Vypestujte si

Ako pestovať bambus šťastia?

bambus šťastia

Bambus šťastia je populárna rastlina, ktorá má svoj pôvod v Ázii a už stáročia sa považuje za symbol šťastia a prosperity. Okrem toho, že je veľmi dekoratívny a ľahko sa udržiava, verí sa, že prináša pozitívnu energiu a harmoniu do domova. V tomto článku sa dozviete, ako pestovať bambus šťastia, aké sú jeho potreby a čo robiť, aby sa vaša rastlina cítila dobre a prosperovala. Ako bonus, vyzerá veľmi pekne a starostlivosť oň je jednoduchá

Čo je to bambus šťastia? 

Na začiatok si môžeme povedať základné informácie o tejto rastline. Nie je totižto u nás veľmi rozšírená a nájdete ju len v menšom zastúpení. Rozhodne však stojí za to. 

Pri kupovaní bambusu šťastia je dôležité vedieť, že nejde tak úplne o bambus. Jej výzor síce bambus pripomína, no v skutočnosti ide o dracénu. Jej názov “bambus šťastia” po rokoch zľudovel.

Niet sa ani čomu čudovať. Jej výzor rozhodne klasický bambus pripomína

Či už je rastlina pre vás jedným alebo druhým, šťastie vám do domácnosti prinesie. Pochádza z Číny, kde je aj považovaná za symbol dlhovekosti a energie. Práve preto je v týchto končinách aj taká obľúbená. 

Jej originálny názov je Fu Gwey Žu, čo v preklade to znamená: Fu – bohatstvo, Gwey – moc a energia, Žu – bambus. 

Ak veríte na silu rastlín, tento typ je pre vás ako stvorený. Okrem jeho skvelých účinkov má však aj ďalšiu výhodu, ktorou je jednoduchá starostlivosť

bambus šťastia

Bambus šťastia musíte formovať

Ak hľadáte rastlinu, ktorá bude rásť pomaly a bude malá, bambusu sa vyhýbajte veľkým oblúkom. Je totižto známy tým, že rastie rýchlo a do výšky. Je preto potrebné sledovať ho a vždy, keď dosiahne určitú výšku, ho zostrihať. 

V zahraničí však mnohí bambus formujú do rôznych tvarov ako napríklad srdcia. Pri takomto tvarovaní musíte mať určité skúsenosti alebo to nechať na odborníka. 

Ak však po tvarovaní netúžite, nie je nutné. Stačí, ak budete bambus pravidelne strihať, aby nebol príliš veľký. Mohol by vám v menšom byte alebo dome zavadzať. 

 

Pestovanie 

Bambus šťastia poskytuje dva spôsoby pestovania a to: 

  • V substráte 
  • Vo vode

Výber je na vás. Každý typ pestovania má svoje výhody aj nevýhody. O oboch si povieme niečo viac. 

Pestovanie v substráte

Pri pestovaní v substráte budete potrebovať špeciálny substrát a to buď rovno na rastlinu alebo minimálne pre jej typ. Bambus šťastia vyžaduje kombináciu piesku, rašeliny a hliny. V tomto type zeme sa mu darí najviac. 

Okrem toho si zožeňte nejaké zaujímavé kamene. Keďže bambus šťastia je ťažká a vysoká rastlina, bude potrebovať oporu. 

Dnes sa v obchodoch nachádza veľké množstvo rôznych typov kameňov. Mnohé sú veľmi pekné a do interiéru sa vám budú hodiť. Získate tak praktického a štýlového pomocníka v jednom. 

Vďaka substrátu má rastlina taktiež dlhšiu životnosť. Vydrží s vami doma o niekoľko rokov dlhšie ako keby ju pestujete vo vode. 

Pestovanie vo vode

Pestovanie vo vode je pre mnohých výhodnejšie. Nemusia totižto pravidelne rastlinu zalievať. Sama si berie z vody vlahu. 

Pre pestovanie vo vode budete potrebovať dostatočne veľkú nádobu. Je na vás či bude priehľadná alebo nie. 

Priehľadné nádoby sú ťažšie na udržiavanie. Budete ich musieť pravidelne umývať a čistiť. Na druhej strane sú minimalistické a štýlové. Keď ich skombinujete so správnymi kameňmi, vytvoria veľmi pekný dojem

Keď už sme spomenuli kamene, musíme dodať, že aj v tomto prípade sú dôležité. Bambus musí vo vode niečo držať a najlepšiu prácu urobia práve kamene. 

Vodu v nádobe musíte pravidelne, aspoň raz do týždňa meniť. Rastlina potrebuje neustále čerstvú vodu. V znečistenej vode by mohla začať hniť a plesnivieť. 

