Ako na to?

10 tipov a nápadov ako správne využiť podkrovie

podkrovná izba

Podkrovie je časť domu, ktorú nevyužíva úplne každý. Niektorí ľudia tu majú umiestnené nepotrebné veci, iní ho ani nevyužívajú. Je to škoda, pretože podkrovie vie často poskytnúť perfektné miesto na bývanie. Zväčšite svoj dom a využite priestor rovno pod strechou. Ide to jednoduchšie, ako si myslíte. 

Na začiatok je dobré vedieť, že nie každý dom má obytné podkrovie. Niektoré podkrovie má príliš nízku strechu, iné nemusí spĺňať statické parametre. Existujú však aj iné, ďalšie parametre, ktoré musí spĺňať na to, aby ste v ňom mohli žiť ako v klasickej miestnosti. Dnes si okrem toho, ako zariadiť a prispôsobiť podkrovie povieme, ako ho aj pripraviť na to, že v ňom budete pravidelne bývať. 

Čo treba urobiť pred prerábkou? 

V prípade, že máte vhodné podkrovie, je potrebné urobiť dve základné veci a to:

 

  • Nájsť vhodného statika
  • Získať stavebné povolenie 

biela podkrovná izba s dvomi posteľami

Nie každé podkrovie je stavané tak, aby ste po ňom mohli chodiť. Nájdite si preto technika, ktorý posúdi, či múry a stropy vôbec ťarchu nábytku a ľudí unesú. Až po jeho vyjadrení môžete plánovať podkrovie ďalej. 

Stavebné povolenie je taktiež dôležité, a to preto, lebo podkrovie idete zobytniť. Ide totižto o zásah do nosných konštrukcií a zmenu používania stavby. To bez povolenia robiť nemôžete, a preto si ho pred prerábkou vybavte.

Ako prerobiť podkrovie? 

Prerábanie nie je len o stavaní. Je to aj o správnom využití doplnkov a nábytku. Určite ste si vedomí toho, že podkrovie nemá tak vysoký strop. To je dôvod, prečo do takéhoto miesta často bežný nábytok neumestnite. Z akých krokov sa prerábanie skladá? 

 

  • Zateplenie
  • Výber správnej strechy
  • Výber okien
  • Výber tieniacej techniky na okná
  • Typ kúrenia
  • Správna farba na steny
  • Vhodný nábytok 
  • Vhodné doplnky
  • Správne osvetlenie
  • Schody na podkrovie 

1. Zateplenie 

Ako zatepliť podkrovie? To je otázka mnohých ľudí, ktorí ho zateplené nemajú. Keďže sa často nevyužíva a od domu býva dobre oddelené, izolácia nie je tak dôležitá. Ak ho však plánujete začať využívať, nad touto otázkou by ste sa mali zamyslieť aj vy. 

Strecha nad vašou hlavou musí mať kvalitnú tepelnú a zvukovú izoláciu. Netreba ju podceňovať, a preto, ak neviete, ako na to, spýtajte sa odborníkov. Samotná hrúbka izolácie je totižto taktiež dôležitá. Izolácia by mala byť hrubá, no nemala by zmenšovať priestor alebo doň nejako významne zasahovať. 

Zateplenie je taktiež dôležité v lete. Na strechu neustále svieti slnko, ktoré podkrovie zohrieva. Na to, aby ste v miestnosti mohli vydržať, je preto dôležité ochrániť sa aj pred teplom. 

2. Strecha

Samozrejme, celú strechu kvôli podkroviu asi meniť nebudete. Môžeme si však spomenúť, aká strecha je najideálnejšia pre podkrovie, v ktorom sa dá pohybovať a žiť. 

Najvhodnejší typ strechy je klasická sedlová alebo manzardová strecha. Dôvodom je to, že oba typy poskytujú dostatok miesta a správnu výšku. 

Okrem samotného tvaru je dôležitý aj sklon strechy. Od toho často závisí svetlá výška podkrovných miestností. Sklon bežnej sedlovej strechy je 45 stupňov. Je to ideálny sklon, ktorý nijako neovplyvňuje fungovanie v miestnosti. 

3. Okná

Okná sú, samozrejme, veľmi dôležité. Ak v podkroví žiadne nemáte, mali by ste začať premýšľať nad tým, aký typ sem zvolíte. Mnohí najčastejšie stavia na strešné okná. Tie sú praktické a veľmi štýlové. Do miestnosti prinesú veľké množstvo svetla. 

Veľkosť okien je taktiež veľmi dôležitá. Väčšie okná sú zárukou vyššieho podielu svetla, menšie zas naopak. Netreba sa však pozerať len na veľkosť okien, ale taktiež na ich praktickosť. 

4. Tieniaca technika

Pri oknách musíme ešte zostať. Potrebné je, aby ste kúpili vhodnú tieniacu techniku. V prípade strešných okien stavte na bežné rolety.

Naopak, v prípade bežných okien máte na výber viac variantov. Zvoliť môžete štýlové žalúzie alebo jemné záclony. Výber je na vás. 

strecha domu

5. Kúrenie

Netreba zabúdať ani na výber správneho typu kúrenia. Vo väčšine prípadov však ide o rovnaké kúrenie, ako je v celom dome.

Niekedy je efektívnejšie inštalovať iba lokálne vykurovacie telesá alebo postaviť nové kúrenie s vlastným zdrojom tepla. 

6. Správna farba

Farba stien dokáže ovplyvniť celú miestnosť. Preto, keď rozmýšľate, akou farbou namaľujete steny, siahnite po bledších odtieňoch. Biela farba opticky zväčšuje miestnosť, pričom tmavé odtiene robia presný opak. 

Ak nechcete bežnú bielu, vyskúšať môžete napríklad pastelové odtiene ako ružová, modrá alebo dokonca zelená. Takéto hravé farby dokážu zmeniť celý výzor a atmosféru miestnosti. Treba však myslieť na to, že tieto odtiene sa ťažko kombinujú s ostatným nábytkom. 

7. Vhodný nábytok 

Ak sa pýtate, ako zariadiť podkrovie, existuje niekoľko možných odpovedí. Tou prvou je nábytok na mieru. Podkrovie je veľmi špecifické a kvôli zošikmeným stenám sa sem často nezmestia alebo nehodia klasické skrinky, poličky alebo komody. Je preto dôležité buď nájsť vhodný nábytok alebo si ho nechať urobiť na mieru. 

Skvelým typom nábytku sú poličky. Tie ušetria veľa miesta a zmestia sa takmer všade. Niektoré je dokonca možné aplikovať aj na zošikmenú strechu. 

Myslite však na jednu vec, ktorou je fakt, že podkrovie je často menšie a musíte v ňom miesto skôr šetriť. S nábytkom to nepreháňajte, aby ste mali dostatok priestoru na chodenie. Ak bude podkrovie príliš preplnené, nemusíte sa v ňom cítiť dobre, práve naopak. Bude sa vám v ňom ťažko dýchať. 

Pri zariaďovaní môžete vyskúšať metódu minimalizmu. Táto metóda diktuje jednoduchosť a riadi sa heslom menej je niekedy viac. 

8. Doplnky

Doplnky by ste určite nemali podceňovať. Miestnosť vedia skvelo doplniť a priniesť do nej úplne inú atmosféru. Mnohé doplnky sú aj praktické a môžu vám pomôcť napríklad ušetriť miesto. Takýmito doplnkami sú úložné boxy alebo rôzne štýlové krabičky. 

Rovnako ako pri nábytku však myslite na to, že menej doplnkov je niekedy viac. Netreba to s nimi nijako preháňať. Práve naopak. Menší počet doplnkov dokáže v podkroví omnoho viac vyniknúť. 

9. Osvetlenie

Okná nie sú všetko. V podkroví je dôležité nielen prirodzené, ale taktiež umelé svetlo. V tomto prípade preto nastupujú svietidlá. Každá miestnosť musí mať centrálne a doplnkové osvetlenie. 

Centrálne osvetlenie voľte menšie a jednoduchšie. Luster sa do podkrovia so zníženým stropom nehodí.

Zavadzal by a zaplnil by potrebné miesto. Vhodné je napríklad bodové svetlo. To vie opticky miestnosť aj zväčšiť. 

Doplnkové osvetlenie môžete voliť vo forme stolových lámp alebo lámp na nočné stolíky. Nemusíte sa báť ani väčších, samostatne stojacich lámp. Tie fungujú nielen ako osvetlenie, ale aj ako doplnok. 

schodisko

10. Schody na podkrovie

Jednou z dôležitých vecí, na ktoré netreba zabúdať, sú aj samotné schody, ktoré povedú do podkrovia. Ak podkrovie budete využívať často, je dôležité, aby ste zvolili praktické schody, po ktorých sa vám bude dobre chodiť. 

Naopak, ak podkrovie budete využívať menej, môžete zvoliť schody vo forme rebríka. Výber je však na vás alebo na podmienkach rozmerov vašej miestnosti.

Schody totižto potrebujú určitý priestor. 

Zrhnutie

Podkrovie je skvelou alternatívou pre ďalšiu miestnosť v dome. Ak je správne zariadené, vyzerá veľmi esteticky a štýlovo.

Jeho prerábanie a následne zariaďovanie nie je vôbec ťažké. Stačí mať dopredu menšiu predstavu ako chcete, aby vyzeralo. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *