5 pomocníkov do záhrady, bez ktorých sa nezaobídete

Pre väčšinu ľudí je práca na záhrade relax či spôsob oddychu. Dokážu pri nej „vypnúť“ myšlienky a na nič nemyslieť. Avšak nikdy nie je na škodu mať nejakých pomocníkov, ktorý prácu zjednodušia. Inšpirujte sa našimi tipmi na záhradnú techniku a vytvorte si záhradu snov. 

Krovinorez

Pri horšie dostupných miestach v záhrade určite oceníte akumulátorový krovinorez. Hravo si poradí so strmými svahmi či s mladými drevinami. Zvládne aj husté kroviny či nedostupnejšie terény. Navyše je poháňaný elektrinou, takže je aj ekologický. 

Takisto nevyžaduje ani údržbu motora a nie je vôbec hlučný. Na trhu nájdete mnoho rôznych modelov v rôznej kvalite, hmotnosti či veľkosti. Preto výber prispôsobte terénu a veľkosti vašej záhrady.  

Robotická kosačka

Netrávte horúce letné dni kosením. Zaobstarajte si robotickú kosačku, ktorá spraví prácu za vás. Stačí, ak plochu, ktorú chcete kosiť ohraničíte vyznačovacím káblom a spojíte kosačku s aplikáciou vo vašom telefóne. Vďaka tomu budete mať dokonalý prehľad o stave vášho trávnika. 

 

Nemusíte myslieť ani na vyprázdňovanie koša, pretože kosačka trávu rozseká na malé kúsky. Jej výber nepodceňujte a pozorne si prečítajte, na akú plochu je určená. Ak ju budete zbytočne preťažovať, skrátite jej životnosť. Po vybití sa sama vráti do nabíjacej stanice.

Zdroj: Pexels.com

Kompostér

Nie je nič lepšie ako si vyrobiť vlastné hnojivo. Vďaka nemu bude vaša záhrada prosperovať ešte viac. Do kompostéra môžete dávať všetok bioodpad. Teda pokosenú trávu, lístie či burinu, no aj šupky z ovocia a zeleniny či kávovú usadeninu. Platí pravidlo, že čím pestrejší je bioodpad, tým bude kompost výživnejší.

 

Pri výbere by ste sa mali okrem vizuálnej stránky zamyslieť aj nad množstvom odpadu, ktorý budete produkovať. Ideálne by ste ho mali umiestniť na miesto, kde bude chránený pred priamym slnkom. 

Záhradný drvič

Pri práci na záhrade vám takmer vždy vznikne nejaký odpad. Či už ste prestrihávali stromčeky, alebo len kríky, vždy vám ostalo veľa konárov. Pomocou štiepačky z nich jednoducho spravíte jemnú drť, ktorá je skvelou prímesou do kompostu. Zjednodušíte si tak prácu a ešte aj vytvoríte živiny pre vašu záhradu. 

Vysokotlakový čistič

Pod vplyvom počasia sa každá dlažba, záhradný nábytok či plot časom zašpiní. Ručné umývanie by vám však zabralo až príliš veľa času. Vysokotlakový čistič si hravo poradí s každou vonkajšou špinou. Navyše s ním okrem chodníkov môžete umyť svoje auto či bicykel. 

Pri výbere sa zamerajte najmä na tlak a prietok. Všeobecne platí, že čím vyšší tlak, tým lepšie odstráni špinu. Prietok zase určuje rýchlosť upratovania. Jeho ďalšou výhodou je, že spotrebuje menej vody ako klasická záhradná hadica.

Zdroj obrázku: Pexels.com

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.