Ako sa zbaviť vínnych mušiek? Máme zopár skvelých tipov!

Každá správna domácnosť vždy myslí na svoje zdravie.

Jednou z hlavných vecí čo pre svoje zdravie robíme je určite čistota, hlavne čo sa týka jedla a nápojov.

No napriek tomu sa vždy nájdu veci, ktoré nám v tom bránia. Nie veľmi závažná, ale pre nás všetkých najčastejšia je maličký hmyz, ktorý sa nám väčšinou premnoží v domácnosti. Áno sú to vínne mušky.

Tieto malé mušky neodolajú vôni, ktorá sa uvoľňuje pri fermentácií. Práve preto ich môžeme najviac vidieť na ovocí, ktoré je pre nás najväčším zdrojom vitamínov.

Pre človeka nie sú nijak extra nebezpečné, ale dokážu mu poriadne potrápiť nervy. Dnes si povieme ako si týmto nenápadným stvoreniam vyvarovať.

Odkiaľ sa berú?


V prvom rade si povieme, kde všade sa vyskytujú. Láka ich všetko čo súvisí s kvasením.

A kvôli tomu ich vidíme na nahnitom ovocí, ovocných koláčoch, mušte, pivu, vínu, ovocných šťavách alebo otvorených sirupoch.

Všetko kde nám môže prebiehať kvasenie je teda pre mušky veľkým zdrojom potravy. Hneď na začiatok sa im môžeme vyhnúť úplne jednoducho.

Stačí tieto produkty dobre uskladniť najčastejšie do chladničky, aby sme sa vyhli ich kvaseniu.

Pri ovocí, ktoré do chladničky nepatrí ako banán, si musíme dať iba pozor nato, aby nám nezačalo hniť a pravidelne to kontrolovať. Ak si z obchodu už donesieme nahnité ovocie, je dobré sa týchto kúskov zbaviť.  Pri nápojoch je prvoradé dobre uzatvoriť nádoby, prípadne poháre pravidelne opláchnuť aby sme aj tu zamedzili kvasenie a prístupu vínnych mušiek.

Účinné je najmä v teplých mesiacoch pravidelne vynášať odpadky a čistiť sifón.

Odpadový kôš aj sifón je dobré pravidelne poriadne umývať a použiť pri tom aj saponát, alebo iný kvalitný prostriedok na upratovanie.

Ak sme však tieto kroky zanedbali pravdepodobne sledujeme rozmnoženie stoviek vínnych mušiek. Áno stovky.

Vínna muška dokáže naklásť do nahnitého ovocia až 400 vajíčok, takže po ich vyliahnutí sme doslova zasypaný týmto drobným hmyzom.

Najednoduchšie riešenie je, ak nájdete miesto kde sa mušky zdržiavajú po kope.

V tomto prípade ich stačí iba dôkladne povysávať.

Problém však nastane vtedy ak toto miesto nenájdete, alebo je tých miest až príliš veľa. Teraz je už len jediné riešenie predčasné veľké upratovanie. Poriadne sa prichystajte a začnite upratovať všetky potraviny a nápoje, ktoré sa nachádzajú vo vašej domácnosti.

Keď s nimi skončíte a už budete mať len svieže a čerstvé ovocie prichádza na rad poriadne pracné umývanie.

Umyť musíme poriadne každý kúsok linky cez odpadkový kôš až po podlahu.

 Drez je potrebné umyť dôkladne aj saponátom, aby nám tam neostala ani jeden kúsok ovocia. Vínnym muškám totiž stačí len malý kúsok ovocia aby si našli nové útočisko.

Nezabudnite poodťahovať aj nábytok, hlavne ten za ktorý sa vám najčastejšie vylievajú poháre. Keď s tým všetkým skončíte určite ste zneškodnili všetok hmyz a môžete si už vychutnať v pokoji vaše čerstvé jabĺčko.

Ako sa zbaviť vínnych mušiek – Zopár tipov


Naše staré mamy však mali už dávno svoje vlastné nápady ako sa s týmto hmyzom vysporiadať.

Najľahším spôsobom je určite klinček. Víne mušky nemajú rady arómu klinčeku.

Preto keď umývame, je dobré pridať túto arómu do vody, aby sa mušky týmto miestam vyhýbali.

Nebolo by však zlé toto voňavé korenie rozložiť po dome a hlavne na miesta kde sa môžeme obávať návalu hmyzu. Najmä do skriniek s porcelánovými miskami, pohármi a nádobami na ovocie.

Ďalším spôsobom, ktorý je síce zložitejší, ale o to zábavnejší je kladenie rôznych pascí.

Napíšeme si pár nápadov. Prvým je pasca z jablčného octu. Do väčšieho pohára nalejeme pol šálky jablčného octu a pridáme pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Pohár zakryjeme fóliou, ktorý pripevníme gumičkou.

Do fólie urobíme dierky.

Do pohára mušky vletia za vôňou ale von sa už nedostanú.

Je to ľahká pasca, ktorú môžeme umiestniť po celej domácnosti. Ďalší nápad je pohár s hnijúcim ovocím. Do väčšieho pohára umiestnime hnijúce alebo prezreté ovocie.

Prikryjeme pohár lievikom. Mušky si ľahko nájdu cestu dnu, ale naspäť sa cez úzke hrdlo dostanú len ťažko. Keď budeme mať pohár naplnený, jednoducho ho ponoríme do horúcej vody a umyjeme.

A ešte jeden zaujímavý nápad pre milovníkov vínka. Keď si otvoríme jednu fľašku tak necháme na spodku okolo 1 dcl vínka. Musí to však byť fľaša s úzkym hrdlom a hermetickým uzatváraním. Mušky vletia do fľašky za vôňou vína, ale naspäť sa už nedostanú.

Keď bude vo fľaši priveľa vínnych mušiek jednoducho fľašu vyhodíme do odpadkov. Tieto pasce však majú zmysel len vtedy, pokiaľ mušky v domácnosti máme, ale tak pre tých kreatívnych prevencia nikdy nezaškodí.

Mäsožravá rastlina


Jeden z najzaujímavejších spôsobov, ktorý obľubujú asi najviac záhradkári, je mäsožravá rastlinka. No nemusí sa ho báť nikto. Je to veľmi jednoduché. Tieto okrasné rastliny neublížia nikomu a starostlivosť o ne nie je nič zložité. A k tomu všetkému im najviac chutí drobný hmyz.

Takže ak vám niečo urobí všetku robotu za vás tak sú to práve tieto rastliny. Jedna z najobľúbenejších je Tučnica.

Veľmi dekoratívny kvet, ktorý obľubuje drobný hmyz a najviac práve víne mušky. Tak prečo si nezaobstarať pár rastliniek aj k sebe domov?

Jedna zaujímavosť je, že víne mušky priťahuje substrát z izbových rastlín. Nie je to nič zložité, ale pokiaľ máme doma rastlinky a staráte sa o ne až prehnane tak vám výskyt mušiek napovie, že polievate priveľa.

Dúfam, že po tomto článku ste pochopili princíp ochrany proti vínnym muškám a ich prípadnom zbavovaní sa.

Ďakujem Vám za Váš čas.

4.4/5 - (8 votes)