Elektrinou to rozhodne nekončí! Prechod k obnoviteľným zdrojom má oveľa širší záber

Znepokojujú vás správy o masívnom odklone od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom energie? Potom vedzte, že vypínanie jadrových a uhoľných elektrární rozhodne nie je konečné! Na povrch sa dostáva ďalšia z výrazných a možno aj zásadnejších zmien.

Ambiciózne plány na znižovanie emisií skleníkových plynov totiž nie je možné dosiahnuť len prechodom na obnoviteľné zdroje elektrickej energie, ale je potrebné ísť „hlbšie”, a to doslovne.

Vo veľkých mestách sa na celkových emisiách skleníkových plynov podieľa najmä výroba tepla a chladu pre rezidenčné aj nerezidenčné budovy.

Pozornosť sa obracia na obnoviteľné zdroje energie

Práve to je dôvod, prečo v Európe zažívame tlak týkajúci sa znižovania energetickej náročnosti budov a podpory zdrojov čistého tepla, akými sú napríklad tepelné čerpadlá. Geotermálne tepelné čerpadlá majú enormný potenciál, čo potvrdzuje aj ich početný výskyt. Veď dokonca aj v Európe sa ich nachádza už viac ako milión.

Medzi štáty s najväčším počtom možno zaradiť Švédsko, Švajčiarsko a Nemecko.

Toto však stále nie je tá masívna zmena, spomínaná v úvode tohto článku, ale danou zmenou je práve globálny presun k obnoviteľným zdrojom energie pri výrobe diaľkovo dodávaného tepla a chladu. Ako to vyzerá v jednotlivých štátoch sveta a s čím novým prichádzajú v tematike obnoviteľných zdrojov?

Kým Mníchov upraví dodávky tepla, v Londýne využijú to odpadové

Mesto Mníchov upravuje svoj systém diaľkových dodávok tepla s tým, že v budúcnosti budú domácnosti zásobené najmä teplom vyrobeným vďaka geotermálnym tepelným čerpadlám.

Londýn si pomáha k dosiahnutiu ambicióznych plánov na zníženie emisií skleníkových plynov zase tým, že bude opätovne využívať odpadové teplo zo staníc metra a zásobovať ním domácnosti v okolí.

Nezaostávajú však ani Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty pracujú na projektoch, v rámci ktorých by mal výrazne narásť podiel obnoviteľných zdrojov energie.

Konkrétne by išlo práve o geotermálne tepelné čerpadlá a používali by sa pri ochladení nehnuteľností. 

V New Yorku sa spracúva špeciálna štúdia

New York si v týchto dňoch necháva spracovať štúdiu, či a za akých podmienok by bolo možné využívať geotermálnu energiu k vykurovaniu všetkých nehnuteľností v meste.

Odhadom by malo ísť o 900 000 bytov.

S riešením prichádza aj Švajčiarsko s Maďarskom

Švajčiarsko inštaluje na hladinu svojich ľadovcových jazier geotermálne tepelné čerpadlá.

Práve tie totiž majú za úlohu znížiť závislosť tejto krajiny na dodávkach energie zo zahraničia a zároveň kompenzovať výpadky dodávky energie z vodných elektrární v priebehu zimného obdobia.

Maďarsko je už v procese využívania geotermálnej energie. Týkať by sa mala vykurovania celého mesta a nachádzať v meste Szeged. Práve tam totiž vznikne najväčší systém vykurovania geotermálnym teplom v kontinentálnej Európe.

Aká je situácia na Slovensku?

V otázke znižovania energetickej náročnosti budov a celkovej podpory zdrojov čistého tepla ani Slovensko nijako nezaostáva za ostatnými krajinami sveta.

Geotermálne tepelné čerpadlá tu nie sú neznáme a sú pomerne diskutovanou témou. Viete však, čo môžete ich využívaním získať?

Výhody geotermálnych tepelných čerpadiel

Predovšetkým ide o kombináciu stabilných dodávok lacného tepla, dlhej životnosti čerpadiel a minimálneho dopadu na životné prostredie. Využijú a ocenia to ako domácnosti, tak aj firmy.

Geotermálne tepelné čerpadlá môžete nájsť bežne v hoteloch, výrobných podnikoch alebo športových areáloch ale aj v nových developerských projektoch, v rámci ktorých vznikajú celé nové mestské štvrte.

Minimalizujte náklady na teplo

Pokiaľ aj naďalej váhate, viac informácií ako využiť geotermálnu energiu pre rodinné domy ale aj veľké objekty nájdete na stránkach spoločnosti IVT Tepelné Čerpadlá. Tu sa dozviete všetko potrebné, čo k tejto tematike potrebujete vedieť a ako by ste mali postupovať pri samotnej kúpe.

Určite by ste pri výbere tepelného čerpadla nemali zabúdať ani na pridelenie európskej značky kvality Q a nemali by ste podceniť ani celkovú inštaláciu.

Tepelné čerpadlá by vás mali osloviť napríklad aj tým, že sú ideálnym riešením, ako energeticky efektívne a dlhodobo vyriešiť starosti s narastajúcimi cenami elektriny alebo zemného plynu.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.