Čo je momentový kľúč a ako ho vybrať?

Je jedno, či ste profesionálny majster alebo len príležitostne doma niečo opravujete. Vo svojej zbierke nástrojov by vám niektoré nemali rozhodne chýbať. Dokážu vám pomôcť pri rôznych problémoch v domácnosti. Okrem známych nástrojov ako sú vŕtačky, klince, kladivá a množstvo iných, je dobré mať aj momentový kľúč.

Každý majster vie, že momentový kľúč dokáže v mnohých ohľadoch pomôcť. Využíva sa v širokom spektre situácií a práca s ním je veľmi jednoduchá. Kým v minulosti išlo skôr o luxus, ktorý si nemohol dovoliť úplne každý, dnes je to presný opak. Momentových kľúčov nájdete na trhu rovno niekoľko a výber široký.

Najlepšie momentové kľúče

Čo je momentový kľúč?

Momentový kľúč je nástroj, ktorý sa v minulosti využíval najčastejšie v priemysle spojenom s bicyklami. Bicykle pomáhal udržovať v dobrej forme a poskytoval skvelé funkcie pri ich opravách.

Okrem toho, veľmi obľúbené sú aj momentové kľúče na kolesá.

opravovanie auta

Ako sme však už spomenuli, kľúče sa rozšírili aj ďalej a dnes nie sú len luxusom niektorých ľudí alebo predajní. Na trhu ich nájdete za skvelé ceny a investícia do nich sa vám rozhodne vyplatí.

Momentový kľúč je efektívny nástroj, ktorý vám pomôže pri uťahovaní skrutiek podľa presných hodnôt. S tým sa môžete stretnúť najmä vtedy, ak pracujete ako profesionál.

Tento typ kľúča uťahuje skrutky podľa Newtonmetrov (Nm) a pomáha vám pri práci lepšie ako ktorýkoľvek iný kľúč.

Aké typy existujú?

Momentový kľúč sa delí na tri základné typy a to:

 • ohybový
 • torzný
 • račňový

Ohybový a račňový sa od torzného odlišujú tým, že majú vo vnútri integrovanú pružinu. Torzný ju nemá. Namiesto nej sa vo vnútri nachádza skrútna tyč.

Výber jedného z typov je na vás. Odvíja sa najmä od práce, ktorú plánujete alebo budete robiť.

Ako momentový kľúč používať?

Používanie momentového kľúča je jednoduché. Na začiatku si nastavíte hodnotu krútiaceho momentu. Túto hodnotu si nastavujete podľa viacerých parametrov, ktoré potrebujete.

Hodnoty sa nastavujú v ovládacej časti. Niektoré, kvalitnejšie a prokročilejšie typy, poskytujú aj displej pre jednoduchšiu prácu.

Následne začnete uťahovať. Akonáhle kľúč dosiahne požadovanú hodnotu, zastaví sa a určitým spôsobom vás upozorní. Môže tak urobiť svetelným alebo akustickým upozornením.

Taktiež sa to líši typ od typu.

Aké kľúče sa ešte predávajú?

Okrem momentových kľúčov nájdete na trhu desiatky ďalších. Je dobré vedieť aspoň o tých hlavných, aby ste si vedeli vybrať. Niektoré vám môžu poskytnúť iné funkcie, ktoré práve potrebujete.

Medzi ďalšie typy kľúčov sa radia:

 • nástrčné
 • očkové
 • ploché
 • univerzálne
 • nastaviteľné
 • imbusové
 • elektrické.

opravovanie steny

Nástrčné kľúče

Známe aj pod názvom gola kľúče. Práca s nimi je oproti iným kľúčom omnoho rýchlejšia a praktickejšia. Pracujú na princípe rohatky a západky. Kľúč nemusíte z matice dávať dole, čím sa celý proces urýchľuje.

Očkové

Ďalším typom sú očkové, ktorých názov sa odvíja od toho, že majú úchyt na kovové očko. Toto očko disponuje vnútornými zubami. Práca s nimi je zdĺhavejšia ako pri iných.

Ploché

Ide o bežný, plochý typ kľúča, ktorý sa nachádza takmer v každej domácnosti. Práca s ním je praktická, no o niečo zdĺhavejšia.

Univerzálne

Univerzálne kľúče sa dajú používať na takmer všetko. Práve preto majú názov univerzálne. Profesionálne typy sú vhodné až na 40 rôznych veľkostí. Pri ich nákupe ušetríte.

Nastaviteľné

Majú toho veľa spoločného s univerzálnym typom. Vedia sa nastaviť presne podľa toho, čo potrebujete.