Vo vode bambus šťastia prežije menej ako v substráte. Stále je to však obdobie niekoľkých rokov. 

Správne umiestnenie 

Každá rastlina má iné podmienky na svetlo, tmu, teplo a chlad. Tieto informácie musíte vždy vedieť, aby ste ju umiestnili správne. Bambus šťastia má najradšej polotieň

Priame slnečné žiarenie mu spôsobuje žltnutie listov. Na druhej strane, nedostatok svetla často spôsobuje, že rastline sa nedarí rásť a správne fungovať. 

Rovnako dôležitá je aj teplota. Bambus šťastia má najradšej izbovú teplotu do 15 °C. V zime je teda potrebné umiestniť ho do miestnosti, kde sa kúri. Nedávajte ho však do blízkosti radiátoru alebo krbu. 

Počas teplých letných dní, kedy teploty dosahujú vysoké teploty, je potrebné rastlinu aspoň raz do dňa rosiť. Pomáha jej to v ochladzovaní. 

zelený bambus šťastia

Polievanie 

Rovnako ako pri umiestnení, tak aj pri polievaní je dôležité vedieť správne množstvo zálievky. Ak by ste rastline dávali málo vody, vyschla by. Na druhej strane, príliš veľa vody jej môže ublížiť ešte viac

Aj v prípade polievania musíme sledovať, či rastlinu pestujeme v: 

  • substráte
  • vode. 

Polievanie v substráte 

Bambus zalievajte odstátou vodou. Je mäkšia ako čerstvá z kohútika. Taktiež má izbovú teplotu a rastline nespôsobí teplotný šok. 

Substrát by mal byť jemne vlhký, no dávajte si pozor, aby nebol premočený. Ak by bola pôda premočená, mohlo by sa stať, že bambus začne hniť. A to určite nechcete. 

Polievanie vo vode

Ak máte bambus vo vode, je potrebné vodu pravidelne meniť. Ako sme spomenuli, meňte ju aspoň raz do týždňa. Pre lepšiu stabilitu do nej poukladajte kamene. 

Hladina vody pre bambus šťastia by mala byť po korene. To znamená, že celé korene musia byť vo vode neustále namočené, aby sa bambusu dobre darilo. 

Pri polievaní však všeobecne platí, že ak je v chladnejšej miestnosti, zálievka by sa mala znížiť

Naopak, počas leta sa na polievanie zamerajte. Sledujte substrát, či nie je príliš suchý a rastlinu pokojne kropte na listy. Omnoho lepšie tak prežije vysoké tropické horúčavy. 

Hnojenie 

Bambus šťastia je nenáročná rastlina, čo sa odráža aj od toho, že nepotrebuje hnojenie. Ak by ste mu však chceli dať nejaké živiny, robte to v jesennom období. 

Hnojenie opakujte maximálne raz za dva alebo tri týždne. Keďže bambus hnojenie nevyžaduje, nie je dôvod, aby to s ním preháňali. 

A ako bambus hnojiť? Najlepšie urobíte, ak stavíte na tekuté hnojivo, ktoré sa jednoducho zmieša so zálievkou a má takmer okamžitý účinok. 

Hnojivo nesmie obsahovať vápno. 

listy bambusu šťastia

Ako bambus šťastia strihať? 

Keď už viete, ako sa o bambus šťastia starať, prichádza na rad druhý dôležitý krok, ktorým je strih. Ako túto rastlinu správne zostrihať? 

Tvar bambusu je na vás. Môžete ho vytvarovať do nejakej špeciálnej podoby, ako to robia v Číne. Alebo ho môžete len zostrihať a nechať mu voľný rast. 

Strihajte mladý bambus, ktorého stonky nie sú hrubé a nepoddajné. Strihanie je tak omnoho jednoduchšie a rýchlejšie. 

Keď je bambus starší a má nejaké žlté listy, zoberte nožnice a opatrne ich odstrihnite. Z rastliny berú zbytočne energiu. 

Dá sa bambus šťastia rozmnožovať? 

Áno, dá. Ak chcete bambusov doma niekoľko, stačí, aby ste odrezali 5 – 6 centimetrové stonky. Tie následne vložte do vody

Záver

Starostlivosť o bambus šťastia je omnoho jednoduchšia, ako sa zdá. Aj to je dôvod, prečo si ho obľúbilo veľké množstvo ľudí. U nás bambus síce ešte tak rozšírený nie je, no to vás nemusí od jeho pestovania odradiť. Stačí, ak rastline poskytnete správne miesto pre rast a budete sa o ňu patrične starať. Nič iné nepotrebuje. 

 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *