Ako vybieliť záclony (KOMPLETNÝ NÁVOD)

Záclony prešli dlhú cestu. V skutočnosti dávno pred objavom bavlny alebo vynálezom syntetických textílií už praveký človek používal zvieracie kože ako spôsob, ako blokovať slnečné svetlo a zdobiť svoje jaskyne. Je možné, že už praľudia premýšľali nad tým, ako vybieliť záclony. Na rozdiel od vás však nemali prístup k internetu plnému užitočných rád. Tak nestrácajte čas a pokračujte v čítaní, ak sa chcete dozvedieť, ako vybieliť záclony. 

Úvod

V súčasnosti výrobcovia ponúkajú veľa rôznych látok, farieb a vzorov, z ktorých si môžete vybrať pri nákupe alebo výrobe vlastných záclon.

Nedostatočný rozpočet však môže spôsobiť, že zvážite vybielenie záclon, aby ste zosvetlili farbu alebo odstránili škvrny. V skutočnosti bežné domáce bielidlo alebo 3-percentný peroxid vodíka zvládne túto prácu za pár minút.

Krok 1

Odstráňte drobné škvrny z bielych záclon tak, že ich vyvesíte na slnko.

Po vypraní závesov v práčke s hrnčekom domáceho bielidla a jemným čistiacim prostriedkom ich vyberte a zaveste vonku na šnúru na bielizeň.

Slnko má tendenciu veci vybieliť, vrátane škvŕn.

Krok 2

Naplňte si vaňu do polovice horúcou vodou a pridajte jednu šálku domáceho bielidla.

Nechajte závesy namočené vo vani približne 20 minút. Namáčanie ich vybieli, rozžiari a taktiež ich zbaví plesní a škvŕn.

Opláchnite závesy v teplej vode a zaveste ich na slnko, aby sa vysušili.

biele závesy

Krok 3

Zosvetlite tmavé závesy naplnením práčky a pridaním jednej šálky bielidla. Nechajte práčku miešať, ale pred oplachovacím procesom ju zastavte.

Namočte závesy do bielidla a sledujte zmenu farby.

Obnovte cyklus pláchania, keď sa záclony vybielia na požadovanú svetlú farbu. Závesy nechajte vyschnúť na slnku.

Krok 4

Otvorte kohútik, zapojte odtok a naplňte kuchynský drez do polovice horúcou vodou.

Pridajte šálku domáceho bielidla. Namočte závesy na niekoľko hodín do umývadla, aby ste odstránili farbu.

Tmavšie farebné závesy nechajte cez noc namočené v umývadle.

Vybielené záclony opláchnite v teplej vode a osušte odkvapkaním.

Krok 5

Odstráňte zažltnutie pomocou roztoku peroxidu vodíka.

Ako na to? Čítajte ďalej!

Následne umiestnite závesy do umývadla so studenou vodou a pridajte do vody dve šálky 3-percentného peroxidu vodíka. Záclony nechajte jednu hodinu namočiť, opláchnite a osušte odkvapkaním.

Môžete zvážiť aj nastriekanie citrónovej šťavy na biele záclony, aby ste vybielili škvrnu. Potom závesy zaveste a vysušte ich na slnku. Kombinácia citrónovej šťavy a slnka pomôže škvrnu vybieliť.

Zároveň je potrebné dávať si pozor, na to aby ste do sušičky nedávali záclony zo 100 percentnej bavlny. Bavlna sa krčí a vaše záclony tiež.

Pri používaní domáceho bielidla buďte opatrní. Nielenže vám vybieli záclony, ale vybieli aj čokoľvek iné, s čím príde do kontaktu.

zažltnuté záclony

Ako bieliť farebné záclony

Ak sa vám páčia vaše farebné záclony, ale nie jas alebo sýtosť farby, je možné vytvoriť menej žiarivý odtieň. Pomocou slnka, odstraňovača farieb alebo bielidla môžete vytvoriť požadovaný odtieň záclony.