Imbusové

Ďalší, veľmi známy typ, ktorý má doma snáď každý. Je to známy šesťhranný pomocník, ktorý sa často nachádza aj v balení pri nábytku alebo iných veciach. Sú lacné a vhodné na veľké množstvo vecí.

Elektrické

Posledným typom je elektrický kľúč, ktorý je na prácu veľmi pohodlný. Niektoré sú na prívodový kábel, iné zas na akumulátor. Veľmi jednoducho sa používajú a sú kvalitné. Vhodné sú aj pre začiatočníkov.

Okrem všetkých spomenutých typov existuje ešte niekoľko desiatok ďalších. Pri výbere sledujte ich parametre a to, na čo sa najviac hodia.

My sa však vraciame späť k momentovému, ktorý je často univerzálnym pomocníkom a vie si poradiť s takmer všetkým.

Parametre pri výbere momentového kľúča

Rovnako ako pri výbere iných vecí, tak aj pri výbere momentového kľúča je dôležité, aby ste sa zamerali na hlavné parametre, ktoré ovplyvňujú celkový výkon a prácu s výrobkom.

Momentový kľúč nie je náročným nástrojom. Existuje zopár parametrov, podľa ktorých by ste ho mali vyberať. Nie je ich však tak veľa, ako pri iných produktoch.

Medzi tie hlavné sa radia:

 • materiál
 • ergonómia
 • rozmery
 • hmotnosť
 • uťahovací moment
 • ovládacie prvky
 • signalizácia
 • obojsmerné uťahovanie
 • značka.

Poďme si o každom povedať niečo viac.

Materiál

Kvalitný materiál je základom každého výrobku. Len keď je dobrý, dokáže vydržať dlhé roky. Áno, je pravda, že si zaň budete musieť priplatiť. Na druhú stranu sa to však oplatí.

Kvalitný momentový kľúč nie je potrebné často meniť. Pravdou je, že vám dokáže vydržať celý život bez toho, aby ste premýšľali nad kúpou nového.

A to najmä v prípade, že nie ste profesionál, ale pracujete na niečom len doma.

Na výrobu momentových kľúčov sa používajú viaceré materiály. Najčastejšie však nájdete oceľ s prímesou iných kovov ako napríklad chrómu.

Oceľ sa radí medzi veľmi kvalitné a odolné materiály. Rozhodne sa vám oplatí. Momentový kľúč vydrží dlho bez toho, aby sa zničil alebo ste ho museli meniť.

Dôležitý však nie je len materiál samotného kľúča, ale taktiež jeho rúčky. Rúčka by sa vám mala dobre držať, a preto by mala byť pogumovaná.

Samozrejme, niektoré modely poskytujú aj umelohmotné držanie. To však nie je tak dobré, pretože ak máte ruky spotené alebo pracujete s kľúčom dlhšie, mohol by sa vám vyšmykovať.

V rámci materiálu je dôležité spomenúť aj kvalitu spracovania. Kľúče budete používať v prostredí, ktoré nie je práve najbezpečnejšie. Často je prašné.

Momentový kľúč vám môže vypadnúť, poprípade by ste ho mohli zamočiť od nejakej tekutiny. Preto musí byť odolný voči všetkým nepriaznivým podmienkam.

kľúče

Ergonómia

Pri rukoväti ešte zostaneme. Okrem toho, že by mala byť pogumovaná, by mala byť prispôsobená presne podľa vašej ruky.

To znamená, že po chytení by vám do nej mal kľúč dobre padnúť. Nemal by sa vám vyšmykovať, poprípade vás niekde tlačiť.

Myslite na to, že kľúč budete držať aj v rukaviciach. Nemal by sa vám v nich kĺzať.

Rozmery

Rozmery momentového kľúča sú rôzne. Odlišujú sa značka od značky a model od modelu.

Kľúč by však nemal byť príliš veľký, aby sa vám s ním pracovalo dobre. Spravidla však platí, že momentové kľúče sú väčšie ako iné typy.

Hmotnosť

Od rozmerov sa často odvíja aj hmotnosť. Tá by nemala byť príliš vysoká, aby práca nebola náročná. Čím je momentový kľúč ľahší, tým jednoduchší je na prácu.

Rovnako ako pri rozmeroch, tak aj pri hmotnosti je potrebné spomenúť, že niektoré momentové typy sú ťažšieako napríklad imbusové. Je dôležité počítať s tým.

Vo väčšine prípadov však kľúče vážia od 3 do 5 kilogramov.

