Ako správne nastaviť kúrenie – Užitočné rady

Ako správne nastaviť kúrenie? Ak žijete v oblasti, kde sú letá naozaj horúce, je pravdepodobné, že máte doma nainštalovanú klimatizáciu. Mať klimatizáciu v domácnosti je rozhodujúce pre pohodlie počas horúcich letných mesiacov. 

Najlepší termostat

Termostat

Klimatizačná jednotka vyžaduje programovateľný termostat, ktorý pomôže udržať teplotu, ktorá je vyhovujúca pre vašu domácnosť. Podľa štatistík, len málokedy ľudia nastavujú termostat svojho domova, a to len preto, že si nie sú istí, ako to urobiť správnym spôsobom.

Existujú spoločnosti, ktorým môžete zaplatiť a oni vám termostat naprogramujú na ideálnu hodnotu. Ďalšími výhodami programovateľného termostatu inštalovaného v domácnosti je samozrejme vysoká miera účinnosti a úspory energie, ktoré by bez programovateľného termostatu neboli možné. 

Výber termostatu

Správne nastavenie kúrenia sa vždy začína správnym výberom termostatu a jeho správne nastavením. Naozaj sa to oplatí. Nie je to také ťažké a dokážete tým ušetriť minimálne 10 % ročne na nákladoch na vykurovanie a chladenie.

termostat na dreve

Prvým krokom je vybrať termostat, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám plánovania, aby ste ho mohli „nastaviť a zabudnúť“, čo je prístup, ktorý odporúčajú aj ministerstvá energetiky po celom svete, aby ste dosiahli čo najväčšie úspory.

Pred kúpou programovateľného termostatu identifikujte typ zariadenia používaného na vykurovanie a chladenie vášho domova, aby ste mohli skontrolovať kompatibilitu. 

Máte napríklad ústredné kúrenie a chladenie, alebo len kúrenie v peci či soklovej doske? V opačnom prípade sa vám môže stať, že nebudete mať úžitok z úspor energie a môžete riskovať poškodenie vášho vykurovacieho a chladiaceho zariadenia.

Na dnešnom trhu je dostupných toľko rôznych zariadení, čo môže ľuďom sťažiť výber toho správneho podľa ich požiadaviek. 

Ak si nie ste istí, ktorý termostat je pre váš dom tou správnou voľbou, odporúčame vám najať si spoločnosť poskytujúcu opravy kúrenia a klimatizácie, ktorá vám nejaký odporučí.

Programovateľné termostaty zvyčajne používajú denné alebo pracovné dni/víkendy a takmer všetky inteligentné termostaty ponúkajú denné plány.

Keď viete, aký druh plánu používa váš termostat, zapíšte si časy, kedy sa vaša rodina zvyčajne prebúdza, odchádza z domu, vracia sa domov a ide spať každý deň v týždni, aby ste ho mohli použiť pri programovaní termostatu.

Takže pokiaľ ide o výber programovateľných termostatov, existujú štyri hlavné typy, ktoré musia majitelia domov poznať, aby sa mohli správne rozhodnúť. Nasledujú štyri rôzne možnosti, ktoré sú k dispozícii, pokiaľ ide o termostat na domáce použitie. 

Druhy programovania

Existuje 7-dňové programovanie – Toto je jeden z najviac odporúčaných typov termostatov, hlavne preto, že vám umožňuje vopred naprogramovať teplotu vášho domova na každý deň v týždni. 

Toto je najlepšia voľba pre tých ľudí, ktorí majú nabitý program a hľadajú flexibilnú možnosť, ktorá im umožní prednastaviť teplotu ich domova, aby bola ich AC jednotka energeticky efektívnejšia. 

termostat 

Ďalej je tu 5-1-1 Programovanie – Tento typ programovateľného termostatu vám umožňuje nastaviť plán vykurovania alebo chladenia na celý týždeň. Okrem toho si majitelia domov môžu naplánovať rôzne nastavenia vykurovania alebo chladenia na sobotu a nedeľu. 

Treťou možnosťou je 5-2 Programovanie — V tomto programovateľnom termostate môžete použiť rovnaké nastavenia ako možnosť 5-1-1, ale jediný rozdiel je v tom, že soboty a nedele budú mať rovnaký plán vykurovania/chladenia. 

