Ako pestovať kalanchoe v domácich podmienkach

Kalanchoe je obľúbená izbová rastlina, ktorá je známa svojimi krásnymi kvetmi a nenáročnou starostlivosťou. Pestovanie kalanchoe v domácich podmienkach je jednoduché a vhodné aj pre začiatočníkov. V tomto článku sa pozrieme na základné podmienky pre pestovanie tejto rastliny, ako správne zalievať, množiť a hnojiť kalanchoe, ako sa o ňu starať po odkvitnutí a ako ju pestovať na záhrade.

Kľúčové poznatky

  • Kalanchoe prosperuje na svetlých a slnečných miestach s minimálnou teplotou 10°C.
  • Zalievanie kalanchoe by malo byť striedme, pričom je dôležité používať odstátu vodu.
  • Najlepší čas na rozmnožovanie kalanchoe je na jar, pomocou stonkových alebo listových odrezkov, prípadne semien.
  • Pri hnojení kalanchoe je vhodné používať hnojivo pre sukulenty a dbať na kvalitnú, kyprú pôdu.
  • Po odkvitnutí je potrebné kalanchoe presadiť a orezať, aby sa podporil ďalší rast a kvitnutie.

Výber správneho miesta pre kalanchoe

Svetelné podmienky

Kalanchoe miluje svetlo, ale priame slnečné lúče môžu spôsobiť nepekné sčervenanie listov. Najlepšie je umiestniť ju na svetlé miesto, kde svetlo prichádza zo všetkých strán. Okenné parapety sú ideálnou voľbou, no dávaj pozor na priame slnko, hlavne v lete.

Teplota a vlhkosť

Ideálna teplota pre kalanchoe je okolo 22°C. Rastlina nemá rada príliš vlhké prostredie, preto sa vyhni miestam s vysokou vlhkosťou. Optimálne podmienky zabezpečia, že ti bude kvitnúť každý rok.

Ako správne zalievať kalanchoe

Frekvencia zalievania

Kalanchoe je sukulentná rastlina, čo znamená, že dokáže zadržiavať vodu vo svojich listoch. Preto ju nemusíš zalievať často. Ideálne je zalievať ju až vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy suchá. V zime môžeš zalievanie ešte viac obmedziť, stačí ju poliať až na tretí deň po vyschnutí pôdy.

Typ vody

Na zalievanie používaj teplú a mäkkú vodu, ktorá sa nechala odstáť. Tvrdá voda môže rastline uškodiť. Ak nemáš mäkkú vodu, môžeš použiť prevarenú a vychladenú vodu. Dôležité je, aby pôda nikdy úplne nevyschla, inak kalanchoe začne zhadzovať listy.

Pamätaj, že menej je niekedy viac. Prekročenie množstva vody môže viesť k hnilobe koreňov a iným problémom.

Rozmnožovanie kalanchoe

Stonkové odrezky

Rozmnožovanie kalanchoe pomocou stonkových odrezkov je veľmi jednoduché. Najlepší čas na to je začiatok septembra, keď rastlina nekvitne. Odrež vrcholové časti stoniek a nechaj ich zakoreniť vo vode alebo vlhkom substráte. Odrezky sa zakorenia veľmi rýchlo a môžeš ich následne presadiť do zeme.

Listové odrezky

Listové odrezky sú ďalšou možnosťou, ako rozmnožiť kalanchoe. Stačí odrezať zdravý list a vložiť ho do vlhkého substrátu. Po čase sa na mieste rezu začnú tvoriť korene a nová rastlinka je na svete.

Semená

Rozmnožovanie kalanchoe zo semien je síce menej bežné, ale tiež možné. Semená vysievaj na povrch vlhkého substrátu a jemne ich zatlač. Udržuj substrát vlhký a na teplom mieste. Po niekoľkých týždňoch by mali začať klíčiť malé rastlinky.

Rozmnožovanie kalanchoe je skvelý spôsob, ako si vytvoriť viac týchto krásnych rastlín a zároveň udržať svoju hlavnú rastlinu zdravú a kompaktnú.

Hnojenie a pôda pre kalanchoe

Výber hnojiva

Kalanchoe potrebuje pravidelné hnojenie, najmä počas vegetačného obdobia a kvitnutia. Ideálnym hnojivom je hnojivo na kaktusy, ktoré podporuje rast a kvitnutie. Hnojiť by si mal raz za dva týždne. Po odkvitnutí môžeš hnojenie zredukovať.

Príprava pôdy

Pre kalanchoe je najvhodnejšia mierne kyslá až neutrálna pôda s pH okolo 6. Substrát by mal byť priepustný a mal by obsahovať zmes piesku, drnovky a listovky. Do tejto zmesi môžeš pridať aj trochu čierneho uhlia alebo antuky. Použi nízky, ale široký kvetináč, aby mala rastlina dostatok priestoru na rast.

Starostlivosť o kalanchoe po odkvitnutí

Strihanie

Po odkvitnutí je dôležité kalanchoe ostrihať. Odstráň všetky zvädnuté kvety a poškodené listy. Strihanie podporuje nový rast a pomáha rastline udržať si pekný tvar. Použi ostré nožnice, aby si predišiel poškodeniu rastliny.

Presádzanie

Kalanchoe by sa malo presádzať každé 2-3 roky, ideálne na jar. Vyber kvetináč o niečo väčší ako ten predchádzajúci a naplň ho čerstvou pôdou. Pri presádzaní buď opatrný, aby si nepoškodil korene. Po presadení rastlinu dobre zalej a umiestni na svetlé miesto, ale mimo priameho slnka.

Po odkvitnutí je ideálny čas na presádzanie a strihanie kalanchoe, aby si zabezpečil jej zdravý rast a krásny vzhľad.

Pestovanie kalanchoe na záhrade

Umiestnenie v záhrade

Kalanchoe môžeš pestovať aj na balkóne či terase. Niektoré druhy, ako napríklad madagarské zvončeky (Kalanchoe porphyrocalyx), sú známe svojim bohatým kvitnutím a poliehavým rastom, takže sa dajú umiestniť do závesných nádob. Najlepšie vyniknú v nádobách a kvetináčoch v okne, ale môžeš ich vysadiť aj do väčších celkov v záhrade. Umiestni ich na svetlé a slnečné miesto, kde budú prosperovať.

Starostlivosť počas sezóny

O kalanchoe sa treba starať podobne ako o letničky. Na záhradu ich vylož po jarných mrazíkoch (máj-jún) a pozbieraj až na jeseň pred nástupom ďalších mrazov. Dôležité je zabezpečiť im striedmu zálievku a pravidelné hnojenie. S trochou starostlivosti ti budú neúnavne kvitnúť každý rok znova a znova.

Kalanchoe je nenáročná rastlina, ktorá sa ti odvďačí krásnymi kvetmi, ak jej poskytneš správne podmienky.

Záver

Pestovanie kalanchoe v domácich podmienkach je skutočne jednoduché a zvládne ho aj začiatočník. Stačí dodržiavať základné pravidlá, ako je dostatok svetla, primeraná zálievka a správna teplota. Kalanchoe vám za to bude vďačné krásnymi kvetmi, ktoré budú zdobiť váš domov po celý rok. Nezabudnite, že aj keď je táto rastlina nenáročná, občasná starostlivosť a pozornosť jej len prospeje. Takže neváhajte a vyskúšajte si pestovanie kalanchoe aj vy!

5/5 - (1 vote)