Uťahovací moment

Všetky parametre, ktoré sme si vyššie spomenuli, majú momentové kľúče spoločné s ostatnými kľúčmi. Ide totižto o všeobecné parametre, ktoré využijete aj pri kúpe iných nástrojov.

Parameter o uťahovacom momente sa však týka len momentových kľúčov. Kľúče sa totižto podľa tohto parametra delia najčastejšie. Dá sa preto povedať, že ide o jeden z najhlavnejších parametrov, ktorý ovplyvní vašu prácu s ním.

Uťahovací moment sa udáva v spomínaných Newtonmetroch (Nm) a udáva sa najčastejšie vo viacerých číselných rozmedziach. Stretnúť sa môžete napríklad s označením 20 – 400 Nm.

Ak ste profesionál, mali by ste hľadať kľúče s momentom nad 1000 Nm. Takéto modely sú výkonnejšie a poskytujú omnoho lepšie výsledky.

Naopak, ak patríte k hobby majstrom alebo len doma niečo upravujete, úplne vám postačí kľúč s momentomdo 400 Nm.

Cena za kľúče sa často odvíja práve od tohto parametra. Preto je zbytočné kupovať si príliš výkonné momentové kľúče, ktoré nakoniec ani nevyužijete.

Ovládacie prvky

Momentový kľúč je potrebné nejakým spôsobom ovládať. Práve preto je dôležité sledovať aj samotné ovládacie prvky. Tie sa nachádzajú spravidla na jednej zo strán rukoväte.

Myslite však na to, že čím viac tlačidiel na kľúči nájdete, tým horšie. Ovládanie by malo byť jednoduché a intuitívne. Stačí, ak má nástroj dve tlačidlá na uťahovanie a povoľovanie.

Okrem ovládacích prvkov využijete aj prehľadný displej. Na tom sa zobrazujú informácie ako napríklad krútiaci moment.

Signál o ukončení práce

Po skončení práce vás musí kľúč informovať o tom, že skončil svoju prácu. Urobiť tak môže pomocou akustického alebo svetelného signálu.

Najlepší je akustický.

Obojsmerné uťahovanie

Ďalším parametrom, ktorý sa nachádza len u momentových kľúčov, je obojsmerné uťahovanie. Ide o veľmi praktickú funkciu, vďaka ktorej jednoduchým precvaknutím môžete využívať kľúč aj na druhú stranu.

Táto praktická funkcia je u mnohých pokročilých modelov, ktoré sú drahšie. Rozhodne sa však do nej oplatí investovať.

Cena

Cena momentových kľúčov je rôzna. Odlišuje sa od výkonu, funkcií a taktiež značky. Ako sme spomínali, suma, ktorú zaplatíte, sa často odvíja od uťahovacieho momentu.

Na trhu nájdete niektoré modely za 20 € vyššie. Iné aj za 100 €. Výber je na vás. V prípade, že ste hobby majstrom, vám stačí lacnejší typ. Ak sa však niečomu venujete profesionálne, rozhodne do kľúča investujte.

Značka

Značka vo veľkom ovplyvňuje celkovú cenu. Pri momentových kľúčoch je to však úplne jedno. Dôležité je sledovať jednotlivé parametre, ktoré ovplyvňujú výkon.

Dobré je zájsť do kamennej predajne a momentové kľúče vyskúšať. Chytiť do ruky, zistiť aké sú ťažké a veľké a či sa vám s nimi bude dobre pracovať. Ak áno, porovnajte niekoľko modelov a jeden kúpte.

momentový kľúč

Kde kúpiť?

Momentových kľúčov je dnes veľké množstvo. Nájdete ich vo viacerých obchodoch. Nenájdete ich len v predajniach orientovaných na domácnosť, ale pokojne aj na všeobecne zameraných e-shopoch a podobne.

V prípade, že by ste chceli ušetriť, skúste pohľadať momentový kľúč Bazoš. Na tomto mieste nájdete veľké množstvo rôznych modelov za skvelé ceny. Rozhodne si vyberiete.

Ak by ste chceli pri nákupe ušetriť, no chcete niečo nové, stavte na momentový kľúč Lidl. V ponuke tohto obchodu nájdete raz za čas zaujímavé kúsky, ktoré sa rozhodne oplatia.

Inak môžete nakupovať na obchodoch ako napríklad Alza.sk, kde nájdete široké príslušenstvo v rôznych cenových kategóriách. Ale taktiež na iných, špecializovaných typoch.

Zhrnutie

Nakupovanie momentového kľúča môže byť pre začiatočníka pomerne náročné. Netreba sa však ničoho báť. Ak sa budete držať všetkých spomenutých parametrov, určite si vyberiete taký typ, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.