Inými slovami, zatiaľ čo programovací termostat 5-1-1 vám umožňuje prednastaviť teplotu pre váš dom počas víkendov, keď nie ste doma, termostat 5-2 neponúka rovnakú úroveň flexibility. 

Poslednou možnosťou je Týždenné programovanie — Pre domácnosti, ktoré sa radi držia každodennej rutiny, 1-týždňový programovací termostat udrží plán vykurovania alebo chladenia pevne stanovený na celý týždeň. 

To opäť pomáha ľuďom, ktorí majú zaneprázdnený program, šetriť čas tým, že si môžu vopred naprogramovať domáci termostat.

Nastavenia termostatu

Programovateľné termostaty, ktoré sú dnes dostupné na trhu, boli z výroby nastavené pre určitým spôsobom. To znamená, že vaše potreby vykurovania/chladenia a účinnosti sa môžu značne líšiť od výrobného nastavenia termostatu. 

Pamätajte si, že nastavenia termostatu musíte upraviť tak, aby sa synchronizoval so životom, ktorý vediete vy a vaša rodina, a nie s nejakou predstieranou rodinou.

Aj s týmto problémom môžete obrátiť na spoločnosť, ktorá sa špecializuje na kúrenie a nastavovanie termostatov. 

Mnohé z najnovších programovateľných termostatov umožňujú používateľom predprogramovať ich podľa času prebudenia, času spánku, času odchodu a času návratu.

Šetrenie energií

Aby ste z vášho programovateľného termostatu vyťažili maximum, spoločnosti ponúkajúce opravy kúrenia a klimatizácie odporúčajú majiteľom domov, aby používali nasledujúce nastavenia termostatu svojho domova podľa ročného obdobia.

V letných mesiacoch naprogramujte klimatizačnú jednotku vášho domova na 25 stupňov Celzia. Keď nepotrebujete chladenie, vypnite klimatizačnú jednotku manuálne. 

Najlepšie na HVAC jednotke je to, že systém sa spustí hneď, ako sa teplota vo vašom dome zohreje. Spravidla sa majiteľom domov odporúča vopred naprogramovať systém tak, aby bol teplejší ako zvyčajne, kedykoľvek nie ste v dome.

V zimných mesiacoch je najlepšie sa uistiť, že termostat je naprogramovaný na 20 stupňov Celzia.

Mali by ste tiež znížiť teplotu až o 10 stupňov počas hodín, keď spíte alebo ste mimo domu.

Taktiež by ste mali každý deň 20 až 30 minút pred odchodom z domu nezabudnite vypnúť kúrenie alebo klimatizáciu. 

radiátor
Free thermostat photo, public domain temperature CC0 image.

Tu je niekoľko tipov na načasovanie programovania, ktoré vám pomôžu vytvoriť najlepší rozvrh vykurovania a chladenia typu „nastav a nezabudni“ pre svoj domov:

Každý deň 20 až 30 minút pred odchodom z domu vypnite kúrenie alebo klimatizáciu.

Každý deň zapnite kúrenie alebo klimatizáciu 20 až 30 minút pred príchodom domov.

Každú noc 60 minút pred spaním znížte kúrenie alebo chladenie. Každé ráno približne 30 minút pred zobudením zvýšte ohrev alebo chladenie.

Venujte čas vylaďovaniu svojho programu niekoľko dní, aby ste sa uistili, že je to správne.

Pomocou termostatu s podporou Wi-Fi môžete ovládať teplotu v domácnosti aj na cestách. Neplytváte tak energiou, ak budete meškať alebo zabudnete pred odchodom na dovolenku vytvoriť nový program.

Wifi termostaty

Použitie Wifi termostatov vám ešte viac uľahčí život. No na to, aby ste si vybrali termostat ovládaný cez wifi, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám vášho domova, musíte vedieť – ako fungujú.

Bezdrôtové termostaty sú v mnohých ohľadoch podobné programovateľným termostatom, na ktoré ste už pravdepodobne zvyknutí. Sú podobne navrhnuté tak, aby vám pomohli regulovať teplotu a znížiť spotrebu energie. 

Majú podobné programovacie funkcie, ktoré vám umožnia nastaviť štandardnú teplotu alebo naplánovať cyklus podľa vašich dní, práce a spánku. 

