Drevený záhradný nábytok: aký druh dreva vybrať a ako nábytok ošetriť, aby bol odolnejší?

Záhradný nábytok dostáva poriadne zabrať. Podpisujú sa na ňom nielen slnečné lúče a dážď, ale aj rozliate nápoje alebo stopy mastnoty po grilovaní. S tým všetkým treba počítať už pri výbere nábytku. Aké drevo a povrchovú úpravu vybrať?

Záhradný nábytok sa prirodzene vyrába z mnohých rôznych materiálov, napríklad z plastu, umelého ratanu, kovu, betónu alebo dreva. Často sa využíva aj kombinácia jednotlivých materiálov. Práve drevo pritom patrí medzi najväčších favoritov, a to hneď z viacerých dôvodov. Je obľúbené pre svoj elegantný design a prírodný pôvod. Ide tiež o materiál, ktorý je prirodzene „teplý“ a príjemný na dotyk. Na vašej záhrade tak bude lahodiť nielen oku, ale ponúkne vám aj to správne pohodlie. Na druhej strane platí, že drevo je považované za menej odolný materiál. Vplyvom slnečných lúčov a dažďa môže dochádzať k jeho krúteniu alebo strate pôvodných farieb. Veľkú úlohu tu však zohráva druh dreva a tiež jeho povrchová úprava. Skutočne kvalitný drevený nábytok síce často znamená pomerne vysokú obstarávaciu cenu, môže vám ale slúžiť dlhé roky – a v záhrade mu to pristane.

Používané druhy dreva

Na výrobu záhradného nábytku sa využívajú rôzne typy dreva. Medzi najlacnejšie, ale aj najmenej odolné dreviny patria borovice a smrek. O niečo lepšie vlastnosti potom ponúkajú buk, dub a prípadne niektoré severské dreviny, ktoré sú pri svojom raste vystavené náročnejším podmienkam, čo sa premieta aj do celkovej kvality dreva a z neho vyrobeného nábytku. Najodolnejší a najkvalitnejší nábytok sa potom vyrába z exotického dreva, napríklad z teaku, akácie, eukalyptu, meranti alebo durianu. Exotické drevo sa pýši vysokou hustotou a tiež odolnosťou voči hnilobe, plesniam a ďalším biologickým procesom. Minimálne rovnako dobre potom odoláva aj mechanickému poškodeniu.

Povrchové úpravy nábytku

Aby vám nábytok dlhšie vydržal a nemenil svoju farbu ani tvar, je vhodné ho ošetriť správnym náterom. Na tento účel sa používajú voskové, lakové a olejové nátery. Pri výbere záleží nielen na type dreva (preto ideálne siahnite po takom type náteru, ktorý odporúča výrobca vášho nábytku), ale aj na vlastnostiach, aké by ste radi dosiahli.

Vosk

S ošetrením za pomoci vosku sa nestretávame príliš často, a to predovšetkým kvôli jeho náročnej aplikácii a horším vlastnostiam. Voskovanú vrstvu treba pravidelne obnovovať, ani tak však úplne neochráni nábytok pred dažďom alebo rozliatymi nápojmi. Drevo si po nanesení vosku zachováva svoj prirodzený vzhľad, častejšie sa s ním preto stretávame pri masívnom drevenom nábytku, ktorý zostáva v interiéri.

Lak

O poznanie lepšie váš záhradný nábytok ochráni vrstva laku. Aj tu je síce treba časom obnoviť, pri jej použití však dôjde k vytvoreniu tvrdej jednoliatej vrstvy, vďaka ktorej sa drevo stáva odolné voči dažďu a ďalším rozmarom počasia. Pokiaľ sa však lakované drevo často namáča a následne je vystavené slnečným lúčom, môže vplyvom teplotných zmien dôjsť k popraskaniu laku. Lakovaný nábytok je možné kedykoľvek utrieť vlhkou handrou, a zbaviť ho tak všetkých nečistôt.

Olej

Obľúbeným náterom, ktorý sa vzhľadom na svoje vlastnosti hodí aj na ošetrenie exotického dreva, je olej. Ten sa vpíja hlboko do dreva, ktoré následne chráni „zo všetkých strán“. Olejovanie by sa malo vykonávať aspoň dvakrát ročne, v prípade potreby potom môžete olej aplikovať aj lokálne na najviac namáhané časti nábytku.

4.5/5 - (2 votes)