Ako strihať maliny – rýchly návod

Strihanie malinových kríkov a palíc je dôležité, aby rastliny dobre rodili a boli bez chorôb. Je ťažké prekonať chuť čerstvo natrhaných malín a sú pomerne jednoduché na pestovanie, ale musia sa každoročne orezávať, aby sa zabezpečila dobrá úroda veľkých a chutných bobúľ na zber. Netrvá to dlho, keď viete, ako na to, a môže to znamenať skutočný rozdiel, pretože neorezané malinové palice môžu byť preplnené a rastlina môže nakoniec odumrieť.

Najlepšie pomôcky na pestovanie

Nie sú maliny ako maliny

Spôsob, akým prerezávate kríky malín, sa bude líšiť v závislosti od toho, aký druh maliny ste zasadili. Existujú rôzne druhy – letné ovocie (jún až august) a jesenné ovocie (koniec leta až november). Obe vyžadujú rôzne úpravy prerezávania. Vďaka malinám sa vaša záhrada stane voňavou a neodolateľnou. 

To, ako strihať maliny, závisí od ich typu. Pri malinách je kľúčové zistiť, či vaša rastlina plodí na dreve prvého alebo druhého roku. Ak plodí na dreve prvého roku, môžete každý rok odrezať všetky stonky až po zem.

Ak plodí na dreve v druhom roku, musíte určiť stonky prvého a druhého roku – zelené a hnedé drevo. Jednoduchý spôsob, ako to urobiť, je orezať stonku, ktorá zarodila, až po zem. Každý rok po tom, čo prinesie ovocie, môžete odrezať všetky stonky až po zem

Ako strihať letné maliny

Letné maliny plodia na druhom roku rastu, to znamená, že pri prerezávaní musíte byť selektívni, aby ste nezrezali všetky nové palice, pretože tieto palice prinesú ovocie budúci rok.

Malinový krík

Keď letné maliny zaplodia, zrežte všetky staré palice na zem. V tejto fáze môžu byť palice aktuálneho ročného rastu preriedené, aby sa podporila zdravšia, silnejšia rastlina s väčšími plodmi.

Na tento účel vyberte z každej rastliny šesť najlepších palíc a zvyšok odstráňte. Uviažte šesť najlepších palíc do svojej nosnej konštrukcie, pričom vzdialenosť medzi nimi je približne 10-15 cm. Mali by byť vysoké približne 90 cm

Zároveň môžu byť odstránené všetky poškodené alebo slabé palice, pretože to pomôže maximalizovať svetlo a prúdenie vzduchu medzi zvyšnými palicami. Mali by ste tiež odstrániť všetky prísavky vzdialené viac ako 22 cm od radu. Na jar môžu byť maliny orezané na približne 15 cm nad horným drôtom vášho nosného systému, čím sa odstránia akékoľvek poškodenia mrazom.

Ako strihať jesenné maliny

Na rozdiel od letných malín, maliny plodiace na jeseň plodia na raste bežného roka; to znamená, že akonáhle krík vyrastie, všetky palice môžu byť odrezané späť na úroveň zeme a pripravené na jarný rast. Malo by sa tak stať medzi novembrom a februárom. 

Letné maliny by sa mali vysádzať v zime vo forme holého koreňa. Po vysadení bude potrebné palice orezať späť na púčik vysoký asi 25 cm. V polovici leta, keď sú zasadené nové palice, odrežte skrátené palice pri výsadbe k zemi.

Maliny

Potom, čo maliny plodili, by ste mali zrezať ovocné palice späť na úroveň zeme. V prípade letných malín to bude v auguste, ale v prípade malín, ktoré rodia na jeseň, to bude neskôr, keďže plodia od konca leta až do novembra.

Záver

Teraz už viete, ako strihať maliny. Nie je to žiadna veda. Stačia vám šikovné ruky, dobré nožnice a spoľahlivé informácie. Jedno sme vám dali, nožnice si musíte kúpiť, a to prvé si pýtajte od rodičov. 🙂

4/5 - (5 votes)