Vzdialený prístup

Udržiavanie systémov o niekoľko stupňov nižšie, keď spíte, keď ste mimo domova alebo to nepotrebujete inak, znižuje spotrebu energie a účty, zatiaľ čo vy sa cítite pohodlne v čase, keď to potrebujete.

Na rozdiel od štandardných programovateľných modelov fungujú termostaty ovládané cez wifi pripojením k vášmu internetovému pripojeniu, čo umožňuje vzdialený prístup.

Už nemusíte byť pri nástennom displeji alebo dokonca v budove, aby ste si naprogramovali nastavenia teploty.

Tieto zmeny môžete vykonať z počítačov, notebookov, tabletov a smartfónov – v mnohých modeloch to môžete urobiť z akéhokoľvek miesta s prístupom na internet.

Táto pohodlná manipulácia s nastaveniami je sprevádzaná súborom možných funkcií na spravovanie týchto možností bez akéhokoľvek úsilia.

Najnovšie inteligentné termostaty dokážu monitorovať GPS polohu vášho smartfónu, aby zistili, kedy sa vraciate domov, a pripravili váš domov na váš príchod.

biely termostat

Iné budú používať údaje z miestnych predpovedí počasia alebo úrovne vlhkosti v domácnosti na určovanie svojho správania. Sledovanie správania a učenie sa z týchto vzorcov je nová funkcia, ktorú na trhu vidíme.

Smart Home

Tieto technologické vychytávky sú pre váš domov značný prínos. Nielenže ho môžete použiť na prispôsobenie vášho vykurovania alebo chladenia, no môžete dať termostatu vedieť, že prídete skôr alebo neskoro, ale môžete tiež skontrolovať, či ste ho nezabudli nastaviť, ak budete mať pochybnosti. 

Chcete počas dovolenky monitorovať teplotu vo svojom dome – čo vás potenciálne ochráni pred zamrznutým potrubím, ak sa teplota zmení? Obávate sa, že bude príliš chladno alebo horúco pre domácich miláčikov, ktorí sú preč? 

Wifi termostat je odpoveďou na tieto otázky. Máte úplnú kontrolu stlačením tlačidla z akéhokoľvek internetového pripojenia.

Vďaka týmto diaľkovým ovládačom sú termostaty ovládané cez wifi ideálne v situáciách s nájomníkmi, spolubývajúcimi a deťmi, ktorým chcete zabrániť v zmene nastavení ovládania teploty. Sú kontrolované heslom a sú bezpečné a umožňujú prístup iba vám a tým, ktorých autorizujete.

Ekologické funkcie

Za množstvom komfortných WiFi termostatov sa nesmie zabudnúť na ekologické funkcie.

Automatické časovače pomáhajú výrazne znížiť spotrebu energie, rovnako ako nastavenie, ako je vypnutie ovládania teploty, keď nie je detekovaný žiadny pohyb. 

Keď budete plne informovaní, môžete si byť viac vedomí svojho používania a podľa toho zmeniť svoje návyky. Mnohé modely vám teraz ukážu, ako dlho bude trvať kým váš domov dosiahne nastavenú teplotu, čo vám umožní robiť informované rozhodnutia. 

Údaje o spotrebe energie v reálnom čase a správy o úsporách, ako aj tipy, ako napríklad kedy vymeniť filter, aby ste dosiahli maximálny výkon, vám pomôžu sledovať váš pokrok.

Ak bol váš termostat vyrobený pred rokom 2005, pravdepodobne obsahuje ortuť. Po tomto dátume vstúpili na trh digitálne termostaty a nakoniec prevzali trh s termostatmi. 

Ak chcete zistiť, či váš programovateľný termostat obsahuje ortuť, overte si to u výrobcu.

 Ak sa rozhodnete zlikvidovať termostat, ktorý obsahuje ortuť, nájdite miesto na recykláciu termostatov vo svojom okolí kontaktovaním spoločnosti, ktorá sa na to špecializuje. Ortuť je totiž toxická a nikdy sa nerozloží.

Záver

Keďže každá domácnosť je iná, majitelia domov musia nájsť nastavenie, ktoré je ideálne pre ich domov, a aby mohli využívať výhody programovateľného termostatu.

4/5 - (4 votes)