Ako si vybrať kvalitnú sedaciu súpravu?

 Sedacia súprava je dôležitou súčasťou obývačky. Keďže sa ale využíva dennodenne, nemôžeme očakávať, že nám sedačka vydrží celý život.

Ako si však vybrať kvalitnú sedaciu súpravu, ktorá vám vydrží roky a zároveň vám bude pasovať k ostatnému vybaveniu obývačky?

Aký maximálny možný rozmer sedačky si budem môcť dovoliť?

Pri výbere novej sedacej súpravy je dôležité vedieť, aký maximálny možný rozmer sedacej súpravy si budete môcť dovoliť. Nie každý s výmenou sedacej súpravy mení aj nábytok v obývačke, čiže obývaciu stenu, konferenčný stolík, poprípade aj knižnicu.

Ako ale zistíte maximálny možný rozmer? Zistíte ho tak, že si zmeráte priestor, kde bola (je) stará sedacia súprava umiestnená a rozmery si spíšete na papier.

Vďaka týmto rozmerom si budete môcť po umiestnení novej sedacej súpravy vedieť vypočítať vzdialenosť ostatného nábytku od novej sedačky. Umožní vám to lepšie si predstaviť, ako nová sedacia súprava bude pasovať k ostatnému vybaveniu obývačky.

Ak si môžete dovoliť aj väčší rozmer sedačky, čiže sa vám do obývačky zmestí aj sedačka v tvare U, dôležité je zvážiť, akú veľkú sedačku vlastne potrebujete.

Ak si zvolíte až príliš veľký rozmer, ostatné zariadenie môže vyzerať nesúmerne. Zohľadňujte aj to, koľko ľudí plánujete na nej hostiť.

Ak k vám pravidelne chodieva väčší počet ľudí, je potrebné vybrať väčšie sedačky. Nie však na úkor priestoru.

Výroba na mieru 

Ak si chcete vybrať kvalitnú sedaciu súpravu, odporúča sa dať si vyrobiť sedačku na mieru. Sedačky na mieru vám vyrobia firmy, ktoré sa špecializujú výhradne na výrobu sedačiek na mieru.

Sedačky na mieru sú výhodné najmä preto, lebo ich môžete prispôsobiť svojim požiadavkám.

Aj napriek tomu, že viaceré predajne kvalitných sedačiek ponúkajú kvalitné, trváce modely sedačiek, tí náročnejší majú problém si z dostupnej ponuky vybrať tú, ktorá by im pasovala.

V prípade, že vám nevyhovuje vysoké/ nízke sedenie, je možnosť prispôsobiť si výšku sedenia podľa seba.

Konštrukcia sedačky

Kvalitné sedacie súpravy musia mať kvalitnú a pevnú konštrukciu sedačky. Konštrukcie sedačky spolu s výplňou a poťahovým materiálom ovplyvňujú životnosť sedačky. Vyberajte si preto konštrukciu, ktorá má dlhú životnosť.

K najkvalitnejším konštrukciám patria hlavne masívne konštrukcie. Sedačky sú síce ťažšie, ale sú omnoho kvalitnejšie ako sedačky s kovovými, plastovými, či drevotrieskovými konštrukciami.

Ak si plánujete dať vyrobiť sedačku v Bratislave, alebo v inom krajskom meste, kde je výrobcov kvalitných sedačiek väčšie množstvo, ako v okresných mestách, uprednostnite sedačku s masívnou konštrukciou.

Ak uvažujete nad rozkladacou pohovkou, siahajte po takých, ktoré majú kovovú konštrukciu.

Poťahový materiál

A na záver zohľadňujte poťahový materiál. Pri výbere poťahového materiálu by mala rozhodovať farebná stálosť, oteruvzdornosť, odolnosť voči vode a náchylnosť k žmolkovaniu.

K najpoužívanejším poťahovým materiálom radíme mikrovlákno, mikroplyš, žinylku, kožu a ekokožu.

Ak by ste si chceli dať vyrobiť kvalitnú sedaciu súpravu, uprednostňujte mikrovlákno a mikroplyš.

Mikrovlákno má pekný, luxusný vzhľad a zároveň sa veľmi ľahko udržiava. Mikroplyš sa najčastejšie využíva a je odolný voči zašpineniu.

Zdroje obrázkov:

WorldWide / Shutterstock

5/5 - (1 vote)