Ako vybrať

Bodové svetlá – Vyberáme tie najlepšie

bodové svetlá

Dizajn domácnosti alebo iného komerčného objektu už dávno nie je len o tom, aký nábytok vyberiete a akým spôsobom ho rozložíte.

Áno, tento aspekt síce stále v celkovom súčte zohráva tú najväčšiu rolu, no poprední dizajnéri sa na postavenie nábytku pozerajú komplexne.

Rozmýšľajú nad tým, ako rozmiestnenie nábytku vo finálnej fáze môže vyzerať napríklad pri určitom nasvietení a podobne. Možností, ako môže výsledný efekt vďaka vhodnému nasvieteniu vyzerať, je nespočetne mnoho. Práve preto sa v našom článku dnes budeme venovať svetlu a svietidlám.

Konkrétne bude reč o bodových svetlách, ktoré v poslednej dobe získavajú čoraz väčšiu popularitu a môžete ich už vidieť takmer v každej domácnosti či inom komerčnom objekte.

Ako si vybrať tie najvhodnejšie bodové svetlá, ktoré vám budú plne vyhovovať? Existuje niekoľko krokov, ktoré vám zaručia, že sa určite pri výbere tohto typu osvetlenia nestratíte. Samozrejme, len v prípade, že tieto kroky dodržíte.

Bodové svetlá obľúbeným riešením do bytu

Ako sme už spomínali, bodové svetlá sa stali mimoriadne obľúbeným riešením do bytov, ale aj do  komerčných budov.

Je to najmä kvôli ich unikátnosti a jednoduchosti.

Tento typ svietidla totiž môžete namontovať do akéhokoľvek typu sadrokartónu.

Taktiež si tým zabezpečíte plnú kontrolu rozmiestnenia vášho osvetlenia, keďže ich môžete namontovať skutočne kdekoľvek.

Aký druh bodových svietidiel poznáme?

Podobne, ako pri každom inom kuse nábytku či zariadenia do vášho bytu, tak aj pri bodových svetlách existuje niekoľko typov vhodných k montáži.

Nižšie vám prinášame prehľad základných typov bodových svetiel.

Pevné bodové svietidlá

Základným typom bodových svietidiel sú takzvané pevné bodové svietidlá. Ich inštalácia je mimoriadne jednoduchá.

Namontujú sa do stropu a viac sa s nimi nedá manipulovať. Tento typ svetiel nemá takú svietivosť, ako iné typy, preto je veľmi dôležité, inštalovať ich vždy vo väčšom množstve.

Taktiež je však mimoriadne dôležité, aby bola dodržaná presná vzdialenosť inštalácie, a to kvôli prekrývaniu svetla. Svetlo totiž musí pôsobiť prirodzene bez zbytočných kontrastov.

Nábytkové bodové svetlá

Ďalším typom takzvaných „bodoviek“ sú tie nábytkové, ktoré sa dajú nainštalovať do kusa nábytku a ktoré sa často využívajú napríklad ako svietidlá pre kuchynskú linku.

Pri kúpe týchto typov svetiel si však treba pozrieť či sú prispôsobené na montáž do nábytku, či spĺňajú požadovaný stupeň horľavosti.

Odporúča sa do nich vkladať LED lampu, a to kvôli nižšiemu vyžarovaniu tepla.

Výklopné bodové svetlá

Ako ste už z názvu vyčítali, s týmto typom bodového svetla sa dá pomerne jednoducho manipulovať. Vďaka nim si tak môžete nasmerovať svetlo tam, kde to potrebujete. Často sa montujú najmä k  pracovnému stolu či nočnému stolíku.

Bodové svetlá s viacerými svetelnými zdrojmi

Špeciálnym typom bodových svetiel sú svetlá s viacerými svetelnými zdrojmi. Tieto svetlá sú vo väčšine prípadov umiestnené na dlhšej lište. Tá sa pripevňuje k stene.

Tento typ je taktiež pomerne jednoducho manipulovateľný a v poslednej dobe sa stal veľmi obľúbeným.

Okrem svojej funkčnosti totiž vyzerá v obývacej miestnosti či na chodbe mimoriadne štýlovo.

Akú vzdialenosť medzi bodovými svetlami dodržiavať?

Spomínali sme, že mimoriadne dôležitým faktorom pri montáži bodových svetiel je vzdialenosť medzi nimi. Aká je však tá ideálna vzdialenosť?

Aby sme vedeli zodpovedať túto na otázku, je dôležité poznať, do akej miestnosti chcete svoje bodové svetlá umiestniť.

Každá miestnosť totiž vyžaduje inú jednotku svietivosti. Tá sa často nazýva aj takzvaný lux. Pri písacom stole totiž budete potrebovať oveľa viac svetla ako v chodbe.

Ak by sme však mali zovšeobecniť jedno pravidlo, ktoré sa k vzdialenosti bodových svetiel viaže, tak ich montuje aspoň 1 meter od rohov a stien. 

bodové retro svetláAký typ žiarovky umiestniť do bodového svetla?

Okrem samotného výberu bodového svetla je veľmi dôležité, vybrať aj správnu a kvalitnú žiarovku.

Aj svetlo má totiž svoju kvalitu a najčastejšie sa meria takzvaným indexom podania farieb alebo skrátene CRI.

Ten má hodnoty od 0 do 100, pričom hodnotu 100 má naše Slnko. Niektoré mimoriadne kvalitné žiarovky dosahujú hodnotu až 95, no tomu zodpovedá aj ich cena.

Ak teda neplánujete do svojho bodového osvetlenia investovať mnoho, môžete pokojne zvoliť aj lacnejšie typy LED žiaroviek.

Určite však odporúčame, aby index CRI žiaroviek, ktoré kupujete bol aspoň nad hodnotou 85. Vďaka tomu sa totiž miestnosť, v ktorej máte bodové svetlá umiestnené, krásne prežiari.

Kde všade sa dá bodové svetlo umiestniť?

Jednoduchá odpoveď by znela, že prakticky všade. Bodové svetlá sú dnes mimoriadne obľúbené a ľudia si ich často montujú skutočne do celého domu.

Existuje však pár miestností, kde bodové svetlá skutočne vyniknú.

Kuchyňa

Jednou z takých miestností je určite kuchyňa, kde sa bodové svetlá najčastejšie montujú na strop alebo do nábytku, konkrétne do kuchynskej linky.

Veľkou výhodou bodoviek v kuchyni je ich jednoduchá údržba. Ich umývanie vám zaberie podstatne menej času, ako keby ste mali v kuchyni nainštalovanú veľkú lampu či luster, ktorý často býva lapačom pár a nečistôt.

Kúpeľňa

Ďalšou mimoriadne obľúbenou miestnosťou, kde sa bodové svetlá skutočne hodia, je kúpeľňa. Aj napriek tomu, že kúpeľňa býva najvlhkejšou izbou v celom dome, pre bodovky je ako stvorená.

Pri ich montovaní si však treba dávať pozor na vzdialenosť od podlahy, ktorá by mala byť viac ako 180 centimetrov a taktiež od sprchového kúta či vane.

Od nich by mali byť bodové svetlá vzdialené aspoň 60 centimetrov. Taktiež sa pri montovaní bodových svetiel do kúpeľne odporúča zakúpenie ochrannej fólie na svetlá.

Obývačka

Poslednou miestnosťou, kde tento typ svetiel najviac vynikne, je obývacia miestnosť. Množstvo ľudí si bodové svetlá do obývačky montuje po celom strope.

Veľmi často je to v nesystematickom poradí, a to najmä kvôli tomu, že niektoré typy bodových svetiel vedia meniť svoju farbu a intenzitu svetla.

Vo večerných hodinách tak môže niekedy hra svetiel vyzerať ako nočná obloha.

bodové svetláStupeň ochrany bodových svetiel

Nech si už vyberiete akýkoľvek typ bodových svetiel, ešte pred kúpou by ste sa mali u predajcu informovať ohľadom takzvaného stupňa ochrany, ktorý sa označuje skratkou IP.

Táto konštanta platí pre všetky svetlá jednotne a je mimoriadne dôležitá. Popisuje totiž stupeň ochrany pred vonkajšími vplyvmi, ako je prach či voda.

Stupeň ochrany sa udáva v číslach a takmer každé svetlo ho má iný. Môžeme si uviesť nasledovný príklad.

Bodové svetlo, ktoré ste si kúpili má stupeň ochrany IP 42. Prvé číslo znamená na koľko je svetlo chránené pred vniknutím cudzích telies, ktoré sú väčšie ako 1mm.

Druhé číslo popisuje, ako je svetlo chránené pred vodou. Samozrejme, čím vyššie toto číslo svetlo má, tým je odolnejšie.

Rady na záver

Bodové svetlá sú momentálne veľmi „in“. Preto, ak rozmýšľate nad ich kúpou, môžeme vám ju určite vrelo odporučiť. Váš dom sa aj vďaka nim môže stať mimoriadne štýlovým.

Aj pri ich výbere však môžete urobiť niekoľko chýb, preto sme spísali niekoľko rád, ktorých by ste sa pri ich kúpe mali držať.

  • Určite sa nebojte investovať do kvalitnej žiarovky. Do bodových svetiel sa najviac hodia LED žiarovky, ktoré sú síce o niečo drahšie, no v konečnom dôsledku vám vedia ušetriť množstvo elektrickej energie.
  • Inštalácia bodových svetiel nie je najľahšia, a preto odporúčame, ak nie ste skúsený stavbár či elektrikár, dajte si ich zapojiť odborníkom.
  • Ešte pred kúpou sa pozrite na celý váš dom alebo byt a skutočne sa zamyslite, kde by sa dispozične bodové svetlá hodili a kde nie. Nedávajte ich zbytočne do každej izby alebo do každého stropu.

4.4/5 - (7 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *