Ako vybrať AirBike? Udržte sa fit aj v pohodlí domova!

Cvičíte výhradne doma a už vás omrzelo klasické kardio na bežiacom páse či švihadle? V tom prípade vyskúšajte niečo nové a zadovážte si do vašej domácej posilňovne AirBike. Ide o účinný a jednoduchý kardio stroj, ktorý musíte naozaj vyskúšať!

AirBike predstavuje najkomplexnejší trenažér na kardiotréning, pri ktorom precvičíte naraz ruky aj nohy. Medzi najznámejších výrobcov AirBiku na Slovensku patrí spoločnosť  inSPORTline, HMS,  EVOPower či Duvlan.

Najlepší airbike

inSPORTline

inSPORTline patrí medzi obľúbených výrobcov a predajcov športového a fitness vybavenia, vrátane AirBikov. Značka ponúka niekoľko modelov AirBikov v rôznych cenových reláciách, a to od základných až po TOP stroje.

HMS

Značka HMS vyrába cenovo dostupné a najlacnejšie AirBiky pre širokú verejnosť. Ide o výrobcu, ktorý ponúka dobrý pomer ceny a výkonu. Tieto modely sú takisto vhodné aj na pravidelné domáce tréningy.

Duvlan

Ide o veľmi dobre vybavený Airbike, ktorého výrobcom je slovenská značka Duvlan. AirBiky od značky Duvlan disponujú nosnosťou do 160 kg a neobmedzeným rozsahom odporu vzduchu.

EVOPower

Ak ste profesionálny športovec, určite si vyberte AirBike od známej značky EVOPower. Táto spoločnosť vyrába AirBiky pre profesionálne crossfit a intenzívne tréningy.

Na akom princípe funguje AirBike?

AirBike je všestranný stroj na cvičenie, ktorý je vhodný na kondičné, ale aj silové cvičenie. Ide o cvičebný stroj, ktorý sa od klasického rotopedu líši práve svojou konštrukciou.

Zatiaľ čo rotoped funguje na princípe záťažového kolesa, AirBike využíva pri cvičení oceľový ventilátor. Tento oceľový ventilátor zvyšuje odpor v závislosti na tom, ako rýchlo budete na AirBiku šliapať. To znamená, že si nemusíte robiť starosti s prehadzovaním a nastavovaním záťaže.

Vyberal som fitness stroj na udržanie kondície cez zimu. Mal som skúsenosti s „eliptikalom“, ktorý sa pokazil a je relatívne náročný na miesto. Skúšal som klasický rotoped, spinnig či veslársky trenažér.

Najviac mi vyhovoval AirBike. Je menší ako eliptikal a proti rotopedu zapojíte ruky. Robustnosť konštrukcie je výborná, stroj je stabilný, regulácia záťaže plynulá, komunikácia s hrudným pásom taktiež dobrá. Nastaviteľnosť stroja je dobrá – horizontálne plynulo, vertikálne v siedmich pozíciách. Hrošie je prevedenie sedadla, ktoré skôr zodpovedá rotopedu. Pri cvičení sa kýva, hodí a kazí dojem z inak podareného stroja. Škoda, že sa nedá zameniť za cyklistické sedlo. Pozitívne hodnotím viac možnosti úchopu madiel. Niekomu môže vadiť hluk ventilátora, ale to je dané konštrukciou stroja. Celkovo som so strojom spokojný – odporúčam.

S ventilátorom sú takisto prepojené aj riadidlá a pedále AirBiku. Vďaka možnosti uzamknutia riadidiel alebo položenia nôh na opierky, môžete samostatne posilňovať iba nohy alebo ruky.

K dispozícií máte takisto displej, na ktorom uvidíte, ako vaše cvičenie prebieha a všetky dostupné meracie parametre a hodnoty.

Prečo je AirBike taký populárny a aké sú jeho výhody?

AirBike je šikovný stroj na cvičenie, ktorý so sebou prináša aj určité výhody. Medzi najvýraznejšie a najznámejšie benefity cvičenia na AirBiku patrí:

Beznárazové cvičenie

Vďaka princípu fungovania AirBiku budete spaľovať tuk a posilňovať svalstvo aj bez zbytočných nárazov či zaťažovania kĺbov.

Airbike predstavuje skvelú alternatívu pre tých, ktorí nie sú schopní zo zdravotných dôvodov robiť iné formy kardiotréningu, Ide napríklad o ľudí, ktorí majú napríklad vyvrtnutý členok alebo trpia skráteným flexorom bedrového kĺbu.

Skvelý na rehabilitáciu

Rovnako ide o skvelý nástroj na rehabilitáciu, pretože poskytuje bezpečný pohyb bez dopadu a nárazu. Takisto pomáha prekrvovať a hýbať s oblasťou poranenia, čo napomáha jej rýchlejšiemu zotaveniu.

Nekonečná intenzita a odpor

Na rozdiel od klasických rotopedov a stacionárnych bicyklov AirBike poskytuje výhodu neobmedzeného odporu vetra, ktorý prispôsobíte každej fáze tréningu.

Skvelý pomocník v kardio tréningu

AirBike je takisto skvelým pomocníkom pre naše srdce a celý kardiovaskulárny systém človeka. Dokazuje to aj štúdia z roku 2016, ktorá zistila, že pravidelné jazdenie na bicykli znižuje riziko infarktu až o 15%.

Dokonca v tomto prípade postačí aj 30 minút šliapania týždenne a vaše srdce sa vám za to naozaj poďakuje.

Chudnutie

Ak máte v pláne schudnúť, tak kardio a jazda na AirBiku vás zaručene rozhýbe. Dokonca podľa dostupných informácií vám AirBike pomôže spáliť až o 1,5-krát viac kalórií ako stacionárny bicykel.

Takže ak sa trápite s výberom vhodného kardio stroja, AirBike bude pre vás v procese chudnutia ako stvorený.

Posilňuje svaly celého tela

Ak pri jazde na AirBiku použijete vyšší odpor, môže to pomôcť posilniť vašu spodnú časť tela. Pretože práve pri šliapaní do pedálov si vybudujete pevnejšie lýtka, hamstringy a kvadricepsy. Takisto má skvelý účinok aj na svaly vášho chrbta či zadku.

Nákup AirBike Lite prebehol ako mal. Objednanie bolo jednoduché a doprava rýchla. Zostavenie stroja bolo aj vďaka zrozumiteľnému návodu veľmi jednoduché. Potrebné náradie bolo dodané spoločne s produktom. Samotné používanie AirBike Lite je veľmi príjemné a pohodlné. Oceňujem prehľadný displej aj možnosť voľby prednastavených programov. AirBike Lite má síce v porovnaní s AirBikami, na ktorých cvičím v posilňovni nižší odpor, ale aj tak sa pri jeho používaní pekne zapotím. Na domáce použitie mi tento stroj príde ako skvelá voľba, som s ním veľmi spokojný, a to aj s ohľadom na obstarávaciu cenu.

Ak pri cvičení na AirBiku používate riadidlá, môžete súčasne zapracovať aj na svaloch hornej časti tela. Konkrétne ide o svaly ako ramená, bicepsy a tricepsy.

Druhy AirBiku

V súčasnej dobe nájdete na trhu 4 rôzne druhy AirBikov. Každý z týchto modelov je určený pre inú skupinu používateľov, takže vhodný AirBike si vyberie naozaj každý.

AirBike Basic

Jedná sa o základný model AirBiku, ktorý je určený pre občasné domáce cvičenie. Jeho hlavnou výhodou je dostupnosť a celková nosnosť 110 kg.

AirBike Basic je vybavený vzduchovým brzdným systémom a regulačným gombíkom, ktorý umožňuje regulovať záťaž. K dispozícii máte takisto menší jednoduchý ovládací panel, ktorý ponúka základné parametre a funkcie.

Ide napríklad o:

  • čas cvičenia,
  • množstvo spálených kalórií,
  • prekonanú vzdialenosť.

Čo sa týka sedenia, AirBike Basic je vybavený pohodlným sedadlom, ktoré je možné nastaviť do 7 výškových polôh. Pedále sú doplnené o protišmykový povrch a o pevné uchytenie nôh pomocou popruhov.

Stroj vám takisto umožňuje posilňovať zároveň nohy aj paže.

airbike

AirBike Lite

Ide o prepracovanejšiu a drahšiu verziu AirBike Lite.

Tento model je vhodný pre častejšie domáce cvičenie. Ide o pevnejší AirBike s robustnejšou konštrukciou, ktorá poskytuje nosnosť do 135 kg.

AirBike Lite je možné využiť na posilnenie svalov celého tela, alebo sa môžete zamerať na jednotlivé časti samostatne. Skvelou výhodou je takisto sedadlo, ktoré je možné pri cvičení nastaviť vertikálne i horizontálne.

Lepší štandard vám poskytne aj prepracovanejšia veľká ovládacia jednotka, ktorá ponúka niekoľko intervalových tréningov a programov. Zároveň si môžete nastaviť aj svoj vlastný cvičebný program.

AirBike Pro

Tento model AirBiku predstavuje výkonný a pevný cvičebný stroj, ktorý je vhodný aj pre pevnejších a silnejších ľudí. Vďaka nosnosti do 160 kg ponúka bezpečné a pohodlné cvičenie naozaj pre každého.

AirBike Pro je stroj k precvičeniu celého tela, ktorý disponuje polohovateľným sedadlom, ktoré si môžete nastaviť horizontálne či vertikálne.

Ešte kvalitnejší cvičebný zážitok vám dopraje prehľadný LCD displej, ktorý disponuje niekoľkými prednastavenými programami.

Jedným z najobľúbenejších programov je intervalový tréning. Nastaviť si však môžete aj svoj vlastný cvičebný program.

AirBike Beast

AirBike Beast je profesionálny cvičebný stroj, ktorý je vhodný aj pre profesionálnych športovcov.

Tento model svojmu majiteľovi ponúka kvalitné materiálové prevedenie a robustnú pevnú konštrukciu, ktorá obstojí aj v náročných komerčných prevádzkach. Jeho nosnosť je až 180 kg.

Medzi najväčšiu prednosť tohto modelu patrí  opäť ovládací panel, ktorý vám umožní využívať ešte viac rôznych programov. Ovládací panel takisto umožňuje nastaviť si vašu vlastnú cieľovú tepovú frekvenciu, aby ste mali prehľad o tom, ako rýchlo budete musieť šliapať.

Polohovateľné sedadlo je u AirBike Beast samozrejmosťou.

Ako vybrať kvalitný a účinný AirBike?

Ak hľadáte ten správny AirBike do svojej domácnosti, my vám poradíme, na čo sa pri výbere AirBiku zamerať.

Medzi najdôležitejšie parametre pri výbere AirBiku patrí:

  • hmotnosť a nosnosť,
  • konštrukcia,
  • technológie,
  • ventilátor a pohon,
  • nastaviteľnosť a doplnky,
  • cena.

Hmotnosť a nosnosť

AirBike dnes nájdete v rôzne dostupných hmotnostiach, ktoré ponúkajú rôzne nosnosti pre rôzne typy postáv.

Pri výbere tej správnej hmotnosti a nosnosti by ste sa mali zamerať na to, kto bude na danom AirBiku cvičiť a aby bol cvičebný stroj bezpečný. Rôzne modely AirBikov ponúkajú rôzne hmotnosti a nosnosti.

Na trhu môžete nájsť AirBiky s hmotnosťou cca 20 až 30 kg, ktoré disponujú nosnosťou do 100 až 120 kg. Potom sú tu odolnejšie AirBiky, ktoré svojim zákazníkom ponúkajú hmotnosť 50 až 80 kg a nosnosť do 150 až 180 kg.

Stroj máme krátko, ale cvičenie na ňom nás baví, odporúčam nekupovať najlacnejší model, tento má ložiská, pri cvičení nevŕzga a pôsobí pevným dojmom.

Konštrukcia

Kvalitný Airbike spoznáte aj podľa konštrukcie, z ktorej je vyrobený. Stabilné AirBiky sú vyrobené z pevných oceľových prvkov, ktoré vám ponúkajú celkovú stabilitu a bezpečnosť pri cvičení.

Naopak lacné alternatívy spoznáte podľa toho, že kombinujú mäkké kovy a plasty, čo narúša ich stabilitu. Pri nízkom tempe si tieto nedostatky neuvedomíte, pri narastajúcom tempe však áno.

Preto ak si chcete cvičenie na Airbiku užívať bez obmedzení, investujte do kvalitnej a stabilnejšej konštrukcie.

Rovnako niektoré robustnejšie typy AirBikov sa dodávajú s kolesami, čo vám umožnia jednoduchšiu manipuláciu a presun stroja.

Technológie

Novšie typy AirBikov ponúkajú rozsiahlejšie a modernejšie technológie, ktoré vám skvalitnia vaše cvičenie. Ide napríklad o technológiu na monitorovanie srdcovej frekvencie, prejdenej vzdialenosti, trvania tréningu či spálených kalórií.

Niektoré digitálne monitory môžu dokonca zobrazovať aj tréningové štatistiky a tréningové programy.

Ventilátor a pohon

Priemer a materiály AirBiku majú vplyv na vzduchový brzdový systém a plynulosť. Ide o plynulosť, s akou AirBike reaguje na zvyšujúcu sa intenzitu.

Čo sa týka prenosu energie z nôh do ventilátora, tak na tento proces sa využíva práve reťazový alebo remeňový pohon.

Reťazový pohon sa považuje za hlučnejší, pri správnej údržbe však disponuje prekvapivou odolnosťou.

Naopak remeňový pohon je medzi zákazníkmi obľúbenejší, a to predovšetkým pre tichý chod a minimálne nároky na údržbu.

Nastaviteľnosť a doplnky

Nastaviteľnosť by mala byť na AirBiku samozrejmosťou. Pretože AirBike bude pravdepodobne využívať viac členov domácnosti a každý z nich by si mal stroj nastaviť podľa svojich preferencií.

Dnešné AirBiky ponúkajú vo výbave nastaviteľné sedadlá a pedále, čo ľuďom umožňuje zdieľať alebo prispôsobovať ich cvičebné vybavenie.

Ideálne na precvičenie celého tela. Nezaberie veľa miesta v domácnosti. Kvalitný stroj. Dodanie paletou je nepraktické, nie každý má možnosť cez terén (chodníky atď…) nechať si paletu odtiahnuť dopravcom k vstupným dverám. Stredové telo stroja je nutné prenášať vo dvojici pri zostavovaní.

Čo sa týka doplnkov, tak niektoré modely AirBikov ponúkajú ako bonus držiaky na fľašku, držiak na telefón či monitor srdcového tepu.

Cena

V závislosti od ceny môžete na trhu nájsť rôzne druhy AirBikov, ktoré ponúkajú rôzne vychytávky či funkcie.

Ak hľadáte špičkový AirBike, pri ktorom nemusíte na nič myslieť a všetko potrebné budete mať v cene, tak v tom prípade budete potrebovať budget okolo 2000 €. Naopak najlacnejšie AirBiky nájdete už aj za 180 €.

Ak vám však postačí priemerná kvalita za výhodnú cenu, tak v tomto prípade si vyberajte dobre ohodnotené modely, ktorých cena sa pohybuje okolo 650 €.

4/5 - (5 votes)