To, čo použijete na vybielenie vašich záclon, závisí od toho, koľko farby chcete z látky odstrániť. Ak chcete záclony len mierne zosvetliť, môžete využiť silu slnka na vyblednutie.

Ak však chcete urobiť drastické zmeny vo farbe látky, budete musieť použiť produkty na odstraňovanie farby bez chlórového bielidla alebo dokonca chlórové bielidlo.

Ako vybieliť farebné záclony na slnku

Ak chcete, aby farba vašich záclon bola o niečo svetlejšia alebo tlmenejšia, možno ich budete môcť vybieliť na slnku. Toto je bezpečný, netoxický spôsob bielenia záclon.

Tento proces je obzvlášť účinný počas letných mesiacov, keď je slnko horúce a jasné a dni sú dlhé. Postup je nasledovný.

Navlhčite alebo vyperte záclony. Závesy zaveste na šnúru na bielizeň alebo ich položte naplocho na čistý povrch vonku.

Umiestnite ich tak, aby mali čo najpriamejšie slnko.

Zmiešajte 1/4 šálky citrónovej šťavy s 8 šálkami vody. Nalejte roztok do rozprašovacej fľaše a potom rovnomerne nastriekajte závesy na obe strany. Citrónová šťava reaguje so slnkom a poskytuje ešte väčšiu bieliacu silu.

farebné záclony

Závesy nechajte na slnku z jednej strany dve až tri hodiny. Potom ich otočte a počkajte ďalšie dve hodiny. Čím je farba záclony tmavšia, tým viackrát budete musieť tento krok zopakovať, aby ste dosiahli požadovanú farbu.

Ako bieliť záclony pomocou odstraňovača farieb

Produkty na odstraňovanie farieb obsahujú bezchlórové bielidlo, ktoré s menšou pravdepodobnosťou poškodí záclonovú látku ako chlórové bielidlo. Tieto produkty sa používajú na odstránenie alebo zníženie farby látky.

Odstraňovač farieb funguje na bavlnu, hodváb, vlnu, umelý hodváb, ramie a ľan. Prostriedky na odfarbenie je možné použiť tak, že závesy vydusíme na sporáku alebo ich vložíme do horúcej vody vo vani alebo veľkej nádoby.

Použitie odstraňovača farieb na sporáku:

V teplej vode v práčke s jemným pracím prostriedkom. Naplňte veľký nerezový hrniec dostatočným množstvom vody, aby boli závesy ponorené.

Zahrejte vodu do varu.

Keď voda začne vrieť, pridajte balíček odstraňovača farieb podľa návodu na obale.

Opatrne pridajte závesy do hrnca.

Varte na miernom ohni 10 minút, občas premiešajte. Skontrolujte farbu. Ak chcete, aby farba ešte viac zosvetlila, nechajte ešte 10 minút povariť.

Vypnite sporák a opatrne nalejte horúcu vodu z hrnca do drezu. Odstráňte závesy a opláchnite ich v studenej vode, kým voda nebude čistá.

Závesy vyperte v práčke s jemným čistiacim prostriedkom a zaveste na sušenie.

Použitie odstraňovača farby vo vani:

Predperte záclony v práčke v teplej vode s jemným pracím prostriedkom. Naplňte vaňu alebo inú nádobu horúcou vodou a pridajte balíček alebo balíčky odstraňovača farieb podľa návodu na obale. Ponorte závesy do kúpeľa a pretrepte rukami alebo drevenou lyžicou.

Pokračujte v tom, kým záclony nedosiahnu požadovanú farbu z hľadiska svetlosti. Proces môže trvať od 20 do 40 minút v závislosti od tkaniny a farby, ktorú si želáte. Oplachujte závesy v studenej vode, kým voda nebude čistá.

Záver

Teraz už viete, ako vybieliť záclony. Nie je to žiadna veda a vo väčšine prípadov na to ani nepotrebujete chemikálie. Bielenie záclon je pomerne rýchly proces. Stačí, že si ho raz osvojíte a nabudúce ho zvládnete aj bez pomoci.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.