho uchopí. 

Okrem toho, vďaka ergonomickému úchopu máte zaistené, že sa vám pri práci rezačka nebude vyšmykovať z rúk a bude pevne držať na svojom mieste. 

Tento parameter je dôležitý najmä pre profesionálov, ktorí pracujú s rezačkami na pravidelnej báze. Rozhodne svojim rukám pomôžete. 

Bezpečnosť 

Čo viac si človek pri práci s rezačkou želá, ak nie čo najlepšiu a najvyššiu bezpečnosť? Rezanie je pomerne náročnou a nebezpečnou úlohou, pri ktorej si môžete ublížiť. Práve preto by ste sa mali chrániť všetkými spôsobmi, ktorými môžete. 

Rezačkám, a najmä tým elektrickým, by nemal chýbať prúdový chránič a ochrana proti zasiahnutiu elektrickým prúdom. 

Vy sami by ste sa pri rezaní dlažby mali ochraňovať. Nezabudnite na ochranné okuliare, ktoré vás ochránia od malých čiastočiek. Tých bude pri rezaní naozaj veľa. 

Netreba zabúdať ani na správnu manipuláciu. Ak sa chcete vyhnúť rôznym nebezpečenstvám, určite si naštudujte manuál a spôsob, akým sa s rezačkami pracuje. 

Príslušenstvo 

Každá rezačka na dlažbu môže mať zaujímavé a dobré príslušenstvo. To vám môže pomôcť pri rezaní jednotlivých typov dlažby. 

Netreba zabúdať ani na to, že niektoré časti sa vedia opotrebovať. Mali by ste ich mať teda vždy po ruke, aby ste ich v správny čas vedeli nahradiť a pokračovať plynule v práci ďalej. 

Medzi základné príslušenstvo sa radia napríklad kotúče pre elektrickú rezačku. Tie sa časom zničia a bude potrebné, aby ste ich vymenili. Ďalej sem patrí napríklad brúsny papier alebo rezné kolieska pre manuálnu rezačku. 

Príslušenstvo vám pomáha prácu robiť plynule a dobre aj vtedy, keď sa niečo opotrebuje alebo pokazí. Nehovoriac o tom, že vám môže zjednodušiť a zlepšiť prácu. 

Cena 

Rezačky na dlažbu nájdete v rôznych cenových kategóriách. Najčastejšie sa delia na tri hlavné skupiny a to: 

 • Cena do 200 €
 • Cena do 1000 € 
 • Cena nad 1000 €

práca na podlahe

Cena do 200 € 

Ide o jednoduché modely, ktoré sú vhodné najmä pre hobby majstrov a tých, ktorí pracujú skôr doma. Ide najčastejšie o ručné typy, ktoré sú jednoduché a neposkytujú žiadne doplnkové funkcie. Sú však vhodné pre každého, kto raz za čas niečo potrebuje rezať. 

Cena do 1000 € 

Ide o kvalitné a profesionálnejšie typy, do ktorých investujú najmä profesionálni jednotlivci. Poskytujú špeciálne funkcie, majú vysoký výkon,  skvelé vlastnosti a vysokú kvalitu. Ak však potrebujete len niečo na domáce využitie, rozhodne takto drahé modely nepotrebujete.

Cena nad 1000 €

A poslednou kategóriou sú nástroje nad 1000 €, ktoré sa používajú v rôznych firmách alebo spoločnostiach. Ide o drahé modely, ktoré majú vysoký výkon. Najčastejšie ide o elektrické rezačky od známych značiek. 

Značky 

Na trhu nájdete rôzne značky, ktoré ponúkajú profesionálne rezačky na dlažbu. Medzi ne sa radí napríklad: 

 • Einhell
 • Scheppach
 • Ferm
 • Zipper

A mnohé ďalšie. 

Pri výbere sa na značku orientovať nemusíte. Dobré je, ak majú jednotlivé modely vysoký výkon a kvalitné prevedenie. Na druhej strane, niektoré značky sú zárukou kvality a rozhodne sa oplatia. 

Zhrnutie 

Rezačky na dlažbu sú nástrojom, ktorý vám vie v mnohom pomôcť. Dokáže narezať každý jeden typ dlažby bez toho, aby sa vám rozlomil alebo nejakým iným spôsobom zničil. Dobre sa s nimi pracuje a na trhu nájdete desiatky modelov. Vyberte si jeden aj vy. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.