Magazín

3 jednoduché tipy, ako zvýšite hodnotu nehnuteľnosti

Jedným z najpopulárnejších investičných nástrojov na Slovensku je momentálne nehnuteľnosť. Naozaj sa to oplatí, dopyt je u nás veľký, na druhej strane, s vidinou úspešného predaja sa nemôžete spoliehať jedine na túto skutočnosť. V tomto procese je veľmi podstatné ma plán, ako sa vám investované financie, energia a čas vrátia niekoľkonásobne. Zvýšte hodnotu svojho domu alebo bytu, až potom sa pustite do jeho predaja. Ako na to? Máme pre vás 3 tipy, ktoré vám ukážu jednoduchú a časovo nenáročnú cestu k väčšiemu zisku.

Zmeňte, čo sa zmeniť nedá

Investícia do nehnuteľnosti nie je iba o tom, že si kúpite byt alebo dom a následne ho predáte za vyššiu cenu.

Vyžaduje si to dobrú orientáciu vo svete realít a financií, pravidelný prieskum trhu, sledovanie inzerátov a spoznávanie aktuálnych trendov. Vďaka tomu zistíte napríklad to, že lokalita nehnuteľnosti má obrovskú dôležitosť pri určovaní predajnej ceny.

Na tento účel slúži aj internetová stránka Investportal.sk, ktorú tvoria skúsení odborníci, a verejnosť neustále zásobujú aktuálnymi novinkami, užitočnými tipmi a zaujímavosťami zo sveta investovania.

Pred kúpou nehnuteľnosti ako investičného nástroja by ste mali myslieť na to, že nemôžete zmeniť, kde sa vaša nehnuteľnosť nachádza alebo aká je jej orientácia. Poloha určuje napríklad hladinu hluku, ktorá bude jeden z prvých vnemov, s ktorými sa budúci kupujúci vo vašej nehnuteľnosti stretne. Nie je všetko stratené ani vtedy, ak sa váš byt alebo dom nachádza na rušnom mieste. Zariadenie by malo obsahovať čo najviac odhlučňujúcich elementov, napríklad plastové dvere a okná, zvukotesné závesy, izolačné materiály.

Ďalšou prekážkou môže byť slabá občianska vybavenosť. Podľa polohy nehnuteľnosti sa dá veľmi jednoducho zistiť, čo sa v danej lokalite nachádza a čo nie, aká komfortná je daná oblasť. To zmeniť nedokážete, poprieť nemôžete, ale viete vyzdvihnúť pozitíva. Napríklad, pokiaľ v blízkosti sa nenachádza žiadny väčší obchod, je skoro isté, že pri nehnuteľnosti bude umožnené pohodlné a bezplatné parkovanie, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou je mimo centra.

Základy rekonštrukcie: kuchyňa a kúpeľňa

Kupujúci sa zvyčajne pozerajú na to, koľko času, energie a peňazí budú musieť investovať do rekonštrukcie novej nehnuteľnosti. Preto, logicky, tie najdôležitejšie miestnosti sú zároveň aj tie najháklivejšie: kúpeľňa a kuchyňa. Hodnotu svojej nehnuteľnosti teda viete zvýšiť tak, že sa zameriate na tieto časti. Ak nepôsobia veľmi lákavo, určite to zmeňte.

Medzi tipmi na oživenie celej domácnosti na internetovej stránke Farlesk.sk je aj renovácia kuchynskej linky.

Môže to znieť hrozivo, ale nemusí ísť o veľmi drastický zásah. Na spomínanom portáli nájdete návod aj na to, ako zariadenie len jednoducho premaľujete. To isté platí aj v kúpeľni. Nová batéria, umývadlo, modernejší obklad s nejakou prívetivou farebnou škárou nie je šialene veľká investícia, no pri určovaní konečnej ceny nehnuteľnosti môže spraviť veľa.

Mocná sila priestrannosti

Vaša nehnuteľnosť bude pôsobiť lákavejšie a najmä hodnotnejšie s veľkými voľnými plochami. Aj keď je menšia, opticky ju viete zväčšiť. V prvom rade, zbavte sa všetkého, čo je zbytočné alebo zaberá veľa miesta alebo pôsobí stiesňujúco z nejakého iného dôvodu, napríklad tmavé tapety alebo koberce na stenách. Keď už sme pri farbách, asi nebude pre vás žiadnou novinkou, že priestrannosť dosiahnete svetlejšími odtieňmi.

Aplikujte to na všetko, od závesov cez kachličky na toalete až po dlažbu do kuchyne. Na Kachlickovo.sk vás čaká prehliadka dizajnových modelov, či už hľadáte jednoduché povrchy alebo imitácie rôznych luxusných materiálov, napríklad mramoru, čo, samozrejme, tiež umocní dojem kvality a zvýši hodnotu bytu alebo domu.

Dovoľte aj dennému svetlu, aby vám pomohlo pri optickom zväčšovaní miestností vašej nehnuteľnosti. Nebude to ale jednoduché, ak je orientovaná na sever. Skontrolujte, či osvetlenie funguje, vymeňte nefunkčné žiarovky, opravte pokazené vypínače. V súčasnosti sa, našťastie, čoraz viac kladie dôraz na ochranu životného prostredia a udržateľnosť, v rámci toho i na využívanie energeticky úsporných, obnoviteľných solárnych svetelných zdrojov. A okrem toho, že ide o riešenia šetrnejšie k prírode sú oveľa efektívnejšie aj z hľadiska nákladov ako ich tradičné verzie.

Zdroj fotiek: freepik.com

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *