PR

Ako cvičiť doma – Máme skvelé tipy!

Dôležitosť cvičenia pre ľudské zdravie je nespochybniteľná. Prináša fyzickú kondíciu, peknú postavu, ale aj príjemné pocity. Každému nevyhovuje posilňovňa a nie vždy je vhodné počasie na pohyb vonku.

Motivácia

Nielen zdravie a postava sú motiváciou k cvičeniu.

Utiekol vám ranný spoj?

Stúpali ste na vyššie poschodie niekde v úrade? Tak viete o čom je reč.

Niekto aj na piate poschodie vyjde s úsmevom, iní s každým schodom bojujú. Na začiatok je dobré si ujasniť, čo od cvičenia doma očakávam, aké mám ciele, možnosti, príp. aké mám obmedzenia.

Ako začať?

Že začiatky bývajú ťažké? Áno, ak sa vrhnete rovno na intenzívny tréning podľa youtuberského fitness profesionála. Nedocvičíte, alebo vám na druhý deň svalová horúčka akúkoľvek motiváciu zničí. Takže ako začať cvičiť doma? Najlepšie hneď. Nájdite si vhodné miesto, pomôže zrkadlo, ktoré napomáha správnemu držaniu tela. Stanovte si optimálny čas vzhľadom k dennému režimu.

Začnite zľahka, najlepšie pár minút každý deň. Vhodné sú komplexné cviky z full-body tréningu, napr. drepy, kliky, výpady. Nejde o rekordy! Ide o naučenie sa správnych pohybových vzorcov a vytvorenie zvyku. Na začiatok postačí 5 min. denného cvičenia doma s vlastnou váhou.

Pokračovanie

Začiatky cvičenia doma sú za vami, cvičenie sa vám páči, k dobrej nálade prispieva vhodná hudba, chcelo by to rozvinúť.

Ako? K téme ako správne cvičiť doma je informácií nekonečne veľa.

Načrtnime si aspoň hlavné zásady:

  • Rovnováha silového a kardio tréningu. Silový – budovanie svalovej hmoty a sily. Odstraňuje bolesti chrbta, zvyšuje pevnosť kostí, atď. Kardio – rozvíja vytrvalosť, patria sem aeróbne aktivity. Doma zvládnete aerobic, zumbu, alebo tréning na stacionárnom bicykli.
  • Čas na oddych a regeneráciu. Svaly rastú nie počas cvičenia, ale počas odpočinku a spánku. Pri cvičení sú pod stresom, ktorému sa v čase kľudu snažia prispôsobiť, t.j. predlžujú a spevňujú sa svalové vlákna. Nepreháňajte námahu, po cvičení sa máte cítiť lepšie!
  • Urobte si tréningový plán, príp. si ho dajte urobiť profesionálnemu trénerovi.
  • Vybavte sa na cvičenie doma pomôckami – podložka na cvičenie, fitness rukavice, činky, fitlopta, kettlebell, posilňovacie gumy, a iné.
  • Pridajte ďalšie aspekty zdravého životného štýlu, akými sú dobrý spánok, pohyb vonku, zdravá výživa.

Cvičenie nie je všeliekom. Ak ale fyzickú aktivitu spojíte s relaxáciou a rozumným stravovaním, pozitívne fyzické zmeny a duševná pohoda prídu čoskoro. Začnite hneď!

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *