Magazín

Katasterportál – Údaje z katastra online + (mapa)

katasterportál

Pod názvom Katasterportál sa ukrýva názov online služby, ktorá slúži ako náhrada osobnej návštevy Katastrálneho úradu.

Chcete vedieť, aké informácie si viete na tomto webe nájsť? Dočítate sa o tom v tomto článku.

Čo je Katasterportál?


Hlavnou myšlienkou portálu je predovšetkým dostupná mapa zahŕňajúca informácie o parcelách. Viete si tu teda nájsť konkrétne pozemky a pozrieť si informácie o nich a o ich umiestení.

Túto službu nájdete na webovej adrese www.katasterportal.sk/kapor/. Súčasťou portálu je aj  funkcia vyhľadávania. Vďaka nej si viete jednoducho a rýchlo nájsť informácie, ktoré by ste inak museli náročne hľadať osobne priamo na katastri zodpovedajúceho Okresného úradu.

Základné funkcie


Katasterportál je určený predovšetkým pre širokú verejnosť, fyzické i právnické osoby bez rozdielu. Faktom je, že určitým právnickým osoby a štátnym orgánom s príslušným oprávnením je sprístupnená širšia škála funkcií.

Ide o funkcie, ktoré pre bežnú verejnosť prístupné nie sú. Sú to najmä operácie, ktoré sú časovo a dátovo náročnejšie.

Pre nás, bežných ľudí, je omnoho dôležitejšie to, že pomocou tohto webu dokážeme  vyhľadávať v rámci katastrálneho územia, používať vyhľadávanie za pomoci grafického rozhrania, zisťovať súčasný stav katastrálneho konania a získavať informácie z listov vlastníctva danej nehnuteľnosti.

Tieto informácie môžeme hľadať aj podľa vlastníka nehnuteľnosti. Je to spôsobené tým, že vlastníci pozemkov a nehnuteľností sa dajú vyhľadať cez list vlastníctva alebo pomocou katastrálnej mapy.

Pýtate sa na konkrétne využitie?

Ak kupujete byt viete pomocou tohto nástroja previesť overenie majiteľov a listu vlastníctva.

Ako to je s aktualizáciou?


Aktualizácia samotných údajov je uskutočňovaná každý týždeň pomocou údajov od katastrálnych odborov. Ide o katastrálne odbory z konkrétnych miestne príslušných Okresných úradov.

Problém nastáva, keď sú niektoré okresy  neaktualizované behom dlhšieho časového obdobia. Práve mapa je najzraniteľnejším miestom, ktoré dopláca na oneskorenia a chyby v rámci aktualizácie údajov.

Druhou stranou mince je, že v súčasnosti sú takéto chyby čoraz menej časté. Aktualizácia sa zlepšila nielen pri mapách, ale aj pri listoch vlastníctva a priebehoch katastrálnych konaní.

Veľmi dôležité je aj zvýšenie úrovne komunikácie a kontaktu celého portálu. Samozrejmosťou je priestor pre ďalšie zlepšenie, no uskutočnený pokrok aj tak chválime.

Zlepšenie rýchlosti a presnosti aktualizácií je badateľné najmä u väčších území ako je Bratislava, Košice, Žilina, Trenčín a pod. Zlepšenie sa však rovnako týka aj menších území.

Leňošte v mäkkej sedačke! NovyNabytok.sk

Čo robiť v prípade nefunkčnosti portálu?


Nič na svete nie je bezchybné, a tak aj Katasterportál sa občas stane obeťou výpadku. Môže nastať viacero situácií. Jednou z nich je, že sa nedokážete pripojiť k doméne portálu. V iných prípadoch zase môže nastať len čiastkový výpadok, kedy nefunguje niektorá časť služby, no na doménu sa pripojiť dá.

V minulosti sme mohli byť svedkami takýchto výpadkov v prípade väčších zásahov do fungovania celého systému. Dnes sú takéto situácie vyslovene výnimočné. V prípade úplného výpadku je dobré podotknúť, že na webe vieme nájsť aj iné náhradné alebo podobné webové služby. Ich sofistikovanosť však nemôže byť porovnávaná s Katasterportálom.

V prípade, že potrebujete nejaké informácie je preto lepšie počkať, kým bude web znovu dostupný. V situácii, kedy vám nefunguje mapa môže byť problém nielen na strane prevádzkovateľa, ale aj vo vašom počítači. Pre úspešnú prácu s mapou totiž musíte používať prehliadač Internet Explorer vo verzii 6.0.

Áno, všetci vieme, že Internet Explorer nepatrí práve medzi najrýchlejšie a najlepšie prehliadače. Odpoveďou pre používateľov Google Chrome preto môže byť nainštalovanie doplnku IE Tab. Okrem neho je potrebné nainštalovať aj Active X komponent Autodesk MapGuide.

Ďalšie užitočné funkcie


Srdcom celého portálu je vyhľadávanie. Vyhľadávať na webe viete pomocou známych vlastníkov a pomocou nezistených vlastníkov. Vyhľadávanie podľa vlastníkov ale nie je jedinou formou vyhľadávania. Web umožňuje tiež vyhľadávanie podľa konkrétneho listu vlastníctva, parcely na mape alebo podľa indentifikátora parciel.

Čo sa typov nehnuteľností týka, je možné vyhľadávať stavbu, byt ale tiež nebytový priestor. Základom každého hľadania je vstup v podobe identifikátorov a kritérií.

Veľmi vítanou možnosťou je  prehľadávanie kompletných listov vlastníctva vrátane možnosti vidieť prebiehajúce aktualizácie a zmeny na určitom liste vlastníctva. Pri prehľadávaní listov vlastníctva je tiež možné zistiť aj mieru zaťaženosti nehnuteľnosti hmotným bremenom alebo inou formou.

Veľkou výhodou je tiež možnosť uloženia všetkých zistených informácií vo formáte PDF.

Mapa a práca s ňou


Ako už bolo spomenuté vyššie, zobrazenie mapy a prácu s ňou umožňuje Katastrálny portál, v skratke KaPor. Prehliadanie funguje cez Internet Explorer, resp. pomocou dodatku do Chrome.

Ak ste fanúšikom používania iných prehliadačov webu, musíme vás sklamať. Opera ani Mozilla Firefox neumožňuje prehliadanie mapy.

Pri práci s mapou si treba na úvod zvoliť katastrálne územie. Zadajte teda územie, o ktorom chcete zistiť informácie a uvidíte presne to, čo by ste inak museli manuálne hľadať na klasickej papierovej mape.

Máte k dispozícii všetky informácie: parcely a im zodpovedajúce hranice, hranice zastavaných území v rámci parciel, miestne pomery a typy parciel.

Nechýbajú ani informácie o vlastníkoch a vzťahoch medzi nimi. Vítaná je aj funkcia na zisťovanie vzdialenosti a vytlačenie konkrétnej časti mapy.

Katastrálne konanie


Veľkou novinkou, ktorá v minulosti nebola pre verejnosť dostupná, je  možnosť zisťovania informácií z katastrálneho konania.

Hovoríme o prehľade a zobrazovaní prijatých návrhov a vyhľadávaní konkrétnych katastrálnych konaní. Táto funkcia je veľmi užitočná, ak si chcete napríklad zistiť či už došlo k zapísaniu záložného práva v prípade, že kupujete nehnuteľnosť na hypotéku.

Na základe identifikátora je teda možné v reálnom čase sledovať akékoľvek katastrálne konanie.

Je možné sledovať jeho priebeh, pokračovanie, prípadné zastavenie a podobne. Táto služba poskytuje aj ďalšie možnosti pre profesionálne organizácie, ktoré však bežný používateľ nepotrebuje poznať.

Elektronické oznámenia


Užitočnou funkciou portálu je tiež možnosť podania elektronického formulára. Využijú to najmä notári, ktorí potrebujú podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad.

Táto funkcia umožňuje rýchlejšie vybavovanie týchto návrhov a navyše je finančne výhodnejšia.

Zhodnotenie funkcií Katasterportálu:


  • Na pozeranie a prácu s mapou je nutné používať Internet Explorer, resp. použiť jeho emulátor pre prehliadač Google Chrome
  • Dizajn stránky bol vytvorený so zreteľom na účelovosť
  • Systém je často aktualizovaný a stabilnejší (oproti minulosti)
  • Obsiahlosť informácií a funkčnosť robí z portálu výborného pomocníka pre každého, kto hľadá informácie z katastra

author-avatar

